Obradująca dziś, w poniedziałek 25 lutego senacka komisja infrastruktury zaproponowała (druk 1093A) cztery poprawki do przyjętej w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego i innych ustaw.
Dwie wydają się mieć charakter techniczny: jedna polega na usunięciu słowa „przepisy” w wyrażeniu „przepisy ustawy …” (w art. 1 w pkt 1, w art. 110a w pkt 1 i 3), a druga sformułowanie „po uzyskaniu decyzji” zastępuję „po doręczeniu decyzji” (w art. 2 w pkt 3, w art. 38b w ust. 1).
Dwie poprawki mają natomiast charakter materialny. Po pierwsze, senatorowie zaproponowali, aby nadawcy radiowi mogli wystąpić z wnioskiem o wydanie rezerwacji częstotliwości na kolejny okres nie trzy, ale cztery lata przed upływem rezerwacji.
Najważniejsza poprawka senatorów przewiduje, że nowe uprawnienia prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwalające na zmianę przydzielonych rezerwacji częstotliwości z danego zakresu częstotliwości poprzez zamianę częstotliwości na częstotliwości o analogicznych właściwościach, nie będą dotyczyć przekazania pasma 700 MHz, zajmowanego obecnie przez cyfrową telewizję naziemną na rzecz operatorów sieci komórkowych 5G.
Wprawdzie druk z propozycją poprawek o tym nie mówi, ale mówi się, że to, w jaki sposób przebiegać będzie ten tzw. refarming częstotliwości określić ma specjalna ustawa (spec ustawa).