Aktualizacja: 09.05.2025 14:56 Publikacja: 20.10.2009 14:55
Przygotowywana przez Ministerstwo Infrastruktury nowela Prawa telekomunikacyjnego wprowadzi dwa mechanizmy, dzięki którym potrzeba będzie mniej pozwoleń radiowych. Najwięcej zyskają duzi operatorzy ogólnopolskich sieci bezprzewodowych.
– Jeden z tych mechanizmów będzie można zastosować już po wprowadzeniu ustawy, drugi będzie wymagał jeszcze aktów wykonawczych – mówi Mariusz Busiło, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Nowe ustępy (4 i 5) w artykule 144 Prawa telekomunikacyjnego zakładają, że o pozwolenia radiowe nie będą musiały zwracać się do UKE te podmioty, które dysponują ogólnopolskimi decyzjami o rezerwacji częstotliwości. W praktyce chodzi o operatorów sieci GSM, UMTS i CDMA. Aby skorzystać z nowej zasady sadowienia nadajników operatorzy będą musieli uzyskać od UKE zmianę decyzji rezerwacyjnej. Zamiast pozwolenia radiowego wystarczy im wówczas zgłoszenie do prowadzonego przez UKE rejestru. Pod warunkiem jednak, że nadajnik nie będzie posadowiony w pasie przygranicznym, dla którego obowiązuje harmonizacja wykorzystania częstotliwości z krajami sąsiednimi.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Pod koniec lutego rozpocznie się druga misja na Księżyc prywatnej firmy Intuitive Machines. Plan zakłada zbadani...
Infrastruktura telekomunikacyjna to coś, o czym nie myślimy na co dzień. Zwykle o jej istnieniu przypominamy sob...
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2...
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług in...
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektor...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas