Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 18 grudnia

Publikacja: 18.12.2017 07:30

Stany Zjednoczone podzielone w walce o neutralność sieci
Amerykańskie telekomy mogą zmieniać prędkość internetu dla różnych klientów. To rodzaj cenzury oraz uderzenie w innowacyjność.
S. A6

Szef rządu może jeszcze zmienić koncepcję
Pojawiła się propozycja ze strony premier Beaty Szydło, by to ministerstwo zlikwidować. Jedno z rozstrzygnięć, których dokonać ma premier Morawiecki dotyczy właśnie tego resortu. (…) To ja dwa lata temu przyszedłem do Jarosława  Kaczyńskiego z koncepcją tego resortu. Podtrzymuję zdanie, że cyfryzacja jest bardzo ważnym obszarem, co znalazło też wyraz w expose premiera (…) Są trzy możliwości. Pierwsza to pozostawienie Ministerstwa Cyfryzacji w dotychczasowym kształcie. Druga – rozdzielenie kompetencji między różne resorty. Trzecia to powołanie pełnomocnika premiera ds. cyfryzacji przy KPRM lub stworzenie agencji rządowej. Projekt takiej agencji jakiś czas temu przygotowała moja partia. (…). A co z minister cyfryzacji Anną Streżyńską? – Jej los także zależy od premiera. Ja jako lider partii nie postawiłem żadnego warunku personalnego dla dobrej współpracy z premierem Morawieckim – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, szef Porozumienia.w wywiadzie udzielonym dziennikowi.
S. A6-A7

E-zakupowy szał
Na Allegro sprzedaje się teraz średnio 1,2 mln produktów dziennie, a Poczta Polska 4 grudnia pobiła swój rekord i przyjęła pół miliona przesyłek.
S. A14

Bitcoin nie posłuży terrorystom i praniu pieniędzy
Giełdy kryptowalut (np. bitcoina czy litecona) będą musiały spełniać wymogi określone w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
S. B6

Operatorzy sieci kablowych w przededniu 5G
Mimo rozwoju innych form dostępu, polski rynek sieci kablowych tworzy 4,5 mln gospodarstw domowych z czego 4,3 mln (92 proc. rynku) obsługiwanych jest przez firmy zrzeszone w Polskiej  Izbie Komunikacji Elektronicznej. (materiał promocyjny PIKE).
S. F1 (dodatek „Liderzy Innowacyjności”)

Gazeta Wyborcza

Uber legalniej
Polscy kierowcy amerykańskiej firmy dostaną kasy fiskalne, a za podróż będzie można płacić gotówką. Czy Uber stanie się normalną firmą taksówkową? Choć na razie w ramach pilotażu z kasami fiskalnymi będzie jeździło ok. 10 proc. kierowców Ubera – to i tak jest to rewolucja.
S. 1, 11

PiS, kogut i stałe łącze
Polska wieś zmieniła się w ostatnich latach o wiele bardziej niż miasto. Została przeorana, postawiona na głowie i nic nie jest już tam takie jak wcześniej – mówi dr. Przemysław Sadura z Uniwersytetu Warszawskiego. Co sprawia, że aż 40 proc. Polaków deklaruje, że chciałoby mieszkać na wsi?  – (…) W czasie warsztatów z liderami społeczności wiejskich na Mazurach, które prowadziliśmy dla Fundacji Wspomagania Wsi, zbieraliśmy m.in. krótkie opisy idealnej wsi. I wyszedł nam sielankowy obraz, gdzie wszystko jest rustykalne, cała społeczność się kocha, kury gdaczą. (…) Kogut obowiązkowo, ale zaraz obok szerokopasmowego internetu. (…) Gdy dochodzimy do szczegółów okazuje się, że „projekt  wieś” to fantazja wielkomiejskiej klasy średniej, która w nurcie postkorporacyjnym przenosi się na wieś po zgromadzeniu odpowiednich środków, albo lubi żyć fantazją, że może się przenieść.
S. 7

Macron wyrzuca komórki z francuskiej szkoły
Minister edukacji zapowiedział wprowadzenie całkowitego zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych i gimnazjach od września 2018 r.  Francuzi są w tej sprawie podzieleni. Obowiązujące do tej pory przepisy zabraniają używania komórek podczas zajęć, ale na przerwach jest to dozwolone. Minister Edukacji Narodowej, Jean-Michael Blanquer chce jednak zlikwidować tę możliwość od nowego roku szkolnego. Był to jeden z postulatów wyborczych prezydenta Emmanuela Macrona, a ten podkreśla, że swoje obietnice traktuje poważnie. (…) Choć powszechnie znane są wyniki badań uzasadniających obawy o wpływ ciągłego wpatrywania się w ekrany – także innych urządzeń elektronicznych – na kłopoty ze snem i koncentracją , wydaje się, że francuskim władzom może być trudno uzyskać masowe poparcie dla decyzji o całkowitym zakazie używania  komórek w szkołach. Chyba że opinia publiczna okaże się podatna na argument kluczowy dla wszystkich rodziców, bo dotyczący ich wpływu na wyniki.
S. 13

Wielki apetyt myszki Miki
Disney, gigant branży filmowej i rozrywkowej będzie jeszcze potężniejszy. Efekty przejęcia za 52,4 mld dol. Foxa odczujemy przed telewizorami, komputerami i w kinach. (analiza)
S. 15

Parkiet

Zygmunt Solorz-Żak to najbogatszy inwestor na warszawskiej giełdzie
Wzięliśmy pod lupę majątki giełdowych rekinów. W zestawieniu pojawia się coraz więcej nowych twarzy. A kto usuwa się w cień?
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794945_Zygmunt_Solorz-Zak_to_najbogatszy_inwestor_na_warszawskiej_gieldzie.html (dostęp płatny)

T-Bull: Już wkrótce producent gier przeskoczy na rynek główny
Zwiększenie zatrudnienia oraz rozbudowanie portfela gier – to przede wszystkim na te cele przeznaczone mają być pieniądze z oferty publicznej T-Bulla. Zdecydowali o niej akcjonariusze podczas walnego zgromadzenia. Spółka chce wyemitować do 100 tys. walorów serii F z wyłączeniem prawa poboru. Mają być opłacone wyłącznie wkładami pieniężnymi. Ofercie będzie towarzyszyć przeprowadzka na rynek główny.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/794948_T-Bull:_Juz_wkrotce_producent_gier_przeskoczy_na_rynek_glowny.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Sebastian Kulczyk postawił na fintech
18 mln EUR trafiło na konto niemieckiej Finiaty. Jej aktywność w Polsce przekonała m.in. najbogatszego Polaka. Na liście podmiotów, które zainwestowały w Finiatę, fintech faktoringowy założony przez Sebastiana Diemera, są: Kulczyk Investments, DN Capital, Point Nine, Fly Ventures, Redalpine i Enern. Pula, którą przekazały na jej rozwój, wynosi 10 mln EUR. Ponadto 8 mln EUR spółka otrzymała w ramach linii kredytowej. Greg Micyk, prezes Finiata Polska, zapowiada, że inwestycja w wywodzącą się z Niemiec firmę, umożliwi jej rozwój na rynkach, na których jest obecnie aktywna, w szczególności polskim, oraz pomoże w dalszej ekspansji.
https://www.pb.pl/sebastian-kulczyk-postawil-na-fintech-901117 (dostęp płatny)

R22 ograniczyło apetyt
Nie po 23 zł, ale po 17,5 zł za sztukę spółka R22 sprzeda 3,5 mln akcji nowej emisji, a jej dotychczasowi akcjonariusze 1,7 mln walorów w pierwszej ofercie publicznej. Po zakończeniu procesu budowy księgi popytu zdecydowano, że do inwestorów indywidualnych trafi 250 tys. akcji, a pozostałe — do instytucji.
https://www.pb.pl/r22-ograniczylo-apetyt-901135 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Małopolska szkoła w epoce krzemu
Współpraca biznesu, oświaty i samorządów da młodzieży umiejętności potrzebne w świecie, którego jeszcze nie ma. Zaawansowani cyfrowo uczniowie, nieufni wobec technologii w oświacie rodzice i słabo wyposażeni w kompetencje i narzędzia nauczyciele — taki obraz szkoły wyłania się z niedawnego raportu firmy PCG Edukacja i badaczy Uniwersytetu Warszawskiego. Ale wcale tak być nie musi, o czym świadczy Małopolska Chmura Edukacyjna (MChE), przedsięwzięcie realizowane przez firmę Dimension Data i Akademię Górniczo- -Hutniczą (AGH) w Krakowie. Celem jest tworzenie i rozwijanie platformy transferu wiedzy, obejmującej m.in. wideokonferencje, multimedia, mobilność i portal społecznościowy. W MChE angażuje się samorząd…
https://www.pb.pl/malopolska-szkola-w-epoce-krzemu-901130 (dostęp płatny)

eCard i Dotpay odroczą płatności
Spółki z portfela MCI ułatwią Polakom zakupy w internecie, a małym i średnim firmom zaoferują finansowanie. Rynek handlu elektronicznego w Polsce rośnie nieprzerwanie od kilku lat w tempie około 15 proc. rocznie. Według prognoz ekspertów z Sociomantic Labs, w ciągu najbliższych trzech lat jego wartość przekroczy 60 mld zł. To młyn na wodę eCarda i Dotpaya, spółek z portfela funduszu MCI.EuroVentures, które już jako jedna organizacja z dwiema markami, chwalą się dobrymi wynikami.
https://www.pb.pl/ecard-i-dotpayodrocza-platnosci-901111 (dostęp płatny)

Uber jak taksówka
Amerykański gigant zmienia model biznesowy w Polsce. Teraz przyjmie płatność gotówką. Budząca sporo emocji firma pośrednicząca w łączeniu kierowców i pasażerów znów zaskakuje. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, Uber umożliwi klientom, na razie w Warszawie, przejazdy gotówkowe.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361963-Uber-jak-taksowka.html (dostęp płatny)

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361907-W-autach-Ubera-beda-kasy-fiskalne-O-takim-rozwiazaniu-mysli-tez-Taxify (dostęp płatny)

Internet zamiast TV
Pokochaliśmy telewizory smart i chętnie oglądamy wideo online.
W Europie Polska wyrasta na lidera pod względem konsumowania treści z internetu – ale wyświetlanej na ekranie telewizora. Według badania S&P Global Market Intelligence aż 81 proc. konsumentów w Polsce przyznało się do takiego oglądania wideo – to o 2 pkt proc. więcej niż w Wielkiej Brytanii i o 8 pkt proc. więcej niż w USA.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361914-Internet-zamiast-TV.html (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja stworzy więcej miejsc pracy, niż zabierze
W 2020 roku dzięki wykorzystaniu AI w firmach przybędzie 2,3 mln miejsc pracy, podczas gdy zostanie ich zlikwidowane 1,8 mln – szacuje firma Gartner. Kilka lat później, w 2025 roku, sztuczna inteligencja (AI) przyczyni się już do powstania 2 mln miejsc pracy netto – szacuje Gartner. Wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji najmocniej uderzy w zakłady produkcyjne. Przyczyni się natomiast do zwiększania zatrudnienia w opiece zdrowotnej, sektorze publicznym i w edukacji.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361910-Sztuczna-inteligencja-stworzy-wiecej-miejsc-pracy-niz-zabierze.html (dostęp płatny)

Bezpieczny system nie wystarczy
Transakcje bezgotówkowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Jednocześnie rośnie liczba oszustów, którzy wykorzystują naszą nieuwagę. Polski rynek płatności bezgotówkowych jest dobrze zabezpieczony. Udział transakcji przestępczych spada z roku na rok. Użytkownicy kart narażają się jednak na ryzyko, płacąc za pomocą kart w innych miejscach globu bądź na słabo zabezpieczonych portalach aukcyjnych – to główny wniosek z debaty na temat bezpieczeństwa obrotu bezgotówkowego, która odbyła się w siedzibie „Rzeczpospolitej”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361913-Bezpieczny-system-nie-wystarczy.html (dostęp płatny)

Inteligentne oblicze regionu
Sektor lotniczy, kosmonautyka, informatyka i telekomunikacja oraz motoryzacja to specjalizacje, na które postawiło Podkarpacie. Historia gospodarcza zna regionalne specjalizacje od czasów starożytnych. Już Saloniki słynęły z wielości podmiotów handlowych, Jerozolima z wymiany walut. Strefa paryska na początku XX w. cieszyła się zakładami Renaulta i Citroëna. Regionalna kooperacja i specjalizacja są w gospodarce naturalne. Nowy jest zakres wsparcia ze strony państwa i jego współpraca z sektorem prywatnym, tudzież fakt dużych przepływów kapitałowych z podmiotów publicznych do prywatnych.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361854-Inteligentne-oblicze-regionu.html (dostęp płatny)

Więcej danych w informatycznych systemach
Nowe technologie są coraz częściej wykorzystywane przez osoby prywatne, firmy i instytucje. Nic dziwnego, że twórcy oprogramowania na brak zleceń nie narzekają. Największy krajowy gracz w tej branży – rzeszowskie Asseco Poland – właśnie podpisał umowę z Wojskowym Centrum Geograficznym na dostawę systemu informatycznego, który będzie pełnił funkcję centralnego cyfrowego katalogu danych. Asseco dostarczy oprogramowanie, sprzęt i przeprowadzi niezbędne szkolenia dla pracowników. Przewidywany czas wdrożenia nowego systemu, nazwanego Geoserwerem 2, to ostatni kwartał przyszłego roku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1361851-Wiecej-danych-w-informatycznych-systemach.html (dostęp płatny)

Stany Zjednoczone podzielone w walce o neutralność sieci
Amerykańskie telekomy mogą zmieniać prędkość internetu dla różnych klientów. To rodzaj cenzury oraz uderzenie w innowacyjność.
S. A6

Szef rządu może jeszcze zmienić koncepcję
Pojawiła się propozycja ze strony premier Beaty Szydło, by to ministerstwo zlikwidować. Jedno z rozstrzygnięć, których dokonać ma premier Morawiecki dotyczy właśnie tego resortu. (…) To ja dwa lata temu przyszedłem do Jarosława  Kaczyńskiego z koncepcją tego resortu. Podtrzymuję zdanie, że cyfryzacja jest bardzo ważnym obszarem, co znalazło też wyraz w expose premiera (…) Są trzy możliwości. Pierwsza to pozostawienie Ministerstwa Cyfryzacji w dotychczasowym kształcie. Druga – rozdzielenie kompetencji między różne resorty. Trzecia to powołanie pełnomocnika premiera ds. cyfryzacji przy KPRM lub stworzenie agencji rządowej. Projekt takiej agencji jakiś czas temu przygotowała moja partia. (…). A co z minister cyfryzacji Anną Streżyńską? – Jej los także zależy od premiera. Ja jako lider partii nie postawiłem żadnego warunku personalnego dla dobrej współpracy z premierem Morawieckim – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, szef Porozumienia.w wywiadzie udzielonym dziennikowi.
S. A6-A7

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G