Mirosław Konkel
Wzmocnione notebooki z opcją przekształcenia w tablet będą używane przez inżynierów do zarządzania łączami szerokopasmowymi na terenie Wielkiej Brytanii. Dostarczanie modeli CF-C1, wyposażonych w system operacyjny Windows 8, rozpoczęło się we wrześniu, a ma się skończyć w grudniu.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137209# (dostęp płatny)
Superszybka transmisja danych
Mirosław Konkel
Sieć umożliwi transmisję danych z prędkością do 100 Gbps na pojedynczym łączu DWDM. Dzięki rozwiązaniu GTS CE będzie mógł zaoferować klientom w Europie Środkowo-Wschodniej nowoczesne usługi bez dodatkowych nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę światłowodową.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137210# (dostęp płatny)
Przestrzeń cudownie rozmnożona
Mirosław Konkel
Serwerownia powinna być na tyle duża, aby zmieścić wszystkie niezbędne maszyny. No i by można było rozbudować infrastrukturę w miarę rosnących potrzeb. Tyle teorii. A praktyka? Często serwerownie spełniają swoje funkcje, choć są tak małe, jak pomieszczenie, którym dysponuje Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMK) w Warszawie. Ten instytut naukowy wyposażył swoje centrum danych w urządzenia marki Schneider Electric. Są to klimatyzatory rzędowe In Row i precyzyjne Amico Uniflair, a także UPS-y (zasilacze bezprzerwowe) Galaxy 5000 i rozwiązania służące do monitorowania bezpieczeństwa środowisk IT o nazwie NetBotz.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137214# (dostęp płatny)
E-faktury od stycznia idą na żywioł
Iwona Jackowska
Już tylko miesiąc pozostał do uwolnienia obiegu faktur elektronicznych z obecnych ograniczeń. Rozporządzenie ministra finansów (MF) w sprawie ich przesyłania, przechowywania i trybu udostępniania organom podatkowym zawierające nowe rozwiązania ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Tego wymaga dyrektywa unijna, która zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku. Cel to m.in. liberalizacja obecnych standardów przesyłania i przechowywania e-faktur tak, aby były traktowane na równi z dokumentami papierowymi.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137197# (dostęp płatny)
[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Pożegnanie z telewizją analogową
Magdalena Lemańska
Dziś w Wielkopolsce i na Pomorzu zniknął analogowy sygnał telewizyjny. Zastąpiło go już całkowicie nowoczesne cyfrowe nadawanie. Z badań wynika, że większość widzów, którzy na tych terenach odbierali analogową telewizję (nie mają wykupionej kablówki ani platformy satelitarnej), ma już w domu odpowiedni sprzęt, by odbierać sygnał rozpowszechniany w nowy sposób. http://archiwum.rp.pl/artykul/1172555_Pozegnanie_z_telewizja_analogowa.html (dostęp płatny)
Monopolista ma się świetnie
Jarosław Kałucki, Izabela Kacprzak
Od 1 stycznia, zamiast otwarcia rynku i obniżki cen, szykuje się monopol Poczty Polskiej na kolejne lata. Nowelizowane w ogromnym pośpiechu prawo pocztowe cementuje na kilkanaście lat monopolistyczną pozycję państwowej Poczty Polskiej. „Rz” prześledziła kulisy tych zmian. Niejasną rolę w historii tworzenia przepisów odgrywał lobbysta pracujący dla Poczty Polskiej, który stworzył projekt ustawy dla… Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172554_Monopolista_ma_sie_swietnie.html (dostęp płatny)
Monopol na lata
Jarosław Kałucki, Izabela Kacprzak
W 2008 r. po przyjęciu przez Polskę III dyrektywy pocztowej Urząd Komitetu Integracji Europejskiej zleca po przetargu napisanie „Propozycji nowego prawa pocztowego” kancelarii prawnej Łukowicz, Świerzewski i Wspólnicy z Warszawy. Zlecenie nadzoruje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Projekt pisze mecenas Olgierd Świerzewski. Od 2006 roku to oficjalny, zarejestrowany w MSWiA lobbysta. O czym UKE nie wiedział.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172549_Monopol_na_lata.html (dostęp płatny)
Dekodery na ostatnią chwilę
Magdalena Lemańska
Rz: 1,8 mln Polaków oglądających wyłącznie naziemną telewizję, którzy jeszcze nie zaopatrzyli się w dekodery i telewizory do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, to dużo czy mało? Małgorzata Olszewska: To daje dużo do myślenia, ale sytuacja nie wygląda aż tak źle, gdy patrzy się od strony wsparcia takich osób. Nie chodzi wcale o wsparcie finansowe, ale o sprawienie, by ci ludzie wiedzieli, co mają zrobić, by mogli już odbierać naziemną telewizję cyfrową. Taki wniosek nasunął się nam w przypadku pierwszego wyłączenia analogowego nadawania – w Lubuskiem.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172595_Dekodery_na_ostatnia_chwile.html (dostęp płatny)
Telewizja bardziej cyfrowa
Andrzej Krakowiak, Magdalena Lemańska
Dziś analogowy sygnał naziemnej TV stracili rano Wielkopolanie i Pomorzanie. Zastapił go nowocześniejszy, cyfrowy. Eksperci liczą, że pójdzie gładko. Pewni tego jednak do końca nie są, bo cyfryzowanie naziemnej telewizji nie przeszło bez kłopotów w żadnym kraju. Pocieszające jest dla branży telewizyjnej i urzędników zaangażowanych w cały proces to, że po pierwszym odłączeniu dotychczasowego naziemnego nadawania analogowego 7 listopada w województwie lubuskim, większych problemów nie było.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172562_Telewizja_bardziej_cyfrowa.html (dostęp płatny)
Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje, że na koniec 2015 roku odsetek gospodarstw domowych, które będą miały dostęp do Internetu o szybkości 30 Mb/s, wyniesie 30 proc. i zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową na koniec 2020 roku wzrośnie do 100 proc. – Andrzej Krakowiak, PAP
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172565_W_skrocie.html (dostęp płatny)
Faktura może być przesłana pocztą elektroniczną
Marcin Szymankiewicz
Określenie daty otrzymania dokumentu potwierdzającego sprzedaż ma podstawowe znaczenie dla ustalenia momentu powstania prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Wątpliwości mogą powstać, gdy jest on wysyłany mailem. Dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma określenie daty wystawienia oraz otrzymania faktury. Dotyczy to zarówno faktur przesyłanych w tradycyjnej (papierowej) formie, jak i faktur przesyłanych elektronicznie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172465_Faktura_moze_byc_przeslana_poczta_elektroniczna.html (dostęp płatny)