Przegląd prasy – czwartek 9 lutego

Publikacja: 09.02.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Wygrasz niewiele, stracisz dane, potem będą cię nękać

Sylwia Czubkowska

Przy okazji konkursów firmy zbierają dane internautów, budują ich bazy i zarabiają krocie Bazy danych to łakomy kąsek dla marketingowców. Szczególnie jeśli są tak szczegółowe i dobrze stargetowane jak te budowane dzięki konkursom internetowym. Można zamówić bazy: telefoniczne, e-mailowe, SMS-owe i adresowe. Ilość rekordów, czyli danych pojedynczych osób, waha się od malutkich (do 5 tys.), po ogromne, sięgające miliona. Można wybrać płeć, wiek, a nawet województwo czy miejscowość zamieszkania. Wszystkie te informacje zbierane są dzięki internautom, którym zamarzyło się wygranie iPada, smartfona czy telewizora. Konkursów typu „Wygrałeś natychmiastową nagrodę” jest coraz więcej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398351 (dostęp płatny)

Nokia przenosi się do Azji

BJN

Fińska Nokia w ramach oszczędności zwolni 4 tys. pracowników, przenosząc praktycznie całą produkcję telefonów komórkowych do Azji, która jest jej największym rynkiem. Jak ogłosiła wczoraj firma, zamknięte zostaną fabryki w Komarom na Węgrzech (2,3 tys. osób), w Reynosie w Meksyku (700 osób) oraz w Salo (tysiąc osób), która jest najstarszym jej zakładem w Finlandii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398405 (dostęp płatny)

KGP ma rozpatrzeć odpowiedź o bilingi

ŁK

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wczoraj decyzję Komendy Głównej Policji ze stycznia zeszłego roku, w której odmówiła ona dziennikarzowi podania informacji publicznej dotyczącej statystyki na temat danych o pozyskiwanych billingach, danych lokalizacyjnych i identyfikacji użytkowników od 2006 do 2009 r. WSA wskazał, że komendant główny policji ma ponownie rozpatrzyć wniosek dziennikarza „Gazety Wyborczej” w tej sprawie. Dwa lata temu policja odmówiła ujawnienia danych, powołując się na tajemnicę służbową i telekomunikacyjną.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398341 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Nokia przenosi produkcję do Azji. Zwolni 4 tys. osób

GAW Nokia planuje masowe redukcje zatrudnienia. Na Węgrzech, w Meksyku i rodzimej Finlandii planuje zwolnienie 4 tys. osób. Firma chce skoncentrować się na azjatyckich rynkach. Linie montażowe urządzeń Nokii przeniesione zostaną do Azji, gdzie znajduje się większość dostawców części, poinformował koncern w oficjalnym oświadczeniu. Planowane jest zwolnienie 2,3 tys. osób w fabryce w węgierskim Komarom, 700 osób w meksykańskiej Reynosie i 1000 osób w fińskim Salo. Fabryki nie zostaną jednak zamknięte.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11108160,Nokia_przenosi_produkcje_do_Azji__Zwolni_4_tys__osob.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Multimedia Polska: Prawdopodobna sprzedaż operatora

Andrzej Kazimierczak, Urszula Zielińska

Multimedia Polska poinformowały, że akcjonariusze spółki zaangażowali JP Morgan do przeprowadzenia „przeglądu strategicznych opcji przedsiębiorstwa”. Celem przeglądu jest dokonanie oceny firmy we wszystkich jej obszarach działalności biznesowej, jak również potencjału rozwoju rynku telewizyjnego i telekomunikacyjnego w Polsce.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/725642_Multimedia_Polska:_Prawdopodobna_sprzedaz_operatora.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Apple i Samsung zostawiają w tyle konkurencję

Aleksandra Stanisławska

Tych dwóch graczy opanowało niemal połowę rynku smartfonów w IV kwartale 2011 roku. Nokia zwalnia załogę, HTC i RIM słabną. Jedni rosną w siłę, inni kuleją – tak wyglądał miniony rok w branży smartfonów. Sprzedanych zostało 491,4 mln tych urządzeń, a wzrost względem 2010 roku wyniósł po­nad 60 proc. – twierdzi IDC.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1120008_Apple_i_Samsung_zostawiaja_w_tyle_konkurencje.html (dostęp płatny)

Szef policji jeszcze raz odpowie dziennikarzowi

Agata Łukaszewicz

Warszawski WSA uchylił wczoraj decyzję komendanta głównego policji, w której odmówił dziennikarzowi danych o liczbie wystąpień o bilingi. Decyzję uchylono wprawdzie ze względów formalnych (dwukrotnie podpisała ją ta sama osoba), ale uzasadniając wyrok, sąd przywołał orzecznictwo w podobnych sprawach. Wynika z nich, że informacje statystyczne nie są tajemnicą państwową. Bogdan Wróblewski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, zwrócił się do KGP o udzielenie informacji publicznej. Chodziło o liczbę zapytań policji w latach 2006 – 2009 (ewentualnie w pierwszej połowie 2010 r.) do operatorów telekomunikacyjnych o dane podlegające retencji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1119902_Szef_policji__jeszcze_raz_odpowie_dziennikarzowi.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Wygrasz niewiele, stracisz dane, potem będą cię nękać

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany