Jaki jest rynek MVNO. GUS ma dane od 10 podmiotów

Publikacja: 18.03.2015 11:43

Tomasz Świderek na łamach serwisu Telko.in zajął się niedawno kwestią trudności, jakich nastręcza analiza rynku operatorów wirtualnych (MVNO), z braku pełnych danych.

Niniejszym Rpkom.pl dokłada do tej dyskusji swoją cegiełkę, mając nadzieję, że pomoże w budowie rzeczywistego obrazu tego niewielkiego, ale interesującego rynku.

Według uzyskanych przez nas informacji, dane Głównego Urzędu Statystycznego o rynku usług mobilnych nie są kompletne. Jak się wydaje, wynika to z faktu, że nie wszyscy operatorzy mają obowiązek raportowania do GUS.

Rzecznik urzędu, Artur Satora poinformował nas, że sprawozdania za 2014 r. o abonentach ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej złożyło 10 podmiotów o największym udziale na rynku w Polsce (GUS szacuje go na 99 proc.). – Wszystkie przekazane przez podmioty sprawozdania wypełnione zostały poprawnie – zapewnił rzecznik. Dodał także, że wszystkie wyznaczone do obowiązku sprawozdawczego podmioty składają ww. sprawozdania, zatem nie było potrzeby dotychczas stosowania wobec nich sankcji.

GUS nie podał listy podmiotów, które przekazały sprawozdania. Budujemy ją drogą eliminacji. Sprawdziliśmy: nie ma wśród nich największych operatorów telewizji kablowych w kraju. Najprawdopodobniej do GUS nie raportuje także Netia, choć weryfikacji w jej przypadku jeszcze nie ukończyliśmy.

Nie robi tego raczej także Telestrada, właściciel marki White Mobile, która – według prezesa Jacka Lichoty – ukończyła 2014 r. z około 15 tys. klientami usług mobilnych.

Spośród operatorów stacjonarnych i telewizji kablowych najwięcej użytkowników usług mobilnych miały w grudniu 2014 r. Multimedia Polska z 50,16 tys. kart SIM. Multimedia korzystają z sieci P4 i Polkomtela.

Wielkopolska sieć telewizji kablowej Inea, której jedynym partnerem infrastrukturalnym od listopada jest P4 zakończyła 2014 r. z 26,4 tys. kart SIM mobilnych usług. W tej liczbie przeważały karty SIM z mobilnym Internetem (22,1 tys.). Usługi głosowe dopiero są rozwijane i w grudniu korzystało z nich 4,3 tys. użytkowników.

W przypadku gdyńskiej sieci kablowej Vectra (także korzysta z sieci P4), która oferuje tylko mobilny Internet, liczba ta była nieco niższa i wyniosła 23,59 tys. kart SIM. Kablówka zanotowała tym samym spadek w ciągu roku. Jeszcze w grudniu 2013 r. wykazywała 28,31 tys. aktywnych kart.

UPC Polska największy operator telewizji kablowej obsługiwał w grudniu 10,6 tys. klientów usług mobilnych, których odziedziczył w schedzie po przejętym Asterze (na sieci Orange). Nie prowadzi jednak aktywnej sprzedaży usług ani akcji retencyjnej.

W sumie, klienci tych czterech sieci kablowych korzystali w końcu 2014 r. z 110,75 tys. kart SIM mobilnego Internetu i telefonii komórkowej. W liczbie tej przeważał mobilny Internet.

Największym MVNO w kraju (usług głosowych, na sieci Polkomtela) pozostaje najprawdopodobniej Cyfrowy Polsat. Według różnych szacunków można mówić o 70-90 tys. kart SIM.

Porównywalne mogą być wyniki Virgin Mobile, operatora MVNO na sieci p4.

Cyfrowy Polsat ta świadczy także usługi mobilnego dostępu do Internetu na podstawie umowy o roamingu krajowym. Swoje statystyki przekazuje do GUS, podobnie jak zależny od niej Polkomtel.

Tomasz Świderek na łamach serwisu Telko.in zajął się niedawno kwestią trudności, jakich nastręcza analiza rynku operatorów wirtualnych (MVNO), z braku pełnych danych.

Niniejszym Rpkom.pl dokłada do tej dyskusji swoją cegiełkę, mając nadzieję, że pomoże w budowie rzeczywistego obrazu tego niewielkiego, ale interesującego rynku.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Transformacja napędzana biomasą
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?