Przegląd prasy – piątek 24 maja

Publikacja: 24.05.2013 08:30

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Hawe: Współpraca przy projektach UE

Urszula Zielińska

Budujące sieci światłowodowe Hawe spodziewa się pierwszych efektów umowy o współpracy z Exatelem w IV kwartale 2013 r. – poinformował „Parkiet” Krzysztof Witoń, prezes Hawe. We wtorek giełdowa firma opublikowała komunikat o planach kooperacji ze spółką zależną PGE działającą w telekomunikacji. Operatorzy chcą razem startować w przetargach dla sektora publicznego. Chodzi m.in. o szerokopasmowe sieci dostępowe, budowane przez samorządy.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/745507_Hawe:_Wspolpraca_przy_projektach_UE.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Netia wraca do korzeni

Magdalena Wierzchowska

W ostatnich latach giełdowa spółka promowała się przede wszystkim jako dostawca usług telewizyjnych. Operator wraca do korzeni. Motorem sprzedaży ma być Foton — usługa szybkiego internetu, rozwijanego na bazie własnej infrastruktury. — Klienci oczekują coraz większych prędkości i nielimitowanego transferu danych. Na koniec roku w zasięgu zmodernizowanych sieci będziemy mieli 1,2 mln lokali, którym będziemy mogli zaoferować internet o prędkości 50-100 Mb/ sekundę — mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=147141# (dostęp płatny)

Bezpieczne centra danych… w Polsce

Anna Bełcik

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania uplasowały się na najwyższych miejscach w „Indeksie ryzyka centrów danych 2013″ opracowanym przez firmy doradcze Cushman & Wakefield, hurleypalmerflatt oraz Source8. Sukces europejskiego lidera wiąże się z wysoką przepustowością internetu i korzystnymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. W zestawieniu wysoko notowane były też Szwecja, Niemcy, Kanada, Hongkong, Islandia. Polska natomiast została sklasyfikowana na 10. miejscu w Europie i 17. na świecie, w stosunku do rankingu z 2012 r. podskoczyła aż o pięć oczek.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=147133# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Abonament jest w Unii powszechny

Michał Płociński

Rozmowa z Tomaszem Gackowskim, medioznawcą z Uniwersytetu Warszawskiego. Senat przygotował projekt abolicji dla starszych osób, które nie potwierdziły swojego prawa do zwolnienia z opłat abonamentu radiowo-telewizyjnego. Co rusz jakieś problemy z tym abonamentem. Nie ma lepszych pomysłów na finansowanie telewizji publicznej? Tomasz Gackowski: Abonament jako taki jest bardzo powszechny w Unii Europejskiej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189967-Abonament-jest-w-Unii-powszechny.html#.UZ8Fu5wzKtY (dostęp płatny)

Klawiatura smartfona w dłoni

Krzysztof Urbański

Dotykowe ekrany przejdą do historii za sprawą technologii, która pozwala wyświetlać obraz na skórze. Wynalazek jest dziełem zespołu japońskich inżynierów. Na jego czele stał prof. Masatoshi Ishikawa, który kieruje Laboratorium Ishikawa Oku na Uniwersytecie w Tokio. Obraz klawiatury można wyświetlić nie tylko na dłoni, ale też na jakiejkolwiek innej powierzchni.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189945-Klawiatura-smartfona-w-dloni.html#.UZ8GwJwzKtY (dostęp płatny)

Tablety: rewolucja trwa

Aleksandra Stanisławska

W pierwszym kwartale sprzedano w Polsce 375 tysięcy tabletów – poinformowała „Rz” firma IDC. To ponad cztery razy więcej niż rok temu. Kiedy w 2011 roku USA i Europa Zachodnia zachwycały się tabletami, Polacy zachowywali rezerwę. Teraz jednak przyszła kolej i na nas. W ubiegłym roku w naszym kraju sprzedano 880 tys. tabletów, a w 2013 roku liczba ta może wzrosnąć do 1,8 mln sztuk – prognozuje firma analityczna IDC. Wielki apetyt na te urządzenia okazaliśmy w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189872-Tablety:-rewolucja-trwa.html#.UZ8HxZwzKtY (dostęp płatny)

Jaki dostęp do infrastruktury

Dariusz Prymon

Warunki zapewnienia dostępu przedsiębiorcy telekomunikacyjni zobligowani są ustalić w umowie, która powinna zostać zawarta w terminie 30 dni od dnia wystąpienia o jej zawarcie. W zależności od tego, do jakiego podmiotu występuje się z żądaniem o dostęp telekomunikacyjny oraz statusu prawnego tego podmiotu zastosowanie mają różne przepisy prawa.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189839-Jaki-dostep-do-infrastruktury.html#.UZ8IPpwzKtY (dostęp płatny)

Prawo ostatniej mili pomaga inwestować

Dariusz Prymon

Megaustawa umożliwia przedsiębiorcom telekomunikacyjnym składanie wniosków o dostęp do budynków i infrastruktury technicznej należących do podmiotów niebędących przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, czyli nieprowadzących działalności telekomunikacyjnej – deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych. Zgodnie z art. 30 ust.1 megaustawy właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, niebędący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, jest obowiązany zapewnić przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostęp do nieruchomości, w tym do budynku, oraz miejsca w budynku, w którym zbiegają się kable lub przewody telekomunikacyjne doprowadzone do lokalu w tym budynku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1189840-Prawo-ostatniej-mili-pomaga-inwestowac.html#.UZ8IQ5wzKtY (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Hawe: Współpraca przy projektach UE

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?