Według Cisco operatorom potrzeba więcej analityki

Operatorzy komórkowi muszą zmienić strategię działania, bo model, w którym zarabiają na sprzedaży wydzwanianych minut się kończy. Muszą nauczyć się analizować w czasie rzeczywistym ruch w swoich sieciach oraz prowadzić analizy biznesowe w oparciu o profile swoich użytkowników – przekonuje firma Cisco, która wprowadza na polski rynek zaprezentowane na Mobile Word Congress w Barcelonie oprogramowanie Cisco Quantum. Rozmowy z polskimi operatorami idą na razie mozolnie

Publikacja: 18.04.2013 08:00

Według Cisco operatorom potrzeba więcej analityki

Foto: ROL

Rozwiązanie  powstało w wyniku integracji własnych rozwiązań Cisco z pochodzącymi z ostatnich akwizycji narzędziami, takich firm jak Intucell, czy BroadHop, na które wydano w ciągu ostatniego roku ponad 1,5 miliarda dolarów.

– Oprogramowanie to dostarcza sieciom mobilnym niedostępną dotąd inteligencję, wedle zasady data-in-motion. Dzięki temu uzyskują oni  dostęp do danych o swych sieciach i użytkownikach w czasie rzeczywistym, mogą natychmiast reagować i stawiać prognozy na przyszłość – zachwala rozwiązanie Marcin Wawrzyński, dyrektor rozwoju w dziale technologii mobilnych w Cisco.

Pakiet Cisco Quantum składa się z czterech modułów, z których jeden służy do gromadzenia danych o ruchu w sieci, drugi służy do personalizowania usług, trzeci udostępnia funkcje analizy biznesowej (Business Intelligence) w oparciu o dane na temat profilu abonenta, a czwarty – narzędzia do zarządzania siecią.

Marcin Wawrzyński twierdzi, że Cisco spotyka się z polskimi operatorami i prezentuje im nowe oprogramowanie, ale rozmowy są trudne. – To wymaga zmiany podejścia do prowadzenia biznesu, a to nie jest takie proste – mówi Wawrzyński. Przyznaje też, że sprzedanie całościowego rozwiązania Cisco Quantum polskim operatorom będzie raczej niemożliwe.

– Każdy z operatorów stosuje już jakieś elementy tych rozwiązań w swoich sieciach i trudno się spodziewać, aby nagle któryś  z nich podjął decyzję o jego wymianie. Nastawiamy się więc raczej na implementowanie pojedynczych modułów w polskich sieciach – mówi Marcin Wawrzyński.

Szansę dla swego oprogramowania Cisco dostrzega w powiązaniu z szybko rosnącą sprzedażą rozwiązań dla sieci Wi-Fi. – Ten segment rynku przeżywa renesans. W ostatnim roku zanotowaliśmy na nim kilkudziesięcioprocentowe wzrosty. I jesteśmy tu liderem, bo na udziały w tym rynku w Polsce sięga 50 proc.  – mówi Marcin Wawrzyński.  Cisco dostrzega szansę w powiązaniu instalowanych hotspotów z usługami lokalizacyjnymi, np. w centrach handlowych.

– W pomieszczeniach zamkniętych GPS w smartfonie praktycznie przestaje działać. Jeśli jednak wyposażymy je w hotspoty Wi-Fi, a klienci z reguły mają w swych smartfonach włączoną tę funkcjonlaność, będziemy mogli śledzić do jakich sklepów zagląda dany użytkownik, gdzie zatrzymuje się dłużej i np. przesłać mu zindywidualizowaną ofertę, nawiązać interakcję – tłumaczy Wawrzyński.

Jak twierdzi, gdy Cisco prezentowało centrom handlowym to rozwiązanie, technologia wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wierzy, że kiedy przedstawiciele operatorów zobaczą jak technologia ta sprawdza się w centach handlowych, staną się chętniejsi do jej wdrażania.

Kilka tygodni Cisco zawarł umowę partnerską z polskim producentem aplikacji mobilnych Looksoftem. Developer będzie tworzył aplikacje mobilne ułatwiające poruszanie się i lokalizację w budynkach wielkopowierzchniowych i podziemnych,  w których działa sieć WiFi Cisco. Użytkownik smartfona, który wyrazi na to zgodę, będzie miał dokładną informację o miejscu swojego położenia we wnętrzu dowolnego obiektu objętego zasięgiem urządzeń Cisco. – Jesteśmy otwarci na kolejne takie partnerstwa – deklaruje Marcin Wawrzyński.

Trudne rozmowy z polskim operatorami na pewno nie zniechęca  Cisco do poszerzania w Polsce portfolio rozwiązań z zakresu technologii mobilnych. – Korporacja zakłada, że w najbliższych latach ten segment będzie rósł w tempie 20 proc. rocznie. Nie ma powodu, aby w Polsce było inaczej – mówi Wawrzyński.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu