Orange/T-Mobile: do końca roku połowa sieci z UMTS900

Operatorzy sieci Orange i T-Mobile prowadzą „rozszerzone” testy budowy wspólnej sieci HSPA+ na częstotliwości 900 MHz, alokując część zasobów, na której działa sieć GSM. Nowa sieć 3G działa m.in. w Tarnowie, Gorzowie. Rozpoczęły się prace w Białymstoku

Publikacja: 14.06.2013 12:34

Orange/T-Mobile: do końca roku połowa sieci z UMTS900

Foto: ROL

– To nie jest jeszcze w pełni komercyjna sieć, chociaż planujemy coraz szybszy roll-out. Chcemy, aby na koniec roku połowa naszej sieci była doposażona w UMTS900 – mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej Milan Zika, członek zarządu T-Mobile, i Piotr Muszyński, wiceprezes Telekomunikacji Polskiej. Refarming częstotliwości 900 MHz umożliwi operatorom udostępnienie sieci 3G tam, gdzie dzisiaj dostępny jest tylko EDGE.

– Udostępniamy UMTS900 na kanale ok. 4,5 MHz, wszędzie gdzie to możliwe. Na niektórych obszarach jednak ruch GSM jest na tyle duży, że musimy ograniczać zasoby radiowe alokowane na UMTS – mówił Milan Zika.

Networks! wspólna spółka obu operatorów poinformowała dzisiaj, że łączna liczba nowych nadajników we wspólnej sieci radiowej Orange/T-Mobile wynosi 4 250. Oznacza to ponad 40 proc. całej planowanej przez obu operatorów sieci. Zmodernizowane zostały obszary kraju w postaci dwóch pasów przylegających do wschodniej i zachodniej granicy kraju, stanowiące 59 proc. jego powierzchni. Na koniec roku będzie działało 8 000 nadajników nowej sieci.

Networks! przystąpiło do modernizacji sieci w kluczowych rejonach największych miast, w których uruchomione zostały pierwsze klastry nowych nadajników. Do końca wakacji wymiana nadajników zostanie zakończona m.in. w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu oraz w znacznej części Warszawy (rejony północno-zachodnie i centrum). Stolica w ścisłych granicach administracyjnych (z rejonami południowo-wschodnimi) zostanie ukończona do przełomu września i października, a przedmieścia do listopada. Po swapie ruch telekomunikacyjny od obu operatorów będzie obsługiwało w stolicy 800 nadajników.

Networks! zaplanowało modernizację sieci w dużych miastach (zwłaszcza ich centrach) na okres wakacyjnych wyjazdów. Dla odmiany Trójmiasto będzie modernizowane po wakacjach, kiedy opadnie ruch generowany przez urlopowiczów.

– W porównaniu do starszej infrastruktury w nowej sieci wyraźnie poprawia się zasięg i jakość rozmów głosowych wykonywanych w zamkniętych pomieszczeniach (indoor). Bardzo wyraźnie wzrasta jakość transmisji danych, co wynika w znacznej mierze z modernizacji backhaulu do wyższych przepływności i łączy optycznych – mówił Andrzej Drzewiecki, członek zarządu Networks!

Obaj operatorzy na własną rękę upłynniają ok. 3 tys. zbędnych wież i masztów telekomunikacyjnych, jak również podwieszony na nich do tej pory sprzęt.

– Sprawne urządzenie z sieci Orange będę instalowana m.in. w sieci radiowej w Mołdawii – mówił Piotr Muszyński. – Jeżeli chodzi o wieże i maszty, to częściowo sprzedajemy je innym operatorom, częściowo właścicielom działek, na których są ulokowane, a częściowo demontujemy.

– Sądzimy, że uda się sprzedać ok. 20 proc. wszystkich wież – powiedział Milan Zika.

Prezentacja Networks! ze spotkania prasowego

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić