Przegląd prasy – piątek 31 grudnia

Publikacja: 31.12.2010 08:04

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Wnioski złożymy bez wychodzenia z domu[/b]

Agnieszka Bobowska

Sami zadecydujemy o elektronicznym lub osobistym kontakcie z urzędem. Podpis elektroniczny zostanie zastąpiony znacznie prostszym rozwiązaniem. Aby założyć zaufany profil, należy najpierw uruchomić platformę ePUAP. Obywatel w celu załatwienia sprawy w urzędzie może się z nim skontaktować drogą elektroniczną. Od jego decyzji zależy, czy chce udać się do placówki osobiście, czy też skorzystać z internetu. – Logując się na stronie internetowej, będziemy mogli załatwić większość spraw z dowolnie wybranego miejsca, bez konieczności odwiedzania urzędów. Elektroniczna komunikacja z administracją dotyczy nie tylko składanych przez nas podań, wniosków i skarg, tą samą drogą będziemy mogli otrzymywać dokumenty wytworzone w urzędach – mówi poseł PO Marek Wójcik, który był sprawozdawcą nowej ustawy podczas prac sejmowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=336253 (dostęp płatny)

[b]Media: nie sprzedawaj, kupuj[/b]

Michał Fura

Spółki medialne oszczędności mają już za sobą. Teraz będą się konsolidowały, unowocześnią dystrybucję, pomoże im poprawa koniunktury w reklamie. Na ich akcjach będzie można zarobić. Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, zerka na laptop. Na ekranie widać rosnący kurs spółki. Tempo jest niezłe – ponad 3 proc. A w tym czasie cała giełda leci w dół. Wzrost kursu to reakcja na ogłoszone kilka dni wcześniej przejęcie przez Cyfrowy Polsat za 4 mld zł telewizji Polsat. Rozmawiamy tuż przed wylotem Libickiego do Nowego Jorku, gdzie będzie tłumaczył inwestorom powody tej transakcji. Pozytywna reakcja polskich akcjonariuszy to dodatkowy atut.. Od momentu ogłoszenia przejęcia Polsatu w połowie listopada kurs Cyfrowego Polsatu zyskał w sumie 27,2 proc. przy wzroście WIG20 zaledwie o 1 proc. W większości rekomendacji na 2011 r. analitycy proponują, by trzymać akcje spółki, a nawet je dokupywać.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=336300 (dostęp płatny)

[b]Od telekomów do „Wiedźmina”[/b]

Michał Fura

W 2011 r. telekomunikacja i IT powinny odrabiać straty po kryzysie. Sytuacja wciąż jest jednak niepewna. Czarnym koniem na parkiecie mogą się okazać producenci gier komputerowych. Telekomunikacja Polska, Netia, Asseco Poland, a może Comarch lub Comp? Akcje których spółek będzie warto kupić? Analitycy mają dla inwestorów trzy wiadomości. Pierwsza jest bardzo dobra: spółki z obu sektorów są mocno przecenione, co oznacza, że ich akcje można kupić tanio. Kolejne wiadomości są takie: na spółkach telekomunikacyjnych na pewno się już nie straci, bo ich wyceny dotknęły dna. Niestety, trudno też liczyć na spektakularne wzrosty. Znacznie pewniejszy jest sektor IT. – W ubiegłym roku spółki z obu branż dostały w kość z powodu kryzysu. Najbliższy rok, biorąc pod uwagę pojawiające się dane makro i prognozy, zapowiada się nieco lepiej. To powinno też pomóc spółkom z obu sektorów – mówi Paweł Puchalski, analityk BZ WBK.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=336308 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Koniec z prywatą[/b]

Agnieszka Berger, Tomasz Siemieniec

Aleksander Grad, minister skarbu, wiąże duże nadzieje z nową ustawą o nadzorze właścicielskim. Reforma zdejmie z członków rad państwowych spółek odium politycznego układu. Czasem zasłużone. „Puls Biznesu”: Ludzie biznesu pytani, co ten Grad dobrego zrobił, często zwracają uwagę, że za sterem w spółkach z udziałem skarbu państwa stoją teraz menedżerowie. Aleksander Grad: Miło to słyszeć, ale od zarzutu prywaty i stosowania klucza politycznego odetniemy się definitywnie dopiero po wejściu w życie nowej ustawy o nadzorze właścicielskim, która jest już w Sejmie. Dopiero ona zbuduje docelowy model nadzoru nad wąską grupą najważniejszych spółek, które przez długie lata pozostaną w domenie państwa.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=c30d1fab-8806-46aa-ab7b-7cd97c34ff10&date=2010-12-31 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Z harmonogramem konkursów na granty w nowy rok[/b]

Michał Kołtuniak

Chociaż unijne dotacje dla firm powoli się kończą, nie warto składać broni. Sama tylko Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi jeszcze kilkanaście naborów w 2011 roku Przedsiębiorcy wciąż mają szansę, aby pozyskać bezzwrotne unijne granty. Wprawdzie konkursów będzie już mniej niż w ubiegłych latach i nie obejmą wszystkich tzw. działań, to nadal jest w czym wybierać.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1009221_Z_harmonogramem_konkursow_na_granty_w_nowy_rok.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Wnioski złożymy bez wychodzenia z domu[/b]

Pozostało 98% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?