UKE niepokoi się długimi sporami o metodę pomiarów w sieciach mobilnych

Publikacja: 14.08.2013 09:56

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest zaniepokojona  przedłużającym się brakiem ustaleń, co do metody dokonywania pomiarów jakości usług w sieciach mobilnych, jak również nieprzyjęciem w gronie sygnatariuszy memorandum  zasady jednoczesności pomiarów we wszystkich sieciach dla wszystkich mierzonych usług.

Zasady oraz metody pomiaru jakości usług w sieciach komórkowych były tematem burzliwej dyskusji podczas ostatniego spotkania w ramach Memorandum w sprawie podnoszenia jakości usług telekomunikacyjnych.

Według UKE, w Grupy Roboczej do spraw Wskaźników Technicznych (GRT) przyjęto wcześniej, że przy pomiarach będzie obowiązywać m.in zasada jednoczesności. Zakłada ona, że w tym samym czasie wykonywane są testy (pomiary) u kilku operatorów mobilnych.

Tymczasem wczoraj część sygnatariuszy zagłosowała przeciwko tej zasadzie wyjaśniając to następująco:  „ …nie chcemy tej zasady przekreślać, ale nie chcemy jej wpisywać obowiązkowo do wykonywania przez Sygnatariuszy Memorandum, co oznacza, że to dostawca ma wybrać, czy ją wykonuje, czy nie…„.

O rozbieżnych zdaniach operatorów w powyższej kwestii pisaliśmy m.in. tydzień temu.

Dziś, w sprawie zdecydował się wypowiedzieć sam urząd, do tej pory spokojnie obserwujący przebieg rozmów telekomów.

W ocenie UKE szczególnie zdumiewające było wczoraj zachowanie części operatorów, którzy nie zgodzili się na przyjęcie wypracowanych wcześniej ustaleń.

W tej sytuacji nadal otwartą pozostaje kwestia dotycząca metody zbierania danych o jakości usług realizowanych w sieciach ruchomych.

Operatorzy rekomendują następujące metody:

Metoda 1 – wspólne i jednoczesne testy wszystkich Dostawców usług mobilnych po tych samych trasach za pomocą sond mobilnych w ruchu – metoda drive test.

Metoda 2 – wspólne i jednoczesne testy wszystkich Dostawców usług mobilnych za pomocą 10 sond pomiarowych stacjonarnie instalowanych – metoda 10 sond stacjonarnych.

Metoda 3 – zarówno wykonywane przy pomocy sond stacjonarnych, jak i sondami mobilnymi  – metoda mieszana sondami stacjonarnymi mobilnymi.

Metoda 4 – wspólne i jednoczesne testy wszystkich Dostawców usług mobilnych po tych samych trasach za pomocą sond mobilnych: 80 proc. w ruchu, 20 proc. podczas postoju – metoda mieszana sondami mobilnymi.

Metoda 5 – mieszane testy wszystkich dostawców usług mobilnych po tych samych trasach za pomocą sond mobilnych.

Prezes UKE podkreśla, że oczekuje od wszystkich sygnatariuszy pełnego zaangażowania w prowadzone prace na rzecz zagwarantowania konsumentom jak najwyższej jakości usług telekomunikacyjnych oraz rzetelnej informacji na temat parametrów tych usług. I przypomina, że prace w ramach Memorandum powinny zakończyć się na przełomie września i października 2013 r.

Tymczasem operatorzy poprosili UKE o czas na zbliżenie stanowisk. Do tego tematu postanowiono powrócić podczas kolejnego spotkania 27 sierpnia br.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu