Oficjalne wyniki P4 w 2013 roku: Play płatnikiem netto MTR-ów

Publikacja: 21.02.2014 13:15

P4, operator sieci Play publikuje dziś na rynku finansowym raport roczny, a po południu odbędzie się telekonferencja z inwestorami, którzy nabyli w styczniu obligacje komórkowej sieci za 900 mln euro.

Zgodnie z danymi udostępnionymi w informacji prasowej, w 2013 roku P4 zanotowało 3,72 mld zł przychodów, co oznacza wzrost o 3,9 proc. w porównaniu z 2012 rokiem.

Przy czym, przychody od użytkowników P4 (tzw. usage revenue) wyniosły w ub.r. 2,92 mld zł, o 22,2 proc. rok do roku.

Z kolei EBITDA telekomu, po jej dostosowaniu do powszechniej stosowanych w Europie standardów, wyniosła 707 mln zł, co oznacza wzrost o 25,8 proc. rok do roku.

Jak poinformował dziś Joergen Bang-Jensen, prezes P4, telekom będzie od tej pory prezentował wynik EBITDA w nowy dla firmy sposób. Dane za poprzednie lata również przeliczono.

Przez ostatnie lata P4 nie księgował kosztów pozyskania i utrzymania klienta (wydatków na urządzenia końcowe, prowizje dilerskich, itp.) w poczet kosztów operacyjnych, obciążających zysk operacyjny. Wydatki na ten cel powiększały CAPEX firmy i podlegały amortyzacji.

Tak liczona EBITDA w latach 2011-2013 wyniosła odpowiednio: 905 mln zł, 1,22 mld zł oraz 1,52 mld zł.

W nowym dla telekomu ujęciu jest to odpowiednio: 200 mln zł (w 2011 r.), 562 mln zł (w 2012) oraz 707 mln zł w roku ubiegłym.

W samym IV kw. 2013 r. przychody P4 wyniosły 979 mln zł, o 4,5 proc. więcej niż przed rokiem, a EBITDA telekomu 211 mln zł (wzrost o 3,7 proc.).

EBITDA P4 byłaby w ubiegłym roku większa, gdyby nie utracił w styczniu przywileju korzystania z tzw. asymetrii stawek MTR. Telekom korzysta od tamtego momentu z takich samych stawek jak konkurencja, a stawki te podlegały dwukrotnej redukcji  w 2013 roku. Z jednej strony o 43 proc. obniżyły się przychody P4 z interkonektu (wpływów z MTR), z drugiej – koszty interkonektu ponoszone przez P4 – choć również spadły – to jednak nie tak szybko. W efekcie telekom był w ub.r. płatnikiem netto MTR-ów, czyli mówiąc wprost na wymianie ruchu tracił.

Niwelacji tego efektu służą oferty skłaniające użytkowników do łączenia się z innymi użytkownikami Play (zamykanie ruchu w sieci) i dalsze aktywne zdobywanie udziałów w rynku głosowych kart SIM.

Zamiast jak w 2012 r. zarobić 89 mln zł (w 2011 r. zysk wyniósł 222 mln zł), w ubiegłym roku stracił 133 mln zł.

W sumie w ciągu swojej działalności, P4 zarobił na asymetrii MTR około 700 mln zł.

– W 2013 rok nasze przychody rosły już głównie dzięki rosnącej bazie użytkowników. Wzrost ten spowolniła redukcja stawek MTR. W 2014 roku również spodziewamy się wzrostu przychodów – mówił Bang-Jensen, podtrzymując swoje słowa z jesieni ubiegłego roku, gdy firma prezentowała dane za trzeci kwartał.

Oczekiwania P4 dla całego rynku telefonii komórkowej w Polsce Bang-Jensen przedstawić ma we wtorek. W informacji wysłanej dziś na rynek można przeczytać jednak zdanie cytatu prezesa: „Nasz przyszły rozwój w dalszym ciągu będzie się opierał na efektywnej komunikacji oraz wdrażaniu zasady „value for money”. Pierwsze tygodnie 2014 roku są dla obiecujące dla PLAY oraz ciągłego rozwoju stabilnego rynku telefonii komórkowej w Polsce„.

Dane dotyczące liczby aktywnych kart SIM P4 nie zmieniły się wobec wstępnych danych, które już opisywaliśmy. 2013 rok najmniejsza z czterech dużych sieci mobilnych w kraju zakończyła z 10,73 mln kart SIM (rok do roku wzrost o 2,05 mln), z czego 4,77 mln (44,4 proc.) stanowiły karty SIM klientów kontraktowych.

Play potwierdził tym samym, że jego udział ilościowy w polskim rynku wynosi około 19 proc.

P4 nie ujawnił natomiast dziś liczby abonentów usługi Play Online na koniec 2013 roku.

P4, operator sieci Play publikuje dziś na rynku finansowym raport roczny, a po południu odbędzie się telekonferencja z inwestorami, którzy nabyli w styczniu obligacje komórkowej sieci za 900 mln euro.

Zgodnie z danymi udostępnionymi w informacji prasowej, w 2013 roku P4 zanotowało 3,72 mld zł przychodów, co oznacza wzrost o 3,9 proc. w porównaniu z 2012 rokiem.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu