Kto dzisiaj odpowiada za bezpieczeństwo sieci i usług telekomunikacyjnych?

Gdy urząd zapewnia, że dzięki jego działaniom obywatelom będzie się żyło bezpieczniej, to wydaje się, że tak będzie. Obywatel ufa tym bardziej, gdy zapewnienia pochodzą nie tylko od urzędów krajowych, ale i europejskich. Tym razem rzeczywistość może być daleka od zapewnień. Bo czy abonent powienien czuć się bezpieczniej, gdy ktoś może arbitralnie – z powodu zdarzeń, za które nie odpowiada – odłączyć go od telefonu lub internetu? Albo zaoferuje usługę po cenie dotychczasowej, zastrzegając jednak, że jest ryzykownie z niej korzystać? A jeśli ma być mniej ryzykownie, to trzeba zapłacić więcej za dodatkowe usługi. Mowa o nowych przepisach w sprawie bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych i usług w nich świadczonych znajdujące się w dziale VIIa ustawy Prawo telekomunikacyjne. Weszły w życie 22 marca 2013

Publikacja: 30.04.2013 07:00

Kto dzisiaj odpowiada za bezpieczeństwo sieci i usług telekomunikacyjnych?

Foto: ROL

Stosownie do ich postanowień operator musi zapewnić bezpieczeństwo i integralność sieci, usług oraz przekazu komunikatów w związku ze świadczonymi usługami. Oczywiste jest, że żaden operator nie będzie odpowiadał za zdarzenia, które dzieją się poza jego siecią. Życie jednak dopiero pokaże, czy podkreślenie związku z usługami operatora nie zaowocuje przerzucaniem odpowiedzialności za naruszenia bezpieczeństwa. A także, czy operatorzy nie skupią sił i środków na wykrywaniu przyczyn… poza swoim podwórkiem.

Pozostało 93% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?