P4 wyjdzie na rynek po miliardy

Po GTS, Emitelu, Polkomtelu teraz i P4, operator sieci Play przygotowuje się do refinansowania zadłużenia – wynika z informacji rpkom.pl. Według październikowej wypowiedzi Joergena Bang-Jensena, prezesa P4, dług najmłodszej z czterech dużych sieci w kraju wynosi 2,3-2,4 mld zł. To, czy telekomowi uda się łatwo zdobyć tańszy pieniądz zależeć będzie od zrozumienia z jakim wśród bankowców spotkają się potrzeby udziałowców Playa.

Publikacja: 18.11.2013 13:26

P4 wyjdzie na rynek po miliardy

Foto: ROL

P4, operator sieci Play przygotowuje się do refinansowania zadłużenia – wynika z informacji rpkom.pl uzyskanych od osoby zbliżonej do spółki.

Według październikowej wypowiedzi Joergena Bang-Jensena, prezesa P4, dług telekomu wynosi 560-570 mln euro (2,3-2,4 mld zł).

Do tej pory główną instytucją finansującą inwestycje i rozwój telekomu był China Development Bank, a w Polsce także Pekao (grupa UniCredit CA IB).

– Nasi udziałowcy wspierali spółkę w największym stopniu – przekonuje jeden z menedżerów P4.

Udziałowcy ci to Novator, fundusz kontrolowany przez islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona oraz Tollerton, wehikuł greckiego biznesmena Panosa Germanosa.

Według osób znających sprawę z drugiej strony, P4 jest na etapie wyboru instytucji doradzających mu w procesie refinansowania.

– To, w jakim stopniu P4 uda się obniżyć koszty finansowania zależeć będzie od sposobu, w jaki banki odbiorą cel refinansowania oraz od tego, gdzie zostanie przeprowadzona procedura – usłyszeliśmy od jednego z finansistów.

Według naszych rozmówców operator sieci Play chciałby przy tej okazji uzyskać gotówkę, którą przekazałby udziałowcom, oferując im w ten sposób pierwszą wypłatę odkąd zainwestowali w polski projekt.

To, że operatorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe banków nawet wtedy, gdy mają w planach wypłatę sutej dywidendy na rzecz udziałowców pokazuje m.in. przypadek Multimedia Polska. Kablówka uplasowała w tym roku emisję obligacji, a jednocześnie wypłaciła akcjonariuszom 133 mln zł dywidendy.  Multimedia pożyczyły w tym roku od konsorcjum banków 512 mln zł. Wcześniej firma kupowała od właścicieli własne akcje.

Finansowanie znalazła również wielkopolska Inea oraz Polkomtel, operator sieci Plus. Polkomtel refinansował w tym roku kredyty na łączną kwotę 7,95 mld zł, obniżając jego koszty (oprócz kredytów obsługuje jeszcze obligacje denominowane w euro i dolarach, notowane w Luksemburgu).

Warto wspomnieć, że w przypadku dwóch operatorów, refinansowanie zadłużenia (często zaciągniętego przez właścicieli – fundusze private equity) stało się okazją do rozmów z potencjalnymi zainteresowanymi przejęciem firmy.

Refinansowanie GTS Central Europe przyciągnęło uwagę Deutsche Telekom (przyszłego właściciela firmy) i Netii. Emitel kusić ma natomiast fundusze infrastrukturalne.

Według serwisu TMTFinance.com, grono podmiotów zainteresowanych Emitelem ostatnio się skurczyło i pozostali wśród nich fundusz Alinda Capital Partners oraz EQT Partners. Oferty wiążące oczekiwane są pod koniec miesiąca.

O tym, że P4 zmieni właściciela mówi się praktycznie od czasu, gdy wszedł na polski rynek. Z kolei o tym, że może zmienić się jego polityka finansowa wiadomo odkąd za finanse w zarządzie spółki odpowiada Robert Bowker (na zdjęciu).

Po trzech kwartałach br. przychody operatora sieci Play wyniosły około 2,6 mld zł  i były wyższe niż w analogicznym okresie 2012 r. o 5 proc. Przychody z usług telekomu wyniosły w tym czasie 2,55 mld zł: detaliczne powiększyły się o 24 proc., a hurtowe spadły o 42 proc..Wyniki EBITDA i netto za ten okres nie zostały ujawnione.

Natomiast w 2012 r. przychody P4 wyniosły 3,44 mld zł, a EBITDA 1,2 mld zł.

P4, operator sieci Play przygotowuje się do refinansowania zadłużenia – wynika z informacji rpkom.pl uzyskanych od osoby zbliżonej do spółki.

Według październikowej wypowiedzi Joergena Bang-Jensena, prezesa P4, dług telekomu wynosi 560-570 mln euro (2,3-2,4 mld zł).

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu