UKE określi rynek 80 Mb/s plus…? Deregulacja 11 gmin pod znakiem zapytania

Publikacja: 02.11.2011 09:34

Urząd Komunikacji Elektronicznej szuka sposobów na rozwój usług dostępowych NGA. Nowy pomysł, to zwolnienie z obowiązków regulacyjnych infrastruktury umożliwiającej świadczenie usług szerokopasmowych o wysokich przepustowościach. – Myślimy o wyodrębnieniu rynku o wysokich przepływnościach – może powyżej 80 Mb/s – i zdjęciu zeń obowiązków regulacyjnych, aby uruchomić inicjatywę inwestycyjną – precyzuje Anna Streżyńska, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Według niej taki rynek dziś praktycznie nie istnieje.

– Z przeprowadzonych przez nas w tym roku badań wynika, że rynek stacjonarny jest ciągle dość mocno zmonopolizowany – poinformowała w piątek prezes UKE podczas debaty poświęconej Agendzie Cyfrowej 2020, zorganizowanej przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Tak odpowiadała na pytanie, czy w ramach stymulacji inwestycji w infrastrukturę przyszłości – czyli sieci światłowodowe – nie warto zmienić podejścia do regulowania rynku.

Poproszona o doprecyzowanie wyjaśniła potem: – Powtórzyliśmy badanie przeprowadzone w 2009 roku. Z danych, które zebraliśmy okazało się, że sytuacja jest całkiem inna, niż wydawało się dwa lata temu. Na podstawie najświeższych badań można pomyśleć o zdjęciu obowiązków regulacyjnych z TP tylko w dwóch miastach: Warszawie i Lublinie. I to nawet nie dotyczy całości tych miast – mówi Anna Streżyńska.

Oznacza to, że do już zaplanowanego zdjęcia obowiązku świadczenia przez Telekomunikację Polską usług BSA w 11 gminach, na których początkowo UKE stwierdził konkurencję, może w ogóle nie dojść. Deregulację taką zakłada najświeższa decyzja dla tzw. 5 rynku telekomunikacyjnego. W lipcu natomiast UKE przedstawił do publicznych konsultacji konkretny już projekt decyzji deregulacyjnej dla 11 gmin. Niewykluczone, że nowa koncepcja regulacyjna uczyni ten dokument nieaktualnym. UKE nie przesądza jednak jeszcze sprawy.

– Ponieważ nowe dane kwestionują ustalenia dokonane na podstawie danych z 2009 r.,  planujemy spotkanie z TP i operatorami alternatywnymi, aby o tym porozmawiać i pokazać im co się zmieniło. Jeśli potwierdzą prawidłowość naszych ustaleń,  to trzeba będzie myśleć nad innymi sposobami wypromowania inwestycji FTTx  – tłumaczy Anna Streżyńska punkt widzenia regulatora. Do pierwszych spotkań może dojść 9 listopada.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić