Przegląd prasy – poniedziałek 18 kwietnia

Publikacja: 18.04.2011 08:29

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

France Telecom, Deutsche Telekom przygotowują się do wspólnych zakupów

syl, Bloomberg

France Telecom SA i Deutsche Telekom AG przygotowują porozumienie, które może prowadzić do wspólnych zakupów sprzętu telekomunikacyjnego po niższych kosztach – podała osoba zaznajomiona z planem – podaje Bloomberg

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9451633,France_Telecom__Deutsche_Telekom_przygotowuja_sie.html

Parkiet

Polkomtel: 4,2–5,7 mld zł dla państwa

Urszula Zielińska

Po 2,5–2,8 mld zł brutto zarobią, sprzedając akcje Polkomtelu jego trzej duzi polscy akcjonariusze: PGE, PKN Orlen i KGHM. Potem, także jeszcze w tym roku, około 1,6 mld zł w formie podatku od zysków ze sprzedaży akcji przekażą oni fiskusowi, a następnie kolejne 2,6–4,1 mld zł z dywidendy od PKN Orlen, KGHM, Polskiej Grupy Energetycznej i Węglokoksu może trafić do Skarbu Państwa w 2012 roku. W sumie do budżetu kraju, dzięki zmianom właścicielskim w sieci Plus może trafić więc bezpośrednio od 4,2 mld zł do 5,7 mld zł – wynika z naszych obliczeń, przeprowadzonych na podstawie prognoz tegorocznych zysków polskich akcjonariuszy Polkomtelu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/703756_Polkomtel:_42%E2%80%9357_mld_zl_dla_panstwa.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Czterech do Plusa

Magdalena Wierzchowska

W tym tygodniu zarząd Polkomtela zaplanował dwa spotkania z inwestorami. Oferty mają złożyć 6 maja. Zarząd Polkomtela, operatora sieci Plus, spotka się z funduszem private equity Apax i szwedzką TeliąSonerą. W ubiegłym tygodniu zarząd spotkał się z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, kontrolującym Cyfrowy Polsat i norweskim Telenorem. Ten pojawił się na spotkaniu w towarzystwie funduszu Bain Capital, który również znalazł się na krótkiej liście chętnych do kupna Polkomtela.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=ea36a9f3-d3f7-4987-9c7c-42f1b73ce4fb&date=2011-04-18 (dostęp płatny)

Biznes w prywatnej sieci

Mirosław Konkel

Popularność wirtualnej sieci prywatnej rośnie, bo firmy chcą łączności bezpiecznej i niezawodnej. Zdalny dostęp do firmowej infrastruktury IT niesie ze sobą zagrożenia związane z możliwością utraty, uszkodzenia lub wydostania się na zewnątrz cennych danych. Rozwiązaniem są łącza szyfrowane, nazywane VPN (Virtual Private Network).

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d4e1baa9-0e31-4e3d-b0a9-3d7d3a22911e&date=2011-04-18 (dostęp płatny)

Cała komunikacja w jednym

Mirosław Konkel

Zamiast telefonu, faksu i wideokonferencji zintegrowany system teleinformatyczny. Pieśń przyszłości? Nie, zunifikowana komunikacja. Telefon komórkowy, stacjonarny, faks, smartfon, PC, laptop, poczta elektroniczna… Nadmiar urządzeń i technologii zamiast ułatwiać utrudnia komunikację. I odciąga pracownika od jego zadań. Ale tak wcale nie musi być. Unified communications (UC) pozwala połączyć różne kanały przekazu informacji. W rezultacie użytkownicy pozostają ze sobą w kontakcie w czasie rzeczywistym bez względu na miejsce pobytu.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=ab76b748-3198-4901-8f3c-e8d17a1e159c&date=2011-04-18 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Budżet zarobi na Polkomtelu

Urszula Zielińska

Dzięki sprzedaży operatora do budżetu może trafić nawet 5,7 mld zł – wynika z szacunków „Rz”. Zbliża się 6 maja, czyli termin składania wiążących ofert na akcje Polkomtelu, najbardziej dochodowego komórkowego operatora w kraju, kontrolowanego przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Transakcja, której wartość szacuje się na 16 – 18 mld zł, może rozgrzewać wyobraźnię zarówno ministra finansów, jak i szefa resortu skarbu. Trzej duzi polscy akcjonariusze operatora sieci Plus: Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen i KGHM, zarobią dzięki sprzedaży swoich udziałów po 2,5 – 2,8 mld zł brutto.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1041472_Budzet_zarobi_na_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

TVP i Emitel na celowniku urzędu

Magdalena Lemańska

Urząd Zamówień Publicznych zbada, czy TVP może wybrać bez przetargu operatora nowego pakietu cyfrowej telewizji naziemnej Telewizja Polska, która ma niebawem ruszyć z wyborem technicznego operatora dla kanałów, jakie będą nadawać w ramach nowego pakietu siedmiu stacji nadawanym cyfrowo naziemnie (tzw. pierwszego multipleksu), rozważa wybieranie go z tzw. wolnej ręki. To zdaniem TVP przyspieszyłoby start oferty. Gdyby rozmowy z Emitelem, który dosyła już sygnał cyfrowych stacji naziemnych TVP (w ramach tzw. multipleksu nr 3), udało się zakończyć rozszerzeniem już posiadanej przez te firmy umowy, zdaniem TVP nowy pakiet mógłby ruszyć w lipcu tego roku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1041474_TVP_i_Emitel_na_celowniku_urzedu.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

France Telecom, Deutsche Telekom przygotowują się do wspólnych zakupów

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej