Przegląd prasy – poniedziałek 18 kwietnia

Publikacja: 18.04.2011 08:29

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

France Telecom, Deutsche Telekom przygotowują się do wspólnych zakupów

syl, Bloomberg

France Telecom SA i Deutsche Telekom AG przygotowują porozumienie, które może prowadzić do wspólnych zakupów sprzętu telekomunikacyjnego po niższych kosztach – podała osoba zaznajomiona z planem – podaje Bloomberg

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9451633,France_Telecom__Deutsche_Telekom_przygotowuja_sie.html

Parkiet

Polkomtel: 4,2–5,7 mld zł dla państwa

Urszula Zielińska

Po 2,5–2,8 mld zł brutto zarobią, sprzedając akcje Polkomtelu jego trzej duzi polscy akcjonariusze: PGE, PKN Orlen i KGHM. Potem, także jeszcze w tym roku, około 1,6 mld zł w formie podatku od zysków ze sprzedaży akcji przekażą oni fiskusowi, a następnie kolejne 2,6–4,1 mld zł z dywidendy od PKN Orlen, KGHM, Polskiej Grupy Energetycznej i Węglokoksu może trafić do Skarbu Państwa w 2012 roku. W sumie do budżetu kraju, dzięki zmianom właścicielskim w sieci Plus może trafić więc bezpośrednio od 4,2 mld zł do 5,7 mld zł – wynika z naszych obliczeń, przeprowadzonych na podstawie prognoz tegorocznych zysków polskich akcjonariuszy Polkomtelu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/703756_Polkomtel:_42%E2%80%9357_mld_zl_dla_panstwa.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Czterech do Plusa

Magdalena Wierzchowska

W tym tygodniu zarząd Polkomtela zaplanował dwa spotkania z inwestorami. Oferty mają złożyć 6 maja. Zarząd Polkomtela, operatora sieci Plus, spotka się z funduszem private equity Apax i szwedzką TeliąSonerą. W ubiegłym tygodniu zarząd spotkał się z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, kontrolującym Cyfrowy Polsat i norweskim Telenorem. Ten pojawił się na spotkaniu w towarzystwie funduszu Bain Capital, który również znalazł się na krótkiej liście chętnych do kupna Polkomtela.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=ea36a9f3-d3f7-4987-9c7c-42f1b73ce4fb&date=2011-04-18 (dostęp płatny)

Biznes w prywatnej sieci

Mirosław Konkel

Popularność wirtualnej sieci prywatnej rośnie, bo firmy chcą łączności bezpiecznej i niezawodnej. Zdalny dostęp do firmowej infrastruktury IT niesie ze sobą zagrożenia związane z możliwością utraty, uszkodzenia lub wydostania się na zewnątrz cennych danych. Rozwiązaniem są łącza szyfrowane, nazywane VPN (Virtual Private Network).

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=d4e1baa9-0e31-4e3d-b0a9-3d7d3a22911e&date=2011-04-18 (dostęp płatny)

Cała komunikacja w jednym

Mirosław Konkel

Zamiast telefonu, faksu i wideokonferencji zintegrowany system teleinformatyczny. Pieśń przyszłości? Nie, zunifikowana komunikacja. Telefon komórkowy, stacjonarny, faks, smartfon, PC, laptop, poczta elektroniczna… Nadmiar urządzeń i technologii zamiast ułatwiać utrudnia komunikację. I odciąga pracownika od jego zadań. Ale tak wcale nie musi być. Unified communications (UC) pozwala połączyć różne kanały przekazu informacji. W rezultacie użytkownicy pozostają ze sobą w kontakcie w czasie rzeczywistym bez względu na miejsce pobytu.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=ab76b748-3198-4901-8f3c-e8d17a1e159c&date=2011-04-18 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Budżet zarobi na Polkomtelu

Urszula Zielińska

Dzięki sprzedaży operatora do budżetu może trafić nawet 5,7 mld zł – wynika z szacunków „Rz”. Zbliża się 6 maja, czyli termin składania wiążących ofert na akcje Polkomtelu, najbardziej dochodowego komórkowego operatora w kraju, kontrolowanego przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Transakcja, której wartość szacuje się na 16 – 18 mld zł, może rozgrzewać wyobraźnię zarówno ministra finansów, jak i szefa resortu skarbu. Trzej duzi polscy akcjonariusze operatora sieci Plus: Polska Grupa Energetyczna, PKN Orlen i KGHM, zarobią dzięki sprzedaży swoich udziałów po 2,5 – 2,8 mld zł brutto.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1041472_Budzet_zarobi_na_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

TVP i Emitel na celowniku urzędu

Magdalena Lemańska

Urząd Zamówień Publicznych zbada, czy TVP może wybrać bez przetargu operatora nowego pakietu cyfrowej telewizji naziemnej Telewizja Polska, która ma niebawem ruszyć z wyborem technicznego operatora dla kanałów, jakie będą nadawać w ramach nowego pakietu siedmiu stacji nadawanym cyfrowo naziemnie (tzw. pierwszego multipleksu), rozważa wybieranie go z tzw. wolnej ręki. To zdaniem TVP przyspieszyłoby start oferty. Gdyby rozmowy z Emitelem, który dosyła już sygnał cyfrowych stacji naziemnych TVP (w ramach tzw. multipleksu nr 3), udało się zakończyć rozszerzeniem już posiadanej przez te firmy umowy, zdaniem TVP nowy pakiet mógłby ruszyć w lipcu tego roku.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1041474_TVP_i_Emitel_na_celowniku_urzedu.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

France Telecom, Deutsche Telekom przygotowują się do wspólnych zakupów

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów