Komisja Europejska nie podjęła jeszcze decyzji, czy formalnie wszcząć postępowanię wyjaśniające w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych i eksportowego wsparcia dla  chińskich dostawców sprzętu telekomunikacyjnego – Huawei i ZTE. Początkowo decyzja w tej sprawie miała zostać zawieszona na czas negocjacji z Pekinem możliwości polubownego załatwienia sprawy. Teraz Komisja czeka na rozstrzygnięcie telekomuniakcyjnego megakontraktu China Mobile, które zamówi sprzęt do 207 tys. nadajników LTE oraz usługi utrzymania tych nadajników – informuje Financial Times.

Według dziennika, jeżeli europejscy dostawcy zdobędą liczący się udział w tym kontrakcie, to Komisja Europejska odstąpi od wszczęcia postępowania.

China Mobile rozpoczęła już budowę testowej sieci LTE TDD na 20 tys. nadajników. To zamówienie podzielili między siebie wszyscy czołowi dostawcy sprzętu RAN: Huawei, ZTE, Ericsson, Nokia Siemens Networks i Alcatel-Lucent.

Teraz chiński operator zamówi sprzęt do pokrycia siecią ok. 100 największych chińskich miast. Wartość tego zamówienia szacowana jest a kwotę od ok. 7 mld dolarów do kilkunastu miliardów dolarów.

Według niepotwierdzonych informacji Komisja Europejska oczekuje, iż władze chińskie umożliwią europejskim dostawcom skuteczną walkę o ok. 30 proc. chińskiego rynku sprzętu sieciowego. Wówczas zrezygnują z sięgania po środki z arsenału ochrony kokurencji.