W 2021 roku dostęp do Internetu posiada 92,4 proc. gospodarstw domowych w Polsce, czyli o 2 pkt. proc. więcej niż w 2020 r. – wynika z informacji sygnalnej „Społeczeństwo Informacyjne”.
Liczba ta obejmuje zarówno internet przewodowy, jak i mobilny. Popularność tego drugiego rośnie szybciej. W tym roku odsetek gospodarstw domowych posiadających szerokopasmowy dostęp sięgnął 72 proc. wszystkich, powiększając się o 5,3 pkt proc. Jest tym samym większy niż procent domów z internetem przewodowym, który także urósł, ale wolniej (o 1,1 pkt proc. do 68,8 proc.).
GUS przygotował powyższą informację na podstawie danych z badań finalizowanych w maju br. Urząd badał m.in. to, gdzie domów z internetem jest najwięcej. Tradycyjnie, dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi oraz te z obszarów o wysokim stopniu urbanizacji.
Badania wykazały także, że więcej osób korzysta z usług administracji publicznej przez internet. Zadeklarowało to 47 proc. osób w wieku 16–74 lata (41,9 proc. rok temu). W porównaniu z rokiem poprzednim najbardziej wzrósł odsetek osób wysyłających wypełnione formularze – o 6,4 p. proc.
Czytaj więcej
Kreml grozi blokadą 13 firmom, m.in. Google i Facebookowi, jeżeli nie będą przestrzegać nowych przepisów regulujących pracę w sieci w Rosji. Muszą m.in. wprowadzić cenzurę i udostępniać dane użytkowników.