RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 01:57 Publikacja: 08.02.2022 00:01
Nowy system uwierzytelniania może stać się standardem w ciągu kilku lat
Foto: Shutterstock
Według inżynierów nVIAsoft konwencjonalne systemy biometryczne, takie jak rozpoznawanie twarzy, głosu czy odcisków palców, mają zaskakująco łatwe do wykorzystania luki w zabezpieczeniach. Dlatego też co 2 sekundy ktoś staje się kolejną ofiarą kradzieży tożsamości. Uwierzytelnianie można zduplikować za pomocą odcisków palców, kradzieży tożsamości, fałszywych roszczeń, skradzionych haseł i innych mniej lub bardziej wyszukanych metod. W 2020 roku konsumenci stracili ponad 56 miliardów dolarów z powodu kradzieży tożsamości i oszustw.
Biolodzy wykorzystują uczenie maszynowe do zrozumienia danych dotyczących układu odpornościowego. Ma im to pomóc w szybkim tworzeniu nowych szczepionek. Chcą być gotowi na kolejną po Covid-19 pandemię.
Testy na świniach, małpach, czy owcach, jakie prowadzone są w laboratoriach firmy Neuralink, budzą poważne wątpliwości. Przeciwko temu, w jaki sposób traktowane są zwierzęta, zaprotestowali sami pracownicy. Sprawą zainteresowali się śledczy.
Asbis, notowany na warszawskiej giełdzie dostawca sprzętu oraz usług technologicznych, buduje nową nogę biznesową. Wybór branży zaskakuje. Spółka ogłosiła właśnie, że wchodzi w biotechnologię.
Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Aplikacja głosowa jest bardzo skuteczna dzięki sztucznej inteligencji, która potrafi zdiagnozować pacjenta na podstawie jego głosu.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Polacy będą jednymi z pierwszych w Europie, którzy mogą uzyskać World ID, „cyfrowy paszport”, potwierdzający, że są ludźmi – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Ma to być remedium na zalew botów czy deepfake’ów. Ale inicjatywie przygląda się UODO.
Na singapurskim lotnisku Changi ruszyły testy nowego systemu kontroli granicznej, który identyfikuje pasażerów na podstawie danych biometrycznych. Mieszkańcy Singapuru mogą przejść kontrolę graniczną, nie wyciągając paszportów z kieszeni.
Mastercard, Empik i PayEye ruszają z testem płatności biometrycznych, opartych na połączeniu biometrii tęczówki oka i twarzy. Polska będzie pierwszym rynkiem z takim rozwiązaniem.
Spółka specjalizująca się w identyfikacji biometrycznej chce odmienić rynek płatności bezgotówkowych. Jej system mapowania żył palca zastąpi portfel.
Dane biometryczne mogą służyć do weryfikacji tożsamości, ale powinny być zapisywane tylko na urządzeniu użytkownika. Inaczej jest ze zdjęciem dowodu czy karty kredytowej – wynika z kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
O platformie X (d. Twitter) znów jest głośno. Serwis społecznościowy Elona Muska wywołał prawdziwą burzą – zmienia bowiem politykę prywatność. Nowa zakłada, że X będzie mógł zbierać i wykorzystywać dane biometryczne użytkowników.
Zagrożenie w cyberprzestrzeni jeszcze nigdy nie było tak duże, ale rok 2023 może jednak być przełomowy, bo internetowi przestępcy sięgają po nową broń i cele.
IC Solutions może namieszać na dynamicznie rozwijającym się rynku biometrii. Start-up opracował system do weryfikacji tożsamości za pomocą podpisu składanego na tablecie lub telefonie. Teraz chce komercjalizować ten innowacyjny projekt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas