AgronetPRO to młoda, innowacyjna spółka, która od ponad dwóch lat działa w branży cyfryzowania rolnictwa. Firma opracowała nowatorską aplikację oraz czujniki, które mają wspierać zarządzanie uprawami. Polska technologia komunikacji z urządzeniami IoT (internet rzeczy) szykuje się teraz do zagranicznej ekspansji.
Hektary pod kontrolą
Za projektem stoi sadownik – Kamil Koc. Pomysł na biznes zrodził się po tym, jak pewnego razu lokalny przymrozek w jedną noc zniszczył większą część jego plonów, powodując straty na setki tysięcy złotych. Koc postanowił działać i – wraz z ekspertami w dziedzinie oprogramowania oraz wdrażania technologii: Sanderem de Vriesem oraz Dmitrym Kolesnikovem – rozpoczął prace nad automatycznym systemem umożliwiającym monitorowanie stanu upraw. Ich start-up AgronetPRO zintegrował stacje pogodowe i modułowe czujniki polowe z autorską aplikacją. Chodziło o to, by użytkownicy w czasie rzeczywistym otrzymywali informacje mogące zapobiec skutkom m.in. ekstremalnych zjawisk atmosferycznych.
Dziś, wykorzystująca dane z urządzeń, aplikacja start-upu z Dęblina przez całą dobę ostrzega użytkowników przed nadchodzącymi przymrozkami, suszą, szkodnikami, a także szczegółowo monitoruje warunki – m.in. stan etylenu, tlenu, CO2 – w magazynach. System pozwala kontrolować uprawy na dużych obszarach, a czujniki wysyłają dane na urządzenia mobilne nawet co dwie minuty. Pomysł szybko przyciągnął uwagę inwestorów – finansowo w ten biznes z sektora tzw. agrotech zaangażowali się m.in. zagraniczni gracze, jak francuska Grupa Albatros, do której należą RIMpro i Tellusia, czy rodzimi aniołowie (Stefan Sikora, działający w branży rolnej). Niedawno ponad 1 mln zł na rozwój spółki wyłożył ponadto wrocławski fundusz Unfold.vc (znany z inwestycji w takie start-upy, jak Brand24, Infermedica czy Intelliseq).
Czytaj więcej
Dwa amerykańskie uniwersytety pracują nad sztuczną fotosyntezą. Chcą by produkcja żywności była bardziej wydajna energetycznie na Ziemi, a być może pewnego dnia także na Marsie. Ich odkrycie może uwolnić rolnictwo od zależności od Słońca.
– AgronetPRO, tworzący inteligentny system zarządzania uprawami, w nieco ponad rok objął swoim zasięgiem sady należące do ponad 100 sadowników, pozwalając na bieżąco monitorować łącznie około 300 tys. ha ziemi. Innowacyjne, skalowalne rozwiązanie spółki szybko zdobywa uznanie, bo odpowiada na potrzeby producentów owoców i warzyw – komentuje Rafał Sobczak, managing partner w funduszu Unfold.vc.