Respeecher wypłynął na głębokie wody dzięki Grammarly, najbardziej znanemu ukraińskiemu start-upowi i pierwszemu jednorożcowi z tego kraju. Organizowany przez niego w 2016 r. w Kijowie hackathon przyciągnął wielu innowatorów, w tym m.in. Dmytro Bielievtsova, który zaprezentował pomysł zastosowania technik uczenia maszynowego do naśladowania głosu. Inne zespoły konkurujące w hackathonie skupiły się na generowaniu i rozpoznawaniu obrazu. Ale to projekt Bielievtsova zwyciężył. Tak narodził się Respeecher. Jego współzałożyciele – Dmytro i Alex Serdiuk, pracowali wcześniej razem przez kilka lat w firmie zajmującej się analizą danych dla banków i towarzystw ubezpieczeniowych. W 2017 r. dołączył do nich Grant Reaber, który wówczas interesował się technologiami konwersji akcentu. – Biorąc pod uwagę, że technologie konwersji głosu i konwersji akcentu są dość bliskie, zaczęliśmy wspólnie zgłębiać tę dziedzinę i uruchomiliśmy firmę – wspomina Alex Serdiuk, prezes ukraińskiego start-upu.
Dziś stworzona przez nich spółka to światowa czołówka w zakresie dźwięku i sztucznej inteligencji (AI).
Praca ze schronu
Respeecher specjalizuje się m.in. w usługach klonowania głosu i działa w branży nazywanej Voice Marketplace. Głośno o nich jest od paru lat, ale to ostatnie tygodnie dały im prawdziwy rozgłos. A wszystko za sprawą Jamesa E. Jonesa. To aktor, który przez lata użyczał głosu postaci lorda Dartha Vadera w filmach „Gwiezdne wojny”. 91-letni Jones zdecydował się jednak przejść na emeryturę. Wcześniej podpisał jednak kontrakt, dzięki któremu jego głos może być dalej wykorzystywany w celu tworzenia innych produkcji z uniwersum. Za jego wykorzystanie ma odpowiadać właśnie ukraińska firma i jej narzędzia AI. – Dzięki technologii klonowania głosu zmieniamy sposób funkcjonowania lektorów. Niejako odrywamy człowieka od jego głosu – tłumaczy prezes Respeecher.
Czytaj więcej
Firma Woltair opracowała technologię ułatwiającą produkcję czystej energii w gospodarstwach domowych. Właśnie od inwestorów pozyskała 76 mln zł. Dzięki finansowaniu czeski start-up rozwinie biznes nad Wisłą.
Ale nie będzie to pierwsza styczność ukraińskiego start-upu z uniwersum „Gwiezdnych wojen”. Technologia Respeecher była wykorzystana już w kilku odcinkach „Mandaloriana” czy „Obi-Wan Kenobi”, serialach Disney Plus. Co ciekawe, prace przy tym projekcie były już prowadzone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a materiały zostały dostarczone klientowi ze schronów przeciwbombowych.