Polska sztuczna inteligencja skusiła Finów. Nad Wisłą jest już prawdziwe gniazdo botów

Notowana na fińskiej giełdzie spółka technologiczna Efecte wkracza do Polski. Firma, działająca w branży IT, przejęła InteliWise.

Publikacja: 15.11.2022 11:48

Polska sztuczna inteligencja skusiła Finów. Nad Wisłą jest już prawdziwe gniazdo botów

Foto: sdecoret - shutterstock

Startup, który rozwijał technologie sztucznej inteligencji (AI), ma być dla Finów ważnym aktywem, który pomoże w ekspansji i rozbudowie centrum kompetencji R&D. Efecte nie ukrywa, że teraz liczy, iż zdobędzie w Polsce klientów – duże biznesy oraz firmy z sektora MŚP. Wartości transakcji strony nie ujawniły.

Firma informatyczna Efecte, która zatrudnia blisko 150 osób, a w ostatnim roku wypracowała 17,8 mln euro przychodów, zamierza wzmocnić swoją technologię polskimi rozwiązaniami AI. Inwestycja w warszawski startup, ma dać rynkową przewagę w zakresie usług opartych na tzw. konwersacyjnej sztucznej inteligencji (to właśnie w tej technologii specjalizowało się InteliWise). Dzięki przejęciu rodzime rozwiązania będą miały okazję na wdrożenia nie tylko na rynku fińskim, ale także szwedzkim, niemieckim oraz hiszpańskim.

Czytaj więcej

Artyści protestują przeciw AI. Jest coraz lepsza

– Automatyzacja przy wykorzystaniu AI jest dziś fundamentem skutecznej cyfryzacji firm, dlatego postawiliśmy na InteliWise. Przekonały nas zaawansowane rozwiązania firmy, bardzo mocny zespół R&D, a także potencjał polskiego rynku, na który zdecydowanie stawiamy – tłumaczy Niilo Fredrikson, prezes Efecte.

Wskazuje przy tym na rozbudowywane w Polsce kompetencje AI oraz tzw. uczenia maszynowego. Powstające nad Wisłą boty stworzyły już silną branżę. Jednym z jej kluczowych graczy był właśnie InteliWise, który jako jeden z pierwszych w kraju rozwijał chatboty. - Innowacje napędzane sztuczną inteligencją przenikają coraz więcej obszarów, w tym tradycyjne usługi HR i wsparcie pracowników. Wykorzystanie m.in. botów jest dziś naturalnym wyborem, bo rozwiązuje codzienne problemy w konwersacyjnym trybie, przy możliwie najniższym koszcie obsługi. Wypracowane przez nas know-how będzie teraz wykorzystywane na rynkach europejskich – komentuje Marcin Strzałkowski, prezes warszawskiej spółki.

Ale na rodzimym rynku automatyzacji usług z wykorzystaniem chatbotów czy voicebotów, mamy znacznie więcej graczy. Wymienić można choćby SentiOne, który rozwija zaawansowane systemy tzw. automatyzacji obsługi klienta (boty spółki wdrożyły m.in. BNP Paribas i Kruk S.A.), LiveChat, Emplocity, Zowie, a także spółki Apifonica, Koda, czy Stanusch Technologies. Boty rodzimych producentów zaprzęgane masowo są m.in. do kontaktów z klientami – taką zaawansowaną konwersacyjną sztuczną inteligencję wykorzystują m.in. InPost (voicebot o imieniu Mat), TU Zdrowie (bot Iga od Asseco) czy Alior Bank (głosowa asystentka InfoNina).

Biznes Ludzie Startupy
Polska AI wzbudziła kontrowersje i podbiła Amerykę. Firma z astronomiczną wartością
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes Ludzie Startupy
Firma z Polski odchudzi Włochów i Hiszpanów. Ta technologia zyskała uznanie w Europie
Biznes Ludzie Startupy
Oko zamiast gotówki i dowodu. Polska firma rewolucjonizuje płatności
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma zadba o łączność NATO. Celuje też w sieć 6G
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes Ludzie Startupy
Ten polski pojazd może być światowym hitem. Jeździ, pływa, lata
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku