Start-up Pola.AI opracował – jak twierdzi – pierwszego nad Wisłą inteligentnego doradcę zawodowego. To Jobbli – cyfrowy asystent AI, który powstał jako tzw. projekt typu social impact. Dostępny jest bezpłatnie, a wykonanie testu udostępnionego na platformie zajmuje około siedmiu minut. W start-upie podkreślają, że każdy użytkownik platformy – na podstawie swoich odpowiedzi – otrzymuje opracowaną przez algorytm AI analizę profilu zawodowego.
AI wykryje nasze mocne strony
Nowatorska usługa to dzieło białostockiego start-upu. Jego wspólnikiem i jednym z pomysłodawców projektu jest Marek Tankielun, informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej, gdzie pełnił funkcję kierownika laboratorium w Centrum Innowacji i Biznesu. Platformę Jobbli rozwija od roku – celem tego przedsięwzięcia ma być zwiększenie dostępności usług profilowania i wsparcia rozwoju kariery. Ale nie tylko. Start-up liczy, że sztuczna inteligencja, o której dziś mówi się głównie w kontekście zagrożenia miejsc pracy, pomoże ludziom w wyborze ich drogi zawodowej czy w przebranżowieniu. Co więcej, wirtualny asystent miałby przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Na tym nie koniec. W Pola.AI wskazują, że platforma ma ułatwiać adaptację do ewoluującego rynku pracy i zupełnie nowych zawodów, które już zyskują popularność, głównie za sprawą rozwijającej się gospodarki cyfrowej. Twórcy Jobbli podkreślają, że celem jest rozwiązywanie problemu z niedoborem pracowników, w tym przekonywanie starszych osób do przedłużania swojego stażu pracy, zachęcanie matek do powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy aktywizowanie osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj więcej
Innowatorzy znad Wisły stworzyli bota, który ma wyręczać pracowników rejestracji w placówkach medycznych. Pomoże im zaoszczędzić kilkadziesiąt godzin pracy tygodniowo, pacjentom zaś umożliwi całodobowy kontakt z przychodnią.
Jak działa platforma w praktyce? Bot przeprowadza analizę na podstawie testu i na podstawie zidentyfikowanych cech wskazuje dominujący profil (wyróżniono ich siedem: przedmiotowy, metodyczny, liderski, innowacyjny, kreatywny i społeczny). Następnie cyfrowy doradca przedstawi użytkownikowi sześć mocnych stron pomagających nakierować na właściwy wybór zawodowy. Osoba wykonująca test pozna również, które obszary powinna rozwijać – jakie ryzyka na swojej drodze zawodowej może spotkać i jak im przeciwdziałać. Następnie dowie się, jak przełożyć uzyskaną dzięki testowi wiedzę na swoje CV. Twórcy Jobbli zaznaczają, iż e-doradca może również wyselekcjonować najlepiej dopasowane zawody przyszłości (w bazie jest ponad 250 profesji).
Jak tłumaczy Marek Tankielun, ostatni krok to konsultacja wyników, o którą poprosić można na dwa sposoby. Pierwszy to rozmowa z inteligentnym botem konwersacyjnym, druga zaś – prośba o konsultację z człowiekiem („prawdziwym” doradcą zawodowym).