Polski bot znajdzie pracę, pomoże z CV i doradzi studia

Ta sztuczna inteligencja nie zabiera ludziom pracy, a wręcz odwrotnie – pomaga jej szukać. Polska firma Pola.AI opracowała bota Jobbli, który doradzi w rozwoju kariery, ale i wesprze przy wypaleniu zawodowym.

Publikacja: 30.09.2024 14:48

Polacy opracowali system AI, który wspiera przy wyborze ścieżki zawodowej. Sztuczna inteligencja wsk

Polacy opracowali system AI, który wspiera przy wyborze ścieżki zawodowej. Sztuczna inteligencja wskazuje mocne strony kandydata, pomaga wybrać kierunek studiów i doradza przy przebranżowieniu

Foto: AdobeStock

Start-up Pola.AI opracował – jak twierdzi – pierwszego nad Wisłą inteligentnego doradcę zawodowego. To Jobbli – cyfrowy asystent AI, który powstał jako tzw. projekt typu social impact. Dostępny jest bezpłatnie, a wykonanie testu udostępnionego na platformie zajmuje około siedmiu minut. W start-upie podkreślają, że każdy użytkownik platformy – na podstawie swoich odpowiedzi – otrzymuje opracowaną przez algorytm AI analizę profilu zawodowego.

AI wykryje nasze mocne strony

Nowatorska usługa to dzieło białostockiego start-upu. Jego wspólnikiem i jednym z pomysłodawców projektu jest Marek Tankielun, informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej, gdzie pełnił funkcję kierownika laboratorium w Centrum Innowacji i Biznesu. Platformę Jobbli rozwija od roku – celem tego przedsięwzięcia ma być zwiększenie dostępności usług profilowania i wsparcia rozwoju kariery. Ale nie tylko. Start-up liczy, że sztuczna inteligencja, o której dziś mówi się głównie w kontekście zagrożenia miejsc pracy, pomoże ludziom w wyborze ich drogi zawodowej czy w przebranżowieniu. Co więcej, wirtualny asystent miałby przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Na tym nie koniec. W Pola.AI wskazują, że platforma ma ułatwiać adaptację do ewoluującego rynku pracy i zupełnie nowych zawodów, które już zyskują popularność, głównie za sprawą rozwijającej się gospodarki cyfrowej. Twórcy Jobbli podkreślają, że celem jest rozwiązywanie problemu z niedoborem pracowników, w tym przekonywanie starszych osób do przedłużania swojego stażu pracy, zachęcanie matek do powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy aktywizowanie osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj więcej

Przychodzi sztuczna inteligencja do lekarza... Polska firma zlikwiduje kolejki

Jak działa platforma w praktyce? Bot przeprowadza analizę na podstawie testu i na podstawie zidentyfikowanych cech wskazuje dominujący profil (wyróżniono ich siedem: przedmiotowy, metodyczny, liderski, innowacyjny, kreatywny i społeczny). Następnie cyfrowy doradca przedstawi użytkownikowi sześć mocnych stron pomagających nakierować na właściwy wybór zawodowy. Osoba wykonująca test pozna również, które obszary powinna rozwijać – jakie ryzyka na swojej drodze zawodowej może spotkać i jak im przeciwdziałać. Następnie dowie się, jak przełożyć uzyskaną dzięki testowi wiedzę na swoje CV. Twórcy Jobbli zaznaczają, iż e-doradca może również wyselekcjonować najlepiej dopasowane zawody przyszłości (w bazie jest ponad 250 profesji).

Jak tłumaczy Marek Tankielun, ostatni krok to konsultacja wyników, o którą poprosić można na dwa sposoby. Pierwszy to rozmowa z inteligentnym botem konwersacyjnym, druga zaś – prośba o konsultację z człowiekiem („prawdziwym” doradcą zawodowym).

Czytaj więcej

Zaskakujące ożywienie w IT. Jakich pracowników poszukują firmy w Polsce?

– Mamy świadomość tego, że nie wszyscy są jeszcze przekonani do korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji, więc zaoferowaliśmy również bardziej tradycyjną metodę konsultacji – mówi Tankielun. – Generalnie, naszym założeniem było udostępnienie rozwiązania czyniącego doradztwo zawodowe i profilowanie swojej kariery znacznie szerzej dostępnym i łatwo osiągalnym, również dla osób, które z wielu względów – jak choćby niepełnosprawność, neuroaktywność czy sytuacja finansowa – nie mogą sobie na nie pozwolić – kontynuuje.

Sztuczna inteligencja podpowie, gdzie iść na studia

Z darmowego dostępu do Jobbli skorzystało już przeszło 40 tys. użytkowników. Jak wyjaśnia Tankielun, inicjatywa ma na celu wspierać różne grupy na wielu etapach kariery. I tak młodym osobom – w tym głównie maturzystom – ma pozwolić lepiej rozpoznać swój potencjał i wesprzeć w dokonaniu właściwego wyboru kierunku studiów, a docelowo drogi zawodowej. To niezmiernie ważne, bo obecnie, jak wynika z badań Politechniki Wrocławskiej i Instytutu Badawczego IPC, ledwie nieco ponad połowa młodych osób ma plan lub pomysł na to, czym chce się zająć po ukończeniu szkoły.

W Pola.AI twierdzą, że Jobbli świetnie sprawdzi się też w pomaganiu osobom, które rozważają zmianę pracy lub chcą dokonać przebranżowienia. Kolejny aspekt to nieudane przebranżowienia. – Czytałem analizę firmy Bulldogjob, z której wynikało, że tylko 40 proc. uczestników tzw. bootcampów odnajduje następnie pracę w IT. Z moich osobistych kalkulacji wynika natomiast, że obecnie tylko jedna na dziesięć osób trafia z przebranżowieniem. Głównie dlatego, że motywacją jest często chęć podążenia w modnym, nierzadko dobrze płatnym kierunku, ale bez sprawdzenia, czy mamy szansę dopasować się do tej profesji – komentuje Wojciech Majeran, drugi z pomysłodawców platformy AI.

Jobbli pojawia się na rynku w ważnym momencie. Jak dowodzi przeprowadzone niedawno badanie Pracuj.pl, ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków rozważa bowiem zmianę branży lub deklaruje chęć pozostania w niej, lecz po „przejściu” do innej specjalizacji. Z kolei analiza przeprowadzona przez serwis Aplikuj.pl pokazuje, iż aż 70 proc. zatrudnionych pracuje na stanowiskach zupełnie niezwiązanych z ich wykształceniem. Potencjał dla Jobbli jest więc ogromny.

Start-up Pola.AI opracował – jak twierdzi – pierwszego nad Wisłą inteligentnego doradcę zawodowego. To Jobbli – cyfrowy asystent AI, który powstał jako tzw. projekt typu social impact. Dostępny jest bezpłatnie, a wykonanie testu udostępnionego na platformie zajmuje około siedmiu minut. W start-upie podkreślają, że każdy użytkownik platformy – na podstawie swoich odpowiedzi – otrzymuje opracowaną przez algorytm AI analizę profilu zawodowego.

AI wykryje nasze mocne strony

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Tworzył gry, teraz dba o zdrowie. Polak stworzył nowy sposób zdalnego badania
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Biznes Ludzie Startupy
Polacy budują globalną platformę. Mają sposób na błyskawiczne podpisanie umowy
Biznes Ludzie Startupy
Polski dron łowca upoluje wrogie bezzałogowce. Niszczy je w zaskakujący sposób
Biznes Ludzie Startupy
Polacy wiedzą, jak schłodzić rozgrzany świat. Kluczem jest farba
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja pomoże w nauce matematyki. Rusza ekspansja zagraniczna