Klarna, będąca jednym z globalnych liderów branży odroczonych płatności, wybrała nasz kraj jako miejsce, w którym buduje swój hub technologiczny na Europę.
Spółka, której wartość szacuje się na ok. 15 mld dol., ma plany, aby rozwijać tam rozwiązania w obszarze sztucznej inteligencji i innowacji finansowych. W ciągu roku pracę w centrum znajdzie ponad 100 inżynierów. Firma założona w Szwecji przez Sebastiana Siemiątkowskiego, syna polskiego emigranta, deklaruje, że inwestycja to wyraz uznania Polski za kluczową w europejskim krajobrazie innowacji.
Sebastian Siemiątkowski z Klarny: Polska będzie potęgą technologiczną
Do niedawna Klarna była najcenniejszą prywatną grupą technologiczną w Europie. Firma w ostatnich latach przeszła jednak sporo zawirowań, a w 2022 r. jej wartość stopniała gwałtownie z 45,6 do ledwie 6,7 mld dol. Wydaje się, że dziś najgorsze spółka ma już za sobą – w ubiegłym roku jej przychody skoczyły o 23 proc., a teraz szykuje się do debiutu na nowojorskiej giełdzie.
Czytaj więcej
Nasz eksportowy rodzynek w świecie sztucznej inteligencji, budzący także obawy za oceanem, otworzy w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. To może być początek budowy wielkiego ekosystemu AI w naszym kraju.
Klarna jako pierwsza wprowadziła na wielką skalę usługę pozwalającą odsunąć płatność za zakupy internetowe o 30 czy nawet 60 dni. Obecnie obsługuje już ponad 85 mln konsumentów i 600 tys. sprzedawców na całym świecie, współpracując m.in. z Apple Pay i Google Pay, a nawet z OpenAI. Teraz potentat wielkie plany wiąże z Polską.