Aktualizacja: 22.03.2025 13:06 Publikacja: 17.09.2018 21:00
Foto: cyfrowa.rp.pl
Kryptowaluty (czyli wirtualne waluty) nie mają ostatnio dobrej prasy. Ich rynek przechodził bowiem przez ostatnie trzy kwartały silne spadki. Obrazujący zmianę cen tej klasy aktywów wskaźnik MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 Index stracił od styczniowego szczytu już około 80 proc., co jest spadkiem tej samej skali, co przecena indeksu Nasdaq Composite od szczytu bańki technologicznej z 2000 r. do dołka z 2002 r. O ile w grudniu 2017 r. kurs bitocoina (najpopularniejszej kryptowaluty) dochodził do 20 tys. dol., o tyle we wrześniu już nieco ponad 6 tys. dol. Jednakże ten, kto zainwestował w bitcoiny kilka lat temu, mógł osiągnąć niesamowitą stopę zwrotu. Przez ostatnich pięć lat bitcoin zyskał prawie 4,5 tys. proc. do dolara, a od 2010 r. ponad 8 mln proc. Mowa cały czas o walucie, która istnieje jedynie jako komputerowy kod i za którą nie stoi żaden bank centralny. Kapitalizacja rynku bitcoina sięgała w połowie września 112 mld dol., a rynku wszystkich kryptowalut 200 mld dol.
Państwowy operator pocztowy, który boryka się z topniejącymi przychodami z listów, a także potężną konkurencją w sektorze paczek, zamiast uzdrawiać firmę, poprawiać jej rentowność, czy rozwiązywać niezliczone konflikty ze związkami zawodowymi, stawia na budzące wiele kontrowersji tokeny NFT.
Technologia blockchain ma pomóc władzom nasze wschodniego sąsiada uchronić skarby dziedzictwa narodowego przez skutkami wojny.
Rośnie liczba sklepów, zwłaszcza luksusowych, akceptujących płatności cyfrowymi tokenami. Jednak ostatnie silne spadki ich wartości mogą spowolnić albo nawet zatrzymać ten trend.
Kryptowaluty w tym roku radzą sobie fatalnie. Nie pomagają nastroje na rynkach finansowych, gdzie inwestorzy obawiają rosnącej inflacji, zacieśniania monetarnego i spowolnienia gospodarczego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta wskazał, że prace nad wprowadzeniem cyfrowego euro trwają, a jego testy mogą rozpocząć się już pod koniec przyszłego roku.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rozmowa z profesorem Alfredem Taudesem, założycielem i kierownikiem Instytutu Badań nad Kryptoekonomią w Wiedeńskim Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu
Dyrektor generalny JPMorgan Chase Jamie Dimon ostro skrytykował Bitcoina i jego konkurentów, sugerując, że kryptowaluty powinny zostać zakazane – informuje CNBC.
RODO przyznaje każdemu tzw. prawo do bycia zapomnianym, czyli żądania usunięcia swoich danych, gdy nie są już potrzebne. Kłóci się to z podstawową zasadą blockchainu, czyli niezmiennością danych.
Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o NFT. W tym roku szacuje się, że wolumen obrotu nimi osiągnie 35 mld dol. To przykład, jak szybko technologia może się rozwijać w XXI wieku - pisze dyrektor ds. technologii w PayPal Edwin Aoki.
Maersk ogłosił, że zamyka blockchainową platofmę TradeLens, rozwijaną od 2018 roku wspólnie z IBM. Projekt okazał się deficytowy.
Insert Stonks to jeden z pierwszych na świecie start-upów budujących zaawansowaną infrastrukturę do monetyzacji gier, a wykorzystującą rozwiązania Web3. W rodzimą firmę zainwestował właśnie brytyjski fundusz FunFair Ventures.
Ponad 70 proc. kadry kierowniczej uważa, że metawersum pozytywnie wpłynie na ich organizację – wynika z najnowszego raportu Accenture Technology Vision 2022.
Dzisiaj rynek NFT to zarówno dzieła sztuki, muzyka i przedmioty kolekcjonerskie, jak i awatary, memy czy przedmioty codziennego użytku. Niewymienialny token może sobie zrobić każdy, nawet na darmowej platformie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas