Ale czym dokładnie jest Non-Fungible Token (z angielskiego „niewymienialny token”) i dlaczego wywołuje takie emocje w świecie kryptowalut? Wśród komentujących w sieci nie brakuje dowcipnych uwag krytykujących pomysł stworzenia tokena reprezentującego obraz, który może być cyfrowo skopiowany przez dowolnego internautę. Ale świat NFT to znacznie więcej niż tylko kopiowanie i wklejanie. Pozwólcie mi wyjaśnić, dlaczego i co to oznacza dla przyszłości biznesu.
Około 2 na 10 Polaków jest obecnie właścicielem jakiejś kryptowaluty, a kolejne 10% w ja-kimś momencie w przeszłości miało takie aktywo w swoim portfelu – wynika z ostatniego badania PayPal na temat kondycji rynku e-commerce . Z tej statystyki można więc wywnioskować, że co trzeci Polak posiada lub posiadał w swoim portfelu cyfrową walutę . To sektor, który będzie się tylko rozwijał, ale – jak każda nowa technologia – jest dość skomplikowany. Na początku kryptowaluty były nie do końca rozumianą innowacją. Pomogło porównanie ich z istniejącymi już ideami, takimi jak przelewy międzynarodowe. Tymczasem wielu internautów ma trudności ze znalezieniem podobnego porównania dla NFT. Chociaż wiele osób słyszało o tej technologii, niewiele z nich potrafi zrozumieć, co to dokładnie jest, jaką ma genezę i jakiego rodzaju przyszłość wiąże się z nią. Obserwatorów nowego rynku często trapią podstawowe pytania, chociażby takie: jaka jest różnica między NFT a zwykłym pli-kiem JPG Mona Lisy pobranym z Wikipedii? To właśnie postaram się rozwinąć w tym artykule.
Ile wart jest słoik z groszami?
Aby zrozumieć, czym jest Non-Fungible Token, warto najpierw przyjrzeć się temu, czym jest sam token. Powszechna definicja klasyfikuje go jako zasób, którego możemy użyć jako re-prezentacji czy substytutu czegoś innego. Weźmy na przykład bilet autobusowy lub pieniądze, które nosimy w portfelu. Same w sobie są tylko kawałkami metalu lub papieru, ale możemy je wymienić na kurs po mieście lub zakupy w sklepie. W tym przypadku tokeny są wymienne. Zatem każdy bilet autobusowy jest równoważny z każdym innym – wszystkie mają wartość przejazdu autobusem. Analogicznie, gdy wydajesz swoje pieniądze w sklepie, numery seryjne na banknotach nie mają znaczenia – każdy banknot o nominale 20 złotych jest wart tyle samo, co każdy inny.
Ale nie zawsze tak jest. Wyobraźmy sobie słoik z jednogroszówkami. Prawdopodobnie wszystkim zdarzyło się mieć posiadać chociaż jeden taki słoik w pewnym momencie życia. I jak właśnie ustaliliśmy, każdy grosz jest w zasadzie taki sam jak każdy inny. Wszystkie są warte dokładnie tyle samo pieniędzy – jeden grosz. Niezależnie od tego, który wybiorę ze słoika, wszystkie są takie same i nikt nie spodziewa się tu żadnych niespodzianek.
Jeśli jednak jesteście zaznajomieni z numizmatyką, możecie wiedzieć, że to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Są pewne grosze, które są bardziej wartościowe od innych. Nie-które monety mogą być warte jeden grosz w sklepie na rogu, ale jeśli pochodzą z unikalnej kolekcji, mogą osiągnąć znacznie większą wartość, gdy przedstawimy je kolekcjonerowi lub wystawimy na internetowym serwisie aukcyjnym.