Po blackoutach Kosowo zakazuje wydobywania kryptowalut

Kosowo zakazało wydobywania kryptowalut, by ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Kraj zmaga się z kryzysem spowodowanym gwałtownie rosnącymi na świecie cenami surowców i energii.

Publikacja: 06.01.2022 21:03

Kosowo

Kosowo

Foto: Associated Press

Problemy kraju pogłębiły się, gdy największa elektrownia węglowa na Bałkanach została zamknięta w zeszłym miesiącu z powodu problemów technicznych, zmuszając rząd do importu prądu po wysokich cenach. Obecnie aż 40 proc. zużywanej energii pochodzi z zagranicy.

Doszło do przerw w dostawach prądu. 60-dniowy stan wyjątkowy, ogłoszony w grudniu, dał rządowi uprawnienia do przeznaczania większej ilości pieniędzy na import energii i nakładania surowszych ograniczeń na zużycie energii. Przerwy w dostawie energii wywołały protesty i żądanie dymisji ministra gospodarki Artane Rizvanolli.

Ceny energii gwałtownie rosną w całej Europie z różnych powodów, w tym niskich dostaw z Rosji i wysokiego popytu na gaz ziemny, podczas gdy gospodarki wychodzą z pandemicznego spowolnienia.

Czytaj więcej

Iran likwiduje kopalnie kryptowalut. Były w meczetach

Do niedawna dwumilionowe Kosowo szczyciło się jedną z najtańszych stawek za energię elektryczną w Europie – zauważa BBC. Stąd wydobycie kryptowalut stało się popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi i na północnych obszarach Kosowa, gdzie etniczni Serbowie nie uznają niepodległości państwa i odmawiają płacenia rachunków za prąd.

Rząd zapowiedział, że służby bezpieczeństwa znajdą i zlikwidują kopalnie kryptowalut, które pochłaniają dużo energii. Będzie to jednak bardzo trudne.

Wydobywania kryptowalut zakazały już takie kraje jak Chiny i Iran. Ten ostatni w ubiegłym roku ogłosił czteromiesięczny zakaz, ponieważ każdego dnia „koparki” wyciągały z sieci ponad 2 GW.

Blockchain
Poczta Polska wchodzi na kontrowersyjny rynek. Wypuści tokeny NFT
Blockchain
NFT na wojnie. Tokeny ochronią ukraińskie dzieła sztuki
Blockchain
Kryptowaluty kuszą sklepy. Tyle że ich kursy mocno spadły
Blockchain
Bitcoin po 10 tys. dolarów? Tak przewiduje znany amerykański inwestor
Blockchain
Nadchodzi cyfrowe euro. Testy możliwe już w 2023 r.