Przezroczyste ekrany i mikroauta. Las Vegas pokazuje przyszłość

W środę ruszają największe targi elektroniki użytkowej. Po pandemicznej przerwie wracają do formuły stacjonarnej. Ale nie będzie to udana impreza - wystawcy kolejno się wykruszają. Mimo to warto podejrzeć, jakie innowacje zdominują 2022 r.

Publikacja: 02.01.2022 11:58

Przebojem targów CES w Las Vegas zawsze były różnego przeznaczenia roboty. Na zdjęciu, robot-poduszk

Przebojem targów CES w Las Vegas zawsze były różnego przeznaczenia roboty. Na zdjęciu, robot-poduszka Qoobo japońskiej firmy Yukai Engineering.

Foto: Bloomberg

Consumer Electronics Show (CES) to coroczna okazja, aby poznać najnowsze trendy w branży elektroniki użytkowej i dowiedzieć się, jakie technologie w najbliższym czasie staną się kluczowe. Spojrzenie na CES 2022, który rusza 5 stycznia, może jednak pozostawić mieszane uczucia. Prestiż organizowanych w Las Vegas targów ewidentnie stopniał, a wiodące światowe koncerny coraz mniej chętnie pokazują się na tej imprezie. W dużej mierze kurcząca się lista wystawca to znak pandemicznych czasów.

Wielcy nieobecni

Coraz więcej wystawców rezygnuje z obecności. Powód? Epidemia Covid-19. Choć targi, po przerwie spowodowanej pandemią, powróciły do formuły stacjonarnej, to nie będą one okazałe. Imprezę opuściły Google, Microsoft, Intel, Nvidia i Amazon, a za nimi nastąpiła istna lawina rezygnacji. Na podobne kroki zdecydowały się AMD, Facebook (Meta), MSI, T-Mobile, Panasonic, Lenovo, OnePlus, czy Twitter i Pinterest.

Przezroczysty ekran od LG ma znaleźć się w przyszłości w biurach i witrynach sklepów.

Przezroczysty ekran od LG ma znaleźć się w przyszłości w biurach i witrynach sklepów.

Foto: LG

Wycofali się także wiodący producenci samochodów (firmy z tej branży od kilku lat coraz tłumniej pojawiały się na CES) - BMW, General Motors oraz Mercedes-Benz. Większość tych firm decyzję taką podjęła ze względów bezpieczeństwa, ale wskazuje, że będzie można śledzić ich premiery i pokazy w specjalnie organizowanych z okazji CES wydarzeniach online. W tej sytuacji organizatorzy zdecydowali się - podtrzymując mimo wszystko formułę stacjonarną - skrócić targi o jeden dzień. Gary Shapiro, dyrektor generalny CTA (stowarzyszenie organizujące CES), tłumaczy, że jeśli imprezę odwoła, skrzywdzi tysiące mniejszych firm, przedsiębiorców i innowatorów, zainwestowali w ekspozycję i liczy, że pokazanie się w tym technologicznym oknie świata stanie się napędem dla ich biznesu.

Czytaj więcej

Narcophone Escobara wyrzucony z Las Vegas

- Wszyscy będziemy podejmować ryzyko. Jednak bez ryzyka nie ma innowacji - twierdzi Shapiro w oświadczeniu odnoszącym się do organizacji targów w czasie pandemii. I podkreśla: CES 2022 będzie pełen innowacji.

Na scenie wciąż pozostali tacy giganci, jak Sony, Samsung, czy LG. Na targach pojawią się również firmy z Polski. W sumie wystawić ma się ponad 2,2 tys. technologicznych przedsiębiorstw.

Rewolucyjne innowacje

Jakie innowacje zobaczymy więc już w środę w Las Vegas i jakie ciekawe technologie pojawią się na rynku w br. i kolejnych latach?

Uwagę przyciągają nowe ekrany OLED, które są przezroczyste. Wyświetlacze o nazwach Shelf, Shopping Managing Showcase, Show Window oraz Smart Window pokaże LG. Pierwszy z nich to połączenie dwóch wyświetlaczy wiszących na ścianie, umieszczonych jeden na drugim. W ten sposób można oglądać filmy i mieć dostęp do funkcji Always on Display. Drugi rodzaj panelu to rozwiązanie dedykowane sklepom - ekran w drewnianej ramie może pełnić rolę ekspozycji. Show Window z kolei ma być nowatorską formą reklamą w oknie wystawowym (w tym celu wykorzystuje 55-calowe panele OLED. Smart Window zaś zaprojektowano z myślą o biznesie. Koreański koncern liczy, że taki transparentny ekran mógłby być stosowany np. w biurach.

Hitem na CES może być Triggo, polskie auto o zmiennej geometrii zawieszenia

Hitem na CES może być Triggo, polskie auto o zmiennej geometrii zawieszenia

Foto: Triggo

Ciekawie prezentować będzie się również rodzima propozycja na elektromobilność w XXI w. Podczas CES 2022 oficjalnie pokazany zostanie bowiem Triggo - prototyp przedprodukcyjny pojazdu elektrycznego ze zmienną geometrią przedniego zawieszenia. To mikro auto oferuje zwinność motocykla w ruchu miejskim w połączeniu z komfortem zamkniętej kabiny samochodu. Rafał Budweil, konstruktor pojazdu, liczy na sukces. - CES to najbardziej wpływowe wydarzenie technologiczne. Stanowi poligon dla przełomowych technologii oraz dla globalnych innowacji. To właśnie na tym wydarzeniu pojawiały się w przeszłości premiery przełomowych technologii, które zrewolucjonizowały rynek, jak CD i DVD, czy czytniki linii papilarnych w smartfonach - wylicza.

Triggo zaprezentuje się w ramach "Eureka Park", specjalnego wydarzenia, gdzie najciekawsze nowe technologie z całego świata spotykają się z rynkami kapitałowymi. O uwagę inwestorów polski pojazd będzie rywalizował m.in. z tak nowatorskimi projektami jak humanoidalne roboty, czy systemy rozpoznawania chorób na bazie skanu twarzy.

Materiał Promocyjny
Jak technologia ułatwia codzienne życie? 7 gadżetów, które warto mieć w domu
Gadżety
Wiadomo już, ilu Polaków ma smartwatcha lub „smart” opaskę. To przyszłość medycyny
Gadżety
Ten sprzęt Apple może być hitem. Polacy w światowej czołówce
Gadżety
Samsung podsumował 2024 rok. Utrzymał pozycję globalnego lidera rynku telewizorów
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Gadżety
To miał być rewolucyjny gadżet. Tysiące klientów nie odzyskają pieniędzy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń