Sąd: sprzedaż iPhone’ów bez ładowarek „obraźliwa i nielegalna”

Brazylijski sędzia orzekł, że amerykański gigant technologiczny Apple złamał prawo, sprzedając nowe iPhone'y bez ładowarek – podaje Bloomberg. Decyzja sądu może być bardzo kosztowna dla giganta.

Publikacja: 21.04.2022 21:40

Sąd: sprzedaż iPhone’ów bez ładowarek „obraźliwa i nielegalna”

Foto: Bloomberg

Sędzia regionalny Vanderlei Caires Pinheiro ze stanu Goias w środkowej Brazylii nakazał Apple wypłacić odszkodowanie klientowi, który złożył skargę, w wysokości 5000 reali (ok. 4630 zł).

W swoim orzeczeniu opublikowanym na stronie internetowej sędzia tłumaczy, że ładowarka jest niezbędna do normalnego funkcjonowania iPhone'a. Podkreśla, że producent narusza lokalne prawo konsumenckie, usuwając ją z pudełka. Decyzja może okazać się kosztowna dla Apple, jeśli zostanie zmuszona do zapłaty odszkodowania większej liczbie brazylijskich konsumentów lub zacznie włączać akcesoria do produktów sprzedawanych w tym kraju.

Apple odmówiło komentarza Bloombergowi w tej sprawie.

Czytaj więcej

Unia zdecydowała: będzie jedna ładowarka. Apple ma problem

W 2020 roku wraz z premierą iPhone’a 12 Apple zaprzestało dołączania ładowarki i słuchawek do telefonów, tłumacząc ten ruch troską o środowisko. Brazylijski sędzia jednak odrzucił ten argument.

- Twierdzenie, że to ma na celu zmniejszenie wpływu na  środowisko jest bezcelowe, ponieważ pozwany nadal produkuje te niezbędne akcesoria, ale teraz sprzedaje je osobno – tłumaczy sędzia.

W 2020 roku decyzja Apple o pozbyciu się ładowarek i słuchawek z zestawów zdobyła uznanie ekologów. Wyliczyli, że pozwoli to zmniejszyć emisję CO2 o 2 mln ton rocznie. W marcu tego roku Daily Mail policzył, że amerykański gigant zarobił na tym ruchu 6,5 mld dol. Przez ten czas sprzedano 190 mln iPhone’ów nie zmieniając ich ceny.

Gadżety
Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Gadżety
Apple szykuje rewolucyjną zmianę. Nadciąga składany iPhone
Gadżety
Sprzedaż pecetów wystrzeli. A ceny? Pojawił się potężny bodziec
Gadżety
Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gadżety
Zmieniają się przyciski w klawiaturach. „Przełomowy moment w historii Windows"