Sprzedaż smartfonów w kryzysie. Porażka iPhone`ów, tajemniczy wygrany z Chin

Apple, Samsung czy Xiaomi – brand nie ma znaczenia, sprzedaż inteligentnych telefonów na świecie w tym roku spada drugi rok z rzędu. Winna inflacja i oszczędności konsumentów.

Publikacja: 07.08.2023 03:40

W pierwszym półroczu br. producenci mogli dostarczyć na rynek 534 mln nowych smartfonów, o ponad 11

W pierwszym półroczu br. producenci mogli dostarczyć na rynek 534 mln nowych smartfonów, o ponad 11 proc. mniej niż w tym samym okresie 2022 r.

Foto: Adobe Stock

Potwierdzają się prognozy, że firmy i konsumenci będą rzadziej kupować nowe smartfony. Najwięksi globalni producenci notują spadki sprzedaży.

Apple traci miliard

Mniejszy popyt na smartfony przy dużej konkurencji producentów telefonów z systemem Android przyczynił się do tego, że Apple w drugim kwartale tego roku kalendarzowego (a trzecim dla spółki) zanotował nieco niższe przychody niż rok temu. Wpływy ze sprzedaży iPhone’ów wyniosły 39,7 mld dol. Rok wcześniej o 1 mld dol. więcej.

Przychody ogółem Apple mają być mniejsze rok do roku także w trwającym już kolejnym kwartale. I choć zyski amerykańskiego giganta znanego z logo z nadgryziony jabłkiem rosną, a wyniki kwartału były w sumie lepsze od prognoz analityków, to inwestorzy źle odebrali najnowsze finansowe dane spółki kierowanej przez Tima Cooka – kurs akcji w piątek spadał o 3 proc. do 185 dol.

Apple od dłuższego czasu nie pokazuje, ile iPhone’ów sprzedaje. I tym razem management amerykańskiej firmy podał tylko, że na rynkach wschodzących sprzedaż smartfonów była „solidna”, a grono posiadaczy telefonów z jabłuszkiem urosło na świecie do nowego rekordowego poziomu. Zewnętrzne firmy analityczne uważają jednak, że spadkowy trend nie omija tego producenta. Według IDC w minionym kwartale miał on sprzedać 42,5 mln aparatów telefonicznych, o 6,3 proc. mniej niż rok temu.

Czytaj więcej

Co z telefonami z elastycznym ekranem? Jakie jeszcze technologie zawiodły oczekiwania

Apple notuje również niższe przychody ze sprzedaży innych urządzeń: iPadów i maców (komputerów osobistych). Stara się nadrabiać spadki wyższymi wpływami z usług, w tym Apple TV+, w związku z czym stał się groźnym rywalem o prawa do rozgrywek sportowych.

Co ciekawe, według Tima Cooka iPhone’y dobrze sprzedawały się w minionym kwartale w Chinach. Ich sprzedaż miała tam rosnąć rok do roku w dwucyfrowym tempie, co jest tym lepszym rezultatem, że w sumie Chińczycy kupili o 8 proc. aparatów mniej niż rok wcześniej (dane Counterpart).

Ostatecznie w minionym kwartale producent uzyskał 81,8 mld dol. przychodu, o 1,4 proc. mniej niż przed rokiem. Według odpowiedzialnego za finanse Luki Maestri w tym kwartale może być podobnie.

Cytowany przez Reutersa Daniel Newman, prezes i główny analityk w Futurum Group, uważa, że prawdziwym zmartwieniem jest odpowiedź na pytanie, kiedy Apple zacznie sprzedawać więcej iPhone’ów.

Transsion zamiast Vivo

Mimo że sprzedaje mniej iPhone’ów, Apple utrzymał drugie miejsce na rynku smartfonów po Samsungu. Południowokoreańska firma także ma za sobą kwartały spadku sprzedaży smartfonów, a z tego powodu także i przychodów ogółem (o 6 proc.). Mniejszą sprzedaż telefonów tłumaczy negatywnymi czynnikami makroekonomicznymi: wysokimi stopami procentowymi i inflacją.

Mniej urządzeń niż rok wcześniej sprzedało także wysoko mierzące Xiaomi, ale nadal zmieściło się na podium jako trzecie.

Można natomiast powiedzieć, że po tym jak marka Vivo zaczęła exodus z Europy, drugi kwartał 2023 r. na rynku smartfonów należał do Transsion. Pierwszy raz ta mało znana w Europie chińska firma została zakwalifikowana przez IDC do pięciu największych producentów smartfonów na świecie. Transsion to nazwa firmy produkującej aparaty różnych marek, takich jak Itel, Tecno i Infinix. W Polsce pojawiła się w ub.r. Choć danych dla naszego kraju IDC od pewnego czasu nie pokazuje (zrezygnowano z zespołu w Polsce), to nie należy się spodziewać, aby Transsion miał u nas już duży udział w rynku. Firmę tę najlepiej znają mieszkańcy Afryki.

Czytaj więcej

Można zarobić na starociach. iPhone został sprzedany za rekordowe 190 tys. dol.

W sumie w pierwszym półroczu br. producenci mogli dostarczyć na rynek 534 mln nowych smartfonów, o ponad 11 proc. mniej niż w tym samym okresie 2022 r. Telefonów produkuje się mniej, ponieważ za sprawą pandemicznej paniki wywołanej zastojami produkcji mikroczipów zapasy urządzeń są większe niż popyt na nie – uważają analitycy IDC. Po tym jak obniżyli prognozę, sądzą, że dostawy smartfonów w br. sięgną 1,17 mld, o 3,2 proc. mniej niż w 2022 r. Druga połowa roku ma być lepsza.

Mniej smartfonów przez CO2?

Pod koniec 2021 r. firma doradcza Deloitte prognozowała, że smartfony staną się trwalsze, a co za tym idzie, będą rzadziej wymieniane. Wiązała to zjawisko z celowym działaniem producentów, aby zminimalizować tzw. ślad węglowy pozostawiany przez te urządzenia. W 2022 r. – wg obliczeń Deloitte Global – smartfony jako najpopularniejsze konsumenckie urządzenia elektroniczne odpowiadać miały za 146 mln ton dwutlenku węgla wypuszczonego do atmosfery. Wprawdzie liczba ta miała stanowić mniej niż pół procent ogólnej emisji tego gazu, ale wedle doradców i tak warto ją zmniejszyć. Głównym źródłem emisji CO2 ze strony sektora są smartfony nowe. Ich produkcja, dostarczenie i używanie w pierwszym roku odpowiadać mają za 83 proc. emisji gazu. Za 11 proc. emisji odpowiadają bardziej długotrwali użytkownicy aparatów, za 4 proc. – proces ich renowacji, a za 1 proc. utylizacja. Odświeżone telefony stanowią na razie niewielką część obrotu. Spadki sprzedaży nowych urządzeń są pochodną wzrostu cen i malejącej siły nabywczej użytkowników. ∑

Potwierdzają się prognozy, że firmy i konsumenci będą rzadziej kupować nowe smartfony. Najwięksi globalni producenci notują spadki sprzedaży.

Apple traci miliard

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gadżety
Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?
Gadżety
Apple szykuje rewolucyjną zmianę. Nadciąga składany iPhone
Gadżety
Sprzedaż pecetów wystrzeli. A ceny? Pojawił się potężny bodziec
Gadżety
Oto nowinki technologiczne, które mają podbić świat. Rusza CES 2024
Gadżety
Zmieniają się przyciski w klawiaturach. „Przełomowy moment w historii Windows"
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO