Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?

Z laboratorium Hondy wyjechał nie samochód, ale… fotel. Przypominający nieco futurystyczny wózek inwalidzki pojazd to w praktyce dwukołowy skuter, choć całkiem inny niż wszystkie.

Publikacja: 02.03.2024 14:09

Skuter Hondy może być sposobem na poruszenie się po budynkach, ale i zatłoczonych miastach

Skuter Hondy może być sposobem na poruszenie się po budynkach, ale i zatłoczonych miastach

Foto: Honda

Koła pojazdu umieszczono równolegle do siebie, a dla pasażera przygotowano wygodne siedzisko. Innowacyjność sprzętu polega jednak na zupełnie czym innym – pojazd nie posiada bowiem tradycyjnej kierownicy, czy choćby drążka sterowniczego. Honda zbudowała pojazd sterowany za pomocą myśli. Skuter o nazwie Uni-One jedzie, co prawda jedynie z prędkością maks. 10 km/h, w stronę, którą wybierze użytkownik.

Jazda bez kierownicy

Inżynierowie zadbali przy tym o dodatkowe wyjątkowe doznania dla kierowcy za sprawą zestawu gogli mieszanej rzeczywistości (XR). Ten koncepcyjny projekt powstał specjalnie na marcową imprezę SXSW 2024 w Austin, by pokazać możliwości jakie daje łączenie tzw. mobilności osobistej z rzeczywistością wirtualną.

Czytaj więcej

Roboty-asystenci, lustro AI czy łączność holograficzna. Koncerny odkryły karty

Elektryczny Uni-One, choć może zaskoczyć wielu fanów motoryzacji, nie jest całkowicie szaloną koncepcją japońskiego giganta. Koncern już wcześniej nawiązał bowiem współpracę z koncernami GM i Cruise w celu rozwijania technologii transportu bez kierowcy.

W zakresie nowatorskich systemów rozrywki firma blisko kooperuje z kolei z Sony (oba przedsiębiorstwa mają nawet zawiązaną spółkę joint venture skoncentrowaną na projektach związanych z mobilnością).

Skuter i gry wideo

Uni-One ma być jednym z hitów targów SXSW. To także debiut pojazdu w USA. Samobalansujące tzw. urządzenie mobilne Hondy, obsługiwane całkowicie bez użycia rąk (można mu wydawać komendy głosowe), napędzane jest autorskim systemem HOT DS (Honda Omni Traction Drive System). Skuter może poruszać się w dowolnym kierunku i jest w stanie przewozić pasażerów ważących do ok. 110 kg. W praktyce sprzęt miałby służyć jednak nie do transportu, lecz rozrywki. Fotel stosowany mógłby być w nowoczesnych grach wideo. Na razie Honda proponuje – za pośrednictwem gogli VR – symulację unoszenia się w powietrzu i jazdę po tzw. rynnie.

Gadżety
Jak Quality of Service może zoptymalizować sieć domową
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Gadżety
Giganci powalczą o nasze palce. Inteligentne pierścienie mają być hitem
Gadżety
To kulinarna rewolucja. Przyprawy może zastąpić niezwykłe urządzenie
Gadżety
Polska policja wchodzi do Xiaomi. Przeszukania u chińskiego producenta
Gadżety
Nastolatki odcięte od smartfonów? Tak radykalnego pomysłu jeszcze nie było