30 amerykańskich firm, w tym Apple i Amazon na chińskim podsłuchu

Gigantyczna afera z powodu mikroskopijnego chipa. Apple zaprzecza, by kiedykolwiek było ofiarą.

Szokujące ustalenia przyniosło śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy Bloomberga. Okazało się, że liczne amerykańskie firmy oraz instytucje mogły korzystać z urządzeń zapewniających Chińczykom wygodny dostęp systemów zależnych od nich.

W centrum tej afery jest niewielki układ scalony (chip) wielkości czubka ołówka. Chip miał być umieszczany w płytach głównych firmy Supermicro stosowanych w jej serwerach. Serwery te są używane, między innymi, przez Apple czy Amazon. Umieszczony w urządzeniach chip miał pełnić funkcję tzw. backdoor czyli swego rodzaju furtki umożliwiającej dostęp do systemu pozwalający na wykradanie danych lub wprowadzanie złośliwego kodu w sposób trudny do wykrycia przez ofiarę.

Bloomberg ustalił, że chip został odkryty przez kanadyjską firmę, która na zlecenie Amazona robiła audyt rozwiązań serwerowych firmy Elemental. Rozwiązania te były oparte na urządzeniach Supermicro. Po dokonaniu odkrycia Amazon miał natychmiast zawiadomić amerykańskie służby wywiadowcze. Agencje wywiadowcze nie były szczęśliwe, gdyż z rozwiązań Elemental i serwerów Supermicro korzystają też Departament Stanu, CIA czy Marynarka Wojenna USA.

Według Bloomberga układy scalone zostały umieszczone w urządzeniach przez jednostkę hakerów będącą częścią Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, czyli chińskiego wojska. Szpiegowskie urządzenia trafiły na płyty główne na etapie produkcji. Mająca siedzibę w Kalifornii firma Supermicro swoje fabryki ma bowiem w Chinach, czyli w kraju w którym produkuje się dziś 75 proc. wszystkich smartfonów i 90 proc. komputerów.

Co ciekawe Apple stanowczo zaprzecza, by miało paść ofiarą ataku. Jednak informatorami dziennikarzy Bloomberga były także osoby pracujące w Apple. Uwagę zwraca też fakt, że w 2016 roku gigant z Cupertino miał zerwać współpracę z Supermicro z do dziś niewyjaśnionych przyczyn. Informator z Apple miał zaś zdradzić, że w 2015 roku trafiono w Cupertino na szpiegowski chip. Zaprzecza również Amazon.

– W tej sprawie mamy jasność: Apple nigdy nie znalazło złośliwych chipów, „sprzętowych manipulacji” oraz luk celowo umieszczonych w serwerach – twierdzi Apple w oświadczeniu przesłanym Bloombergowi.

– Zgodnie z oświadczeniem wielokrotnie przesyłanym do Bloomberg BusinessWeek na przestrzeni ostatnich miesięcy, nigdy nie wykryliśmy żadnych problemów związanych z modyfikowanym sprzętem, ani szpiegowskimi chipami w płytach głównych SuperMicro w systemach Elemental czy Amazon. Ponadto, nie byliśmy zaangażowani w rządowe dochodzenie – stwierdzał z kolei Amazon.

Oczywiście, od zarzutów odcinają się również Chińczycy. Chiński rząd podkreśla, że on również jest tu ofiarą (co może być o tyle zasadne, że kontrolę nad chińską armią sprawuje chińska partia, a nie bezpośrednio rząd, nad którym partia również sprawuje kontrolę). Z kolei Supermicro wyraża gotowość do współpracy w rządowym śledztwie i zaprzecza by jakiekolwiek było dotychczas prowadzone. Władze Supermicro zaznaczały również, że nikt nie rezygnował z ich usług ze względu na takie problemy.

Afera z Supermicro to nie pierwsza sytuacja, w której produkowane w Chinach urządzenia okazują się mieć „ekstra” funkcję. Dwa lata temu głośno było o dodatkowej możliwości smartfonów jednej z chińskich marek, które miały regularnie wysyłać dokładne informacje na temat poczynań swoich użytkowników.

Mogą Ci się również spodobać

Marcin Siech: Polski biznes słabo wykorzystuje chmurę

Chmura to przyszłość biznesu. Chmura publiczna oferuje bardzo dużą ilość serwisów, które ułatwiają wykorzystanie ...

Duża polska firma IT przejmuje w Niemczech

Sevenval to trzecia firma przyłączona do globalnej platformy usług budowanej na bazie IT Kontrakt. ...

Nowy smartfon od Google`a. Pokazali, bo wyciekł

Google pokazało projekt swojego najnowszego smartfona. Urządzenie zostało pokazane przez koncern po tym, jak ...

Trump szykuje uderzenie w Huawei

Prezydent USA Donald Trump ma w tym tygodniu podpisać zarządzenie wykonawcze zakazujące amerykańskim spółkom ...

Potentat z USA ma kłopoty przez polską grę. Powód? Marihuana

Devolver Digital – amerykańska firma specjalizująca się w wydawaniu oraz dystrybucji gier wideo ma ...

Pogromca wirusa WannaCry stworzył groźnego trojana

Marcus Hutchins został okrzyknięty bohaterem, kiedy to w maju 2017 roku udało mu się ...