Arabia Saudyjska promuje aplikację kontrolującą kobiety

Czasy się zmieniają. Użytkownicy Twittera kpią, że 10 lat temu do kontroli żony potrzebna była liczna rodzina, teraz wystarczy aplikacja w smartfonie.
Twitter

Saudyjscy politycy zachęcają obywateli do używania dostępnej w Apple Store i Google Play aplikacji, która pozwala mężczyznom kontrolować żony. Tak odpowiadają na międzynarodowe protesty organizacji praw człowieka.

Na koncerny Apple i Google spłynęła ostatnio lawina krytyki za wprowadzenie do swoich sklepów internetowych aplikacji mobilnej Absher (z arabskiego: kaznodzieja) stworzonej przez rząd Arabii Saudyjskiej. Jedną z jej funkcji bowiem jest możliwość kontrolowania podróży żony przez mężczyznę, będącego w tym kraju jej prawnym opiekunem.

Bez zgody męża Saudyjka nie może na przykład wyrobić sobie paszportu ani wsiąść do samolotu. Za pomocą aplikacji mąż może wydawać jej elektroniczne pozwolenia – bądź zakaz – na przejazd w obrębie kraju bądź za granicę.

CZYTAJ TAKŻE: Apple i Google w ogniu krytyki. Ułatwiają Saudyjczykom kontrolowanie żon

To ostatnie szczególnie może prowadzić do poważnych tragedii. Wiele Saudyjek próbuje uciec z kraju, w którym dyskryminacja i przemoc domowa są na porządku dziennym. Kary za nielegalnie przekroczenie granicy są srogie, a Absher ma pomóc mężczyznom i straży granicznej wykryć uciekinierkę.

Kary za nielegalnie przekroczenie granicy są srogie, a Absher ma pomóc mężczyznom i straży granicznej wykryć uciekinierkę

Aplikację z tego powodu ostro skrytykowały międzynarodowe organizacje praw człowieka. Human Rights Watch apelował do gigantów technologicznych o wycofanie jej ze swoich sklepów internetowych, jako że w ten sposób wspierają dyskryminację i „płciowy apartheid”.

Saudyjski rząd postanowił odpowiedzieć na tę zagraniczną krytykę… zachęcając jeszcze bardziej obywateli do używania Abshera. Politycy chwalą aplikację, podkreślając, że znacznie ułatwia ona życie użytkownikom. W jednym z opublikowanych w sieci filmów apelują o wystawienie jej pozytywnej opinii w Apple Store i Google Play. Na Twitterze stworzono nawet hasztag #i_support_ABSHER, który zdobył już dużą popularność.

Aplikacja sama w sobie jest przydatna w codziennym życiu, w tym dzięki rozwiniętemu systemowi nawigacji i możliwości wydawania pozwoleń na podróże

Faktem jest, że zalet aplikacji można wymienić sporo. Pomaga ona na przykład w załatwianiu spraw urzędowych, znacznie skracając czas pozyskiwania dokumentów. Jeden użytkownik Twittera chwalił się, że odnowił dzięki niej paszport z domu w zaledwie 3 minuty. Inni wskazywali na to, że z Absherem można też wygodnie poruszać się po mieście, kupować online bilety na środki komunikacji miejskiej czy na parking.


Również niektóre Saudyjki publicznie bronią Abshera. Jak podkreślają, aplikacja sama w sobie jest przydatna w codziennym życiu, w tym dzięki rozwiniętemu systemowi nawigacji i możliwości wydawania pozwoleń na podróże. Te kobiety, które otrzymują zgodę swoich mężów na samodzielne podróżowanie, mogą w końcu zdobyć własny paszport, wyjechać za granicę na wakacje albo studia czy nawet użyć aplikacji, by wyjść z więzienia.

Problem tkwi raczej w krzywdzącym dla nich prawie, przez które muszą być całkowicie zależne od mężczyzny. Dla jednych kobiet aplikacja więc może oznaczać jeszcze większy ucisk, dla innych z kolei – do pewnego stopnia – wyzwolenie.

Po licznych głosach oburzenia, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, głos w sprawie kontrowersji wokół aplikacji zabrał w końcu Tim Cook, prezes Apple, które ją dystrybuuje. Obiecał, że przyjrzy się tej sprawie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Disney przyznaje, że jego stare filmy zawierają rasistowskie treści

Kultowe produkcje Disneya zawierają treści, które utrwalają negatywne stereotypy. Potwierdza to sama korporacja, która ...

Marsz robotów przyspieszył, ale i tak tracimy dystans do Europy

Polski przemysł kupił w ub. roku rekordową liczbę 1891 robotów. Ma to być remedium ...

Ciemny lód wykryje nieprzyjaciela i zastąpi GPS. Rewolucja na polu walki

Lockheed Martin pracuje nad nowatorską metodą poprawy działania GPS i rozwoju technologii pozycjonowania, nawigacji ...

Airbnb pożera Londyn. Hotele i mieszkańcy mają dość

W ciągu czterech lat oferta najmu krótkoterminowego w Londynie wzrosła czterokrotnie. Często narusza miejskie ...

Pierwszy post królowej Elżbiety II na Instagramie

Post dotyczył listu wysłanego do księcia Alberta przez żyjącego na przełomie XVIII i XIX ...

Zakupy Polaków będą teraz bardziej inteligentne

Tradycyjni sprzedawcy w starciu z konkurencją ze strony e-commerce chętnie sięgają po nowe technologie. ...