Huawei zarzucił Waszyngtonowi, że wykorzystuje wszystkie dostępne narzędzia, aby zakłócać działalność biznesową firmy i jej partnerów.
Stało się tak, gdy Departament Sprawiedliwości USA oskarżył koncern o kradzież opatentowanej własności intelektualnej portugalskiego przedsiębiorcy. Chodzi o producenta multimediów Rui Oliveirę.
CZYTAJ TAKŻE: Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?
Zdaniem Huawei Portugalczyk chce zdobyć rozgłos, angażując się w spór między Waszyngtonem a Pekinem. – Oczywistym jest, że Rui Oliveira korzysta z obecnej sytuacji geopolitycznej, przekazując fałszywą narrację w mediach, próbuje wykorzystać trwający spór. Tego rodzaju zachowania nie powinny być popierane i nie powinny być podstawą do rozpoczęcia wiarygodnego i rzetelnego dochodzenia karnego prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości USA – czytamy w komunikacie prasowym koncernu.
WSJ reports #Huawei being investigated over new instances of alleged tech theft, incl that they stole the design of a smartphone-camera from a Portuguese entrepreneur, Rui Oliveira.
Read Oliveira’s story here: https://t.co/nybaiM64Wu
— Cathy He (@CathyHe_ET) 30 sierpnia 2019
Huawei jednocześnie przedstawia szereg oskarżeń wobec rządu Donalda Trumpa, m.in nielegalne przeszukiwania, zatrzymywania, a nawet aresztowania pracowników Huawei przez agentów FBI, cyberataki w celu infiltracji intranetu i wewnętrznych systemów informatycznych, utrudnianie działalności biznesowej poprzez zastraszanie, odrzucanie wiz, zatrzymywanie przesyłek. Ale tych zarzutów nie popiera żadnymi dowodami.
CZYTAJ TAKŻE: Premier i wiceprezydent USA podpisali deklarację o sieciach 5G
Dziennik „The Wall Street Journal” poinformował, że ich źródło potwierdza, iż w tym roku amerykańskie organy ścigania kontaktowały się z co najmniej trzema pracownikami z amerykańskiej filii Huaweia. Zauważa jednak, że jest to częsta praktyka FBI, podczas trwającego dochodzenia wobec jakiejś firmy.
Komunikat koncernu z poważnymi zarzutami wobec Ameryki pojawił się dzień po podpisaniu przez USA i Polskę umowy o rygorystycznym badaniu sprzętu sieciowego dla 5G od zagranicznych dostawców, w tym również Huawei. Może to utrudnić działanie chińskiej firmy w Polsce.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.