Huawei stawia na Francję. Amerykanie go rugują

AP

Chiński koncern ogłosił, że wybuduje we Francji fabrykę sprzętu dla infrastruktury dla sieci komórkowych 4G i 5G. W tym czasie amerykański Senat przegłosował przepisy, które umożliwią blokowanie zamówień chińskiego sprzętu przez telekomy.

Francuska fabryka ma być zautomatyzowana i „inteligentna”, kosztowałaby Huawei w pierwszej fazie 200 mln euro (łącznie z zakupem działki), a jej produkty byłyby skierowane do odbiorców europejskich. „Projekt ten wytworzy produkty o wartości 1 mld euro rocznie i bezpośrednio stworzy 500 miejsc pracy. Pozwoli to na zwiększenie konkurencyjności technicznej przemysłu europejskiego oraz zwiększy elastyczność lokalnych łańcuchów dostaw i infrastruktury” – podała firma. Fabryka będzie miała centrum demonstracyjne, prezentujące proces produkcji, wgrywania oprogramowania oraz testowanie. Lokalizacji na razie nie podano.

CZYTAJ TAKŻE: Waszyngton: Huawei od 10 lat umieszcza „boczne drzwi” w sprzęcie

Byłaby to druga fabryka sprzętu na potrzeby infrastruktury sieci komórkowych, zbudowana przez Huawei w Europie. Koncern ma już zakład na Węgrzech.

Najgroźniejszym rywalem Huawei jest szwedzki Ericsson, który w Europie postawił na produkcję w Polsce. Zakład w Tczewie dostarcza sprzęt dla sieci 5G. Ericsson szacuje wartość inwestycji i produkcji w Polsce na 5 mld zł rocznie.

Huawei zwiększa zaangażowanie w Europie w sytuacji silnych nacisków Waszyngtonu na sojuszników, by nie korzystali z chińskiego sprzętu ze względów bezpieczeństwa. Amerykanie oskarżają producentów telekomunikacyjnych z Państwa Środka o powiązania z rządem w Pekinie.

CZYTAJ TAKŻE: Sankcje uderzyły Huawei. Koncern przewiduje trudny 2020 rok

W tym czasie koncernowi grozi utrata rynku USA. Amerykański Senat jednomyślnie przegłosował w piątek czasu polskiego „The Secure and Trusted Telecommunications Networks Act”, który pozwoli na zakazywanie zakupu sprzętu przez lokalnych operatorów od chińskich dostawców. Projekt ustawy H.R. 4998, który przeszedł już w grudniu przez Izbę Reprezentantów, zakłada też dofinansowanie mniejszych telekomów, które musiałyby wymienić chiński sprzęt (fundusz opiewa na 1 mld dolarów). – Sprzęt telekomunikacyjny  pewnych zagranicznych rywali stanowi poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, wzrostu ekonomicznego i przyszłości amerykańskiego przywództwa w zaawansowanej technologii bezprzewodowej – powiedział Roger Wicker, senator ze stanu Mississippi, cytowany przez serwis Techcrunch . Ustawę musi podpisać jeszcze prezydent USA Donald Trump.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sponsor Donalda Trumpa chce się pozbyć prezesa Twittera

Jeden z najzamożniejszych sponsorów prezydenta Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej kupił „znaczący” pakiet akcji ...

Krzysztof Rybiński: Demokracja zanika i zastępuje ją algokracja

Gdyby Marks dzisiaj żył, byłby zadowolony. Przechodzimy od demokracji i kapitalizmu do algokracji – ...

Facebook odkrywa karty. Dlaczego widzisz właśnie to?

Kliknięcie trzech kropek pozwoli dowiedzieć się, dlaczego Facebook wyświetlił nam daną informację. Facebook co ...

Najbogatsi stawiają na akcje hi-tech

Już ponad połowa zamożnych przedsiębiorców na świecie inwestuje w akcje spółek technologicznych. Żadna inna ...

Polscy królowie bukmacherki inwestują w brytyjski startup. Oko na klientów

Mateusz i Zbigniew Juroszek, właściciele STS, czyli największego bukmachera w naszym kraju, po inwestycjach ...

Gigantyczna kara dla Google`a

Komisja Europejska nałożyła 1,49 mld euro kary na Google za praktyki ograniczające konkurencję w ...