Reklama
Rozwiń

Huawei stawia na Francję. Amerykanie go rugują

Chiński koncern ogłosił, że wybuduje we Francji fabrykę sprzętu dla infrastruktury dla sieci komórkowych 4G i 5G. W tym czasie amerykański Senat przegłosował przepisy, które umożliwią blokowanie zamówień chińskiego sprzętu przez telekomy.

Publikacja: 28.02.2020 16:33

Huawei stawia na Francję. Amerykanie go rugują

Foto: AP

Francuska fabryka ma być zautomatyzowana i „inteligentna”, kosztowałaby Huawei w pierwszej fazie 200 mln euro (łącznie z zakupem działki), a jej produkty byłyby skierowane do odbiorców europejskich. „Projekt ten wytworzy produkty o wartości 1 mld euro rocznie i bezpośrednio stworzy 500 miejsc pracy. Pozwoli to na zwiększenie konkurencyjności technicznej przemysłu europejskiego oraz zwiększy elastyczność lokalnych łańcuchów dostaw i infrastruktury” – podała firma. Fabryka będzie miała centrum demonstracyjne, prezentujące proces produkcji, wgrywania oprogramowania oraz testowanie. Lokalizacji na razie nie podano.

CZYTAJ TAKŻE: Waszyngton: Huawei od 10 lat umieszcza „boczne drzwi” w sprzęcie

Byłaby to druga fabryka sprzętu na potrzeby infrastruktury sieci komórkowych, zbudowana przez Huawei w Europie. Koncern ma już zakład na Węgrzech.

Najgroźniejszym rywalem Huawei jest szwedzki Ericsson, który w Europie postawił na produkcję w Polsce. Zakład w Tczewie dostarcza sprzęt dla sieci 5G. Ericsson szacuje wartość inwestycji i produkcji w Polsce na 5 mld zł rocznie.

Huawei zwiększa zaangażowanie w Europie w sytuacji silnych nacisków Waszyngtonu na sojuszników, by nie korzystali z chińskiego sprzętu ze względów bezpieczeństwa. Amerykanie oskarżają producentów telekomunikacyjnych z Państwa Środka o powiązania z rządem w Pekinie.

CZYTAJ TAKŻE: Sankcje uderzyły Huawei. Koncern przewiduje trudny 2020 rok

W tym czasie koncernowi grozi utrata rynku USA. Amerykański Senat jednomyślnie przegłosował w piątek czasu polskiego „The Secure and Trusted Telecommunications Networks Act”, który pozwoli na zakazywanie zakupu sprzętu przez lokalnych operatorów od chińskich dostawców. Projekt ustawy H.R. 4998, który przeszedł już w grudniu przez Izbę Reprezentantów, zakłada też dofinansowanie mniejszych telekomów, które musiałyby wymienić chiński sprzęt (fundusz opiewa na 1 mld dolarów). – Sprzęt telekomunikacyjny  pewnych zagranicznych rywali stanowi poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, wzrostu ekonomicznego i przyszłości amerykańskiego przywództwa w zaawansowanej technologii bezprzewodowej – powiedział Roger Wicker, senator ze stanu Mississippi, cytowany przez serwis Techcrunch . Ustawę musi podpisać jeszcze prezydent USA Donald Trump.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku