Sharp zdecydował: maski zamiast telewizorów

Bloomberg

W związku z gigantycznym deficytem masek antywirusowych na globalnym rynku za ich produkcję biorą się kolejne firmy spoza tej branży. O przestawieniu swoich mocy wytwórczych zdecydował właśnie Sharp.

Japoński koncern technologiczny będzie produkował maski w swojej fabryce telewizorów w miejscowości Kameyama w środkowej części wyspy Honsiu. Zakład, który na co dzień zajmował się dostarczaniem dużych paneli LCD, teraz – zamiast TV – produkować ma 150 tys. maseczek ochronnych dziennie. Docelowo firma, która należy do grupy Foxconn, ma wypuszczać na rynek nawet 0,5 mln tego typu produktów ochronnych na dobę.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczny gigant ze smartfonów przerzucił się na maski antywirusowe

Foxconn to producent m.in. części dla Apple. Gigant już wcześniej zapowiadał, że przestawi swoje linie produkcyjne właśnie na wytwarzanie maseczek antywirusowych oraz ubrań ochronnych dla personelu medycznego. Ta dramatyczna zmiana została wymuszona zamknięciem zakładów w Chinach na początku lutego z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. A w Państwie Środka powstawało dotąd 50 proc. wszystkich masek produkowanych na świecie.

David Peng, menedżer z Ningbo Buy Best International Trading Co., firmy handlowej z Szanghaju, twierdzi, że przed wybuchem epidemii, eksportował 600-700 tys. masek chirurgicznych miesięcznie. Teraz eksport nie istnieje. A zapotrzebowanie na świecie jest gigantyczne. O skali świadczyć może liczba zamówień jakie spływają np. do Medicom Group. Spółka z Montrealu, specjalizująca się w dostawach produktów medycznych, dotąd produkowała 150 mln maseczek rocznie. Tylko w lutym br. otrzymała zamówienia na 500 mln sztuk.

CZYTAJ TAKŻE: Pekin ma nowy problem. Jak nadzorować miliony zamaskowanych ludzi

Wsparcie Foxconn może być w tym kontekście istotne. Firma, poza Japonią rozpoczyna bowiem także produkcję masek chirurgicznych w fabryce Longhua Park w Shenzhen. Planuje osiągnąć pułap 2 mln maseczek dziennie. Na podobny ruch zdecydował się także takie firmy jak SAIC-GM-Wuling Automobile – spółka typu joint venture, założona w 2002 roku przez koncerny General Motors i Shanghai Automotive Industry Corporation oraz Wuling Automobile Company, a także producent odzieży Hongdou Group, który zamierza produkować miesięcznie do 60 tys. kombinezonów ochronnych. Podobna produkcję rozpoczęli inni producenci odzieży: Zhejiang Giuseppe Garment oraz Jihua Group.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Robot Leoś oprowadza chore dzieci po zoo. Wzbudził zainteresowanie za granicą

Robot Leoś daje dzieciom przebywającym w szpitalu im. Degi w Poznaniu szansę na odwiedzenie ...

InPost zaoferuje… lodówkomaty

InPost – operator logistyczny, w który zainwestowały jedne z największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych Advent ...

Zastosowania grafenu w medycynie regeneracyjnej

Medycyna regeneracyjna łączy wiedzę m.in. z inżynierii tkankowej i biologii molekularnej, mających na celu ...

Rosyjscy hakerzy zaatakowali posłów do Bundestagu

Hakerzy działający prawdopodobnie na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU chcą za pomocą fake newsów ...

Polscy naukowcy nadzieją mężczyzn

Zespół DEBN, który pracuje nad nowatorską igłą do biopsji prostaty, może rozwiązać problem wart ...

Algorytm widzi przyszłość pacjentów z chorobami serca

Sztuczna inteligencja, która analizuje tony serca, głębokość oddechów czy aktywność pacjenta, może już przewidzieć ...