Elektryczny samochód od Apple w 2024 r. A mogli tanio kupić Teslę.

Bloomberg

Apple zamierza do 2024 r. wyprodukować autonomiczny samochód elektryczny z własną innowacyjną technologią akumulatorów – dowiedział się Reuters od osób powiązanych ze sprawą.

Przygoda producenta iPhonów z motoryzacją rozpoczęła się w 2014 r., kiedy pod nazwą „Project Titan” rozpoczęto od podstaw projektowanie własnego samochodu elektrycznego. Duże postępy poczyniono po tym jak Doug Field, weteran Apple, który pracował w Tesli, powrócił, aby nadzorować projekt w 2018 r. Prace są już na takim etapie, że pozwalają określić kiedy samochód zostanie ukończony. Według źródeł Reutersa debiut elektrycznego samochodu od Apple nastąpi do 2024 r.

CZYTAJ TAKŻE: Uber sprzedał biznes autonomicznych aut. Musiał jeszcze dopłacić

Najciekawszym elementem jest projekt baterii, który mógłby radykalnie obniżyć koszt produkcji i zwiększyć zasięg pojazdu. Specjaliści zwracają uwagę, że Apple dysponuje ogromnymi środkami finansowymi, które pozwalają spółce opracowywać innowacyjne projekty, jednak spółka nie ma doświadczenia z motoryzacją.

– Jeśli jest jedna firma na świecie, która ma do tego środki, prawdopodobnie jest to Apple. Ale jednocześnie to nie jest telefon komórkowy – powiedziało źródło Reutersa, które pracowało nad Project Titan.

Apple zdecydował się skorzystać z usług zewnętrznych partnerów w celu pozyskania elementów systemu, w tym czujników, które pomagają autonomicznym samochodom uzyskać trójwymiarowy widok drogi.

Niektórzy z akcjonariuszy uważają, że lepszym pomysłem może być sprzedaż technologii akumulatorów, a nie własna produkcja aut na masową skalę.

– Wydaje mi się, że jeśli Apple opracuje jakiś zaawansowany system operacyjny lub technologię baterii, najlepiej będzie można go wykorzystać we współpracy z istniejącym producentem na licencji. Jak widzimy w przypadku Tesli i starszych firm motoryzacyjnych, posiadanie bardzo złożonej sieci produkcyjnej na całym świecie nie dzieje się z dnia na dzień  – powiedział Trip Miller, partner zarządzający Gullane Capital Partners, która posiada pakiet akcji Apple.

CZYTAJ TAKŻE: Tokio testuje latające taksówki. To transport przyszłości

Z kolei Hal Eddins, główny ekonomista Capital Investment Counsel, który również posiada udziały w Apple, powiedział, że Apple generuje wyższe marże na swoich produktach niż większość producentów samochodów.

Okazuje się, że Apple mógł kilka lat temu okazyjnie przejąć Teslę. Nie musiałby więc tworzyć własnego samochodu. – Podczas najtrudniejszego okresu przy produkcji Modelu 3 skontaktowałem się z Timem Cookiem, aby omówić możliwość przejęcia Tesli przez Apple (za 1/10 naszej obecnej wartości). Odmówił wzięcia udziału w spotkaniu – napisał założyciel Tesli Elon Musk na Twitterze.

W latach 2017 i 2018 Tesla miała problemy z produkcją sedana Model 3, a Elon Musk poinformował wówczas inwestorów, że firma pogrążona jest w „produkcyjnym piekle”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„100 innowacji stulecia”. Przełomowe odkrycia medyczne Polaków

Na co dzień korzystamy z wielu rozwiązań z obszaru ochrony zdrowia, nie zdając sobie ...

Algorytmy piszą już piosenki i książki. Zastąpią twórców?

Rozwój technologii AI mocno przyspieszył – w ciągu paru ostatnich tygodni sztuczna inteligencja napisała ...

Skradzione kody na Twitterze. CD Projekt walczy o usuwanie postów

Warszawski game developer musi zmagać się z echami głośnego cyberwłamania. Wykradzione przez hakerów cenne ...

Polacy ruszyli po sprzęt AGD. Jedna kategoria rozbiła bank

Po fatalnym kwietniu, w maju producenci sprzedali aż o 23 proc. więcej urządzeń AGD ...

Rewolucja w Google. Firmy będą znikać z wyszukiwarki

Przedsiębiorcy, którzy chcą uruchomić swoją internetową witrynę lub sklep online, mogą mieć problem. O ...

Technologiczny potentat zmienia zarząd. Na rasowo zróżnicowany

Współzałożyciel Reddita zażądał, by zastąpić go w zarządzie kandydatem o czarnym kolorze skóry. Reddit ...