Ogromny sukces chińskiego rywala TikToka

Bloomberg

Kuaishou Technology, właściciel aplikacji do przesyłania filmików, zadebiutował w piątek na giełdzie w Hongkongu. Notowania spółki rosły nawet o blisko 200 proc. Jest to największa oferta na świecie w sektorze technologicznym od debiutu Ubera.

Kuaishou to chiński konkurent popularnego na świecie TikToka. Wartość oferty wyniosła 5,4 mld dol., co oznacza największe IPO w branży technologicznej od maja 2019 r., kiedy na NYSE zadebiutowała spółka oferująca aplikację do zamawiania przejazdów.

Akcje Kuaishou otworzyły się na poziomie 338 dolarów hongkońskich w porównaniu z ceną IPO 115 dolarów hongkońskich. Kapitalizacja spółki sięgnęła 179 mld dol. Ten spektakularny wzrost daje Kuaishou wycenę porównywalną z ByteDance, czyli właścicielem TikToka, który podczas ostatniej rundy prywatnego finansowania został wyceniony na 180 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: TiKTokowi wyrósł groźny rywal. Też pochodzi z Chin

– Udane wejście na giełdę Kuaishou utoruje drogę jego większemu rywalowi – powiedział Vey-Sern Ling, starszy analityk Bloomberg Intelligence,. – ByteDance będzie bardziej zmotywowany do wejścia na rynek, a inwestorzy będą mogli uzyskać lepszy wgląd w chińską branżę krótkich filmów dzięki regularnym raportom Kuaishou w przyszłości – dodał Ling.

Spółka w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. miała 275,9 miliona aktywnych użytkowników dziennie. Przychody w tym okresie były wyższe niż w całym 2019 r.

Oferta Kuaishou była spektakularna pod wieloma względami. Około 1,4 miliona inwestorów indywidualnych – czyli co piąty mieszkaniec Hongkongu – zapisało się na akcje spółki. Kwota zapisów wyniosła 163 mld dol., podczas gdy instytucje chciały nabyć walory o wartości 200 mld dol. Wśród inwestorów znalazł się m.in. fundusz BlackRock.

– Ponieważ świat wciąż zmaga się z kryzysem Covid-19, inwestorzy pozostają skoncentrowani i inwestują więcej w akcje spółek technologicznych, które mają historię silnych wzrostów. W związku z tym spodziewamy się, że popyt na tego typu IPO pozostanie silny i prawdopodobne jest, że premie będą nadzwyczajne – mówi Gary Dugan, prezes Global CIO.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

NASA: Astronautów ochronią grzyby z Czarnobyla

Amerykańska agencja kosmiczna ma pomysł, jak poradzić sobie z jednym z największych wyzwań misji ...

Producenci gier ostro walczą o pracowników

Atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczne godziny pracy i inne korzyści – tak studia tworzące gry próbują ...

CD Projekt stawia teraz na Cyberpunka

Optymizmem szefów spółki napawa sukces wydanej niedawno przez zagraniczną konkurencję porównywalnej gry „Red Dead ...

Jack Ma komunistą, a jego Alibaba droższy niż Facebook

Założyciel i główny udziałowiec chińskiej platformy e-handlu należy do Partii Komunistycznej – poinformował rządowy ...

Hologramy 3D zastąpią ekrany? Przełomowe rozwiązanie naukowców MIT

Naukowcy z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology opracowali system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) ...

Lekarze najbardziej narażeni na zarażenie. Naukowcy mają pomysł

Urządzenie wyglądające jak router do wi-fi jest w stanie zdalnie monitorować stan zdrowia chorego ...