Dramatyczny brak procesorów. Zagrożona produkcja aut i konsol

Niedobór chipów, który rozpoczął się wraz z gwałtownym wzrostem popytu na komputery i inną elektronikę podczas pandemii, pogłębia się i grozi teraz zahamowaniem produkcji samochodów na całym świecie. Problemy mają również spółki technologiczne.

Publikacja: 13.02.2021 09:45

Dramatyczny brak procesorów. Zagrożona produkcja aut i konsol

Foto: Adobe Stock

General Motors przedłuży cięcia produkcji w USA, Kanadzie i Meksyku do połowy marca. Spółka dołącza tym samym do długiej listy głównych producentów samochodów, takich jak Ford, Honda czy Fiat Chrysler, którzy ostrzegają lub już ograniczyli produkcję z powodu braku procesorów.

– Producenci aut ograniczają teraz produkcję z powodu wąskiego gardła w dostawach chipów, co spowoduje kaskadę problemów w całym łańcuchu dostaw – mówi Axios Sam Abuelsamid, analityk w Guidehouse Insights.

CZYTAJ TAKŻE: Chip na wzór ludzkiego mózgu ma być przełomem w miniaturyzacji

Ale nie tylko przemysł motoryzacyjny walczy o zdobycie wystarczającej ilości półprzewodników do budowy swoich produktów. AMD i Qualcomm, które sprzedają chipy większości czołowych firm technologicznych, odnotowały niedobory w ostatnich tygodniach. Sony obwinia niedostateczną podaż procesorów za to, że tak trudno jest zdobyć konsolę PlayStation 5.

Lisa Su, prezes AMD, firmy która dostarcza procesory do nowych konsol Sony i Microsoftu powiedziała w zeszłym miesiącu, że spodziewa się niedoborów przynajmniej w pierwszej połowie roku. Powodem jest popyt, który jest wyższy niż kiedykolwiek. Stowarzyszenie Przemysłu półprzewodników podało w grudniu, że globalna sprzedaż chipów wzrośnie o 8,4 proc. w 2021 r.

Procesorów brakuje z powodu silnego popytu na elektronikę, przez wąskie gardła logistyczne, które powstały w branży oraz z powodu skutków wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która rozpoczęła się za kadencji prezydenta Donalda Trumpa.

CZYTAJ TAKŻE: Król kart graficznych. Podpadł Brytyjczykom, złapał za gardło Chińczyków

Główni dostawcy półprzewodników, tacy jak tajwańska Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) i United Microelectronics Corporation (UMC) twierdzą, że inwestują w zwiększenie mocy produkcyjnych, ale to zajmie trochę czasu.

Globalne Interesy
Niemcy czerpią wiedzę o świecie z tego serwisu. Niepokojące wyniki sondażu
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Globalne Interesy
Kolejna chińska firma na celowniku USA. Pekin już interweniuje
Globalne Interesy
Intel trafi w ręce Elona Muska? Przymiarki do gigantycznej transakcji
Globalne Interesy
Amerykanie szybko znaleźli sposób na obchodzenie blokady TikToka. Boom na VPN
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Globalne Interesy
Starship kontra New Glenn. Najbogatsi ludzie na Ziemi podbijają kosmos
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego