Rzeź chińskich spółek w USA. A może być gorzej

Oferty chińskich spółek technologicznych nie interesują inwestorów za Oceanem, a te już notowane na giełdzie zwykle mocno tracą na wartości.

Publikacja: 12.12.2019 13:29

Rzeź chińskich spółek w USA. A może być gorzej

Foto: Bloomberg

Spółka chmurowa OneConnect Financial Technology, kontrolowana przez ubezpieczyciela Ping An Insurance i wspierana finansowo przez japońską Softbank Group, prawie o połowę zmniejszyła skalę oferty pierwotnej i może zostać upubliczniona za oceanem przy wycenie mniejszej niż połowa tego, ile za jej akcje zapłacił Softbank w 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda utuczyła spółki high-tech, teraz są jej nadzieją

Z kolei firma Ucommune, największy rywal WeWork w Chinach straciła trzy banki pracujące nad jej ofertą pierwotną w USA. Z nieoficjalnych informacji Bloomberga wynika, że chodzi o Credit Suisse, Citigroup i Bank of America.

Tegoroczne spektakularne niewypały (takie jak WeWork), sprawiły, iż inwestorzy z większym sceptycyzmem podchodzą do wycen, koncentrują się na spółkach przynoszących zysk bądź też na tych, które mają jasno wytyczoną ścieżkę do osiągnięcia rentowności.

CZYTAJ TAKŻE: Alibaba wchodzi na giełdę w Hongkongu. Sezam otwarty

W wielu przypadkach, jak wskazują bankowcy oznacza to preferencje dla większych i bardziej znanych firm podczas, gdy chińskie IPO w USA zazwyczaj mają mniejszą skalę.

Do chińskich IPO w USA inwestorów zniechęcają też dalsze losy debiutantów. Kursy akcji 30 chińskich spółek, które w tym roku zadebiutowały w USA, średnio spadły o 25 proc. od ceny z oferty. Tylko sześć spośród nich jest na plusie. Z IPO za oceanem te firmy w sumie pozyskały 3,5 mld dolarów.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest