Według przedstawicieli rządu, aplikacje, które zostały zablokowane rozpowszechniały treści związane z pornografią, prostytucją, hazardem lub przemocą. W oświadczeniu władze w Pekinie zaznaczyły, że każda ze skasowanych aplikacji naruszyła co najmniej jeden z przepisów dotyczących cyberprzestrzeni. Nie podały jednak żadnych szczegółów.

CZYTAJ TAKŻE: Zablokowali dziecięcy język programowania. „Antychińskie, upokarzające treści”

Większość zablokowanych aplikacji to chińskie produkty. Nie wiadomo, dlaczego na liście znalazł się także amerykański TripAdvisor.

TripAdvisor jest platformą turystyczną z ponad 859 mln opinii na temat hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych na całym świecie. Aplikacja jest dostępna w 28 językach na blisko 50 rynkach, w tym także w Polsce.

Chińczycy rozpoczęli 5 listopada 2020 roku nową kampanię, koordynowaną przez Cyberspace Administration of China oczyszczania internetu z kontrowersyjnych treści. Władze twierdzą, że akcja jest odpowiedzią na rosnące oburzenie opinii publicznej, wywołane treściami uznawanymi za obraźliwe.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny postawiły internetowy Wielki Mur. Ameryka bezsilna

Program zakłada usuwanie wszelkich aplikacji internetowych, które naruszają chińskie prawo.

Chińscy internauci od lat znajdują się za tzw. wielkim firewallem (Great Firewall of China), który blokuje na terenie Chin działanie wielu popularnych na świecie aplikacji, m.in. Facebooka, Twittera, Wikipedii czy Google search.