Reklama
Rozwiń

W Europie oburzenie. Amazon nie zapłacił tu ani centa podatku

Mimo pandemii i rekordów w e-handlu koncern chyba jako jedyny sprzedawca internetowy powiększył stratę.

Publikacja: 04.05.2021 21:38

W Europie oburzenie. Amazon nie zapłacił tu ani centa podatku

Foto: Bloomberg

Mimo wyroków sądowych i postępowań Komisji Europejskiej Amazon robi swoje i dalej unika płacenia podatków. Z ujawnionych przez dziennik „Guardian” dokumentów korporacyjnych spółki Amazona zarejestrowanej w Luksemburgu wynika, że firma miała 2020 r. w Europie rekordowy przychód ze sprzedaży w Europie w wysokości 44 miliardów euro, ale nie musiała płacić żadnego podatku dochodowego. Okazuje się, że mimo rekordowego wzrostu w e-handlu spowodowanego pandemią luksemburska spółka odnotowała stratę 1,2 mld euro, a zatem nie zapłaciła podatku.

CZYTAJ TAKŻE: Google unikał miliardów podatku. „Skarbonka” na Bermudach

W rzeczywistości przyznano jej jeszcze 56 mln euro ulg podatkowych, które może wykorzystać do skompensowania przyszłych rachunków podatkowych, gdyby przyniosła zysk. Firma ma zebrane 2,7 mld euro strat z lat ubiegłych, które można wykorzystać na pokrycie wszelkich podatków od przyszłych zysków. Oznacza to, że latami Europejczycy nie zobaczą ani centa z zysków koncernu.

Oddział w Luksemburgu obsługuje sprzedaż w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Szwecji, zatrudnia 5,3 tys. pracowników, co oznacza, że dochód na jednego zatrudnionego wynosi 8,4 mln euro.

Władze poszczególnych państw z oburzeniem komentują praktyki koncernu, jednego z największych e-sprzedawców na świecie, obok platform chińskich.

Prezydent USA Joe Biden już zaproponował nowy, bardziej sprawiedliwy system opodatkowania dużych korporacji i firm cyfrowych, ale nie popiera go choćby Wielka Brytania.

CZYTAJ TAKŻE: Google, Apple, Facebook czy Amazon już nie urosną? Drastyczne regulacje

Amazon założył spółkę w Luksemburgu w 2003 r. i szybko zawarł poufną umowę z organami podatkowymi w tym i tak już oferującym niskie stawki kraju, aby je jeszcze bardziej obniżyć.

W 2017 r. Komisja Europejska stwierdziła, że Luksemburg zaoferował Amazonowi co najmniej 250 mln euro ulg podatkowych, co nazwała nielegalnym wsparciem państwa. Luksemburg odwołał się od rozstrzygnięcia, a postępowanie w tej sprawie nadal się toczy.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku