W efekcie wydał wstępny nakaz blokujący postanowienie administracji prezydenta Donalda Trumpa – podaje Reuters. Ten – w ramach wojny handlowej z Chinami – miał wprowadzić ograniczenia dla aplikacji w kontekście udostępniania krótkich filmów, co w praktyce sprowadzało się do zakazu używania popularnej apki w USA. Decyzje te zaskarżył ByteDance, właściciel TikToka.

CZYTAJ TAKŻE: Snapchat idzie na wojnę z TikTokiem

To już drugi amerykański sędzia, którego wyrok podważył zakaz Departamentu Handlu USA. Wcześniej podobny wyrok wydał sędzia Wendy Beetlestone w Pensylwanii, blokując obostrzenia, które miały wejść w życie 12 listopada. Z kolei jeszcze wcześniej (pod koniec września) wspomniany sędzia Nichols wydał inną decyzję blokującą Departamentowi Handlu możliwość zakazania sklepom z aplikacjami Apple i Google oferty pobierania TikToka przez nowych użytkowników.

Carl Nichols stwierdził, że administracja Trumpa mogła przekroczyć swoje uprawnienia i „działała w sposób arbitralny, nie biorąc pod uwagę oczywistych alternatyw”. Departament Handlu twierdzi, że TikTok budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, gdyż dane osobowe użytkowników z USA mogą zostać pozyskane przez rząd Chin.

TikTok ma ponad 100 mln użytkowników w USA. Waszyngton od miesięcy naciska na Pekin, by ByteDance odsprzedał swoją amerykańską część biznesu konsorcjum Oracle i Walmart.