Mastodon zagrożeniem dla Twittera? Pochodzący z Niemiec serwis eksplodował

Sieć społecznościowa Mastodon błyskawicznie zyskuje na znaczeniu po przejęciu Twittera przez Elona Muska. Wielu użytkowników zrażonych chaosem i planami wprowadzenia opłat szuka alternatywnych platform.

Publikacja: 07.11.2022 18:34

Mastodon zagrożeniem dla Twittera? Pochodzący z Niemiec serwis eksplodował

Foto: Bloomberg

Mastodon, od momentu kupna Twittera przez miliardera, odnotowała spektakularny, aż 55-proc. wzrost liczby użytkowników - korzysta z niego już 655 tys. osób. To zaledwie ułamek procenta użytkowników Twittera, ale dla apki, która dotąd działała w niszy, to historyczny wynik. Czy niemiecki serwis przejmie ruch z Twittera i jego reklamodawców? Kim jest Eugen Rochko, niespodziewany rywal Elona Muska.

Za mikro blogiem Mastodon stoi 30-letni Eugen Rochko, a właściwie Jewgienij. To rosyjski Żyd, który wyemigrował na Zachód w wieku 11 lat. Zamieszkał w Jenie, gdzie na tamtejszym Friedrich-Schiller Univeristy studiował informatykę. Mastodona stworzył w 2016 r. Programista przyznał w rozmowie z „Time”, że był to projekt hobbystyczny. W wywiadzie dla „Esquire” powiedział z kolei, że celem było stworzenie przestrzeni, którą nie rządziłaby komercja i byłaby lepiej usystematyzowana niż Twitter. Swój pomysł zrealizował dzięki wsparciu internautów, którzy – w ramach crowdfundingu na platformach Patreon i OpenCollective – pomogli sfinansować nowy serwis. W budowie platformy pomógł też grant od Samsunga.

Foto: Mastodon

Ale Rochko, w przeciwieństwie do deklaracji Muska, który zapowiada, że Twitter stanie się miejscem wolnej wymiany myśli, bez cenzury, wcale nie jest postrzegany w swojej branży jako symbol takiej swobody. Wbrew przeciwnie – nadano mu nawet tytuł BDFL (Benevolent Dictator Forl Life). Określa się nim twórców oprogramowania open source, którzy chcą mieć ostatnie słowo w rozstrzyganiu wątpliwości czy sporów w stworzonej społeczności. Takie miano otrzymali m.in. Linus Torvalds, twórca systemu operacyjnego Linux, Mark Shuttleworth, założyciel Ubuntu, czy Matt Mullenweg, autor WordPress’a. Eugen Rochko wielokrotnie podkreślał, że jest za aktywną moderacją przeciwko rasizmowi, seksizmowi, czy homofobii. Dał temu dowód, ograniczając wykorzystanie oprogramowania open source Mastodon przez Gab (amerykański skrajnie prawicowy serwis społecznościowy).

Czytaj więcej

Co zamiast serwisu Elona Muska? Pięć możliwych alternatyw dla Twittera

Rochko kieruje Mastodonem i jest jedynym pracownikiem firmy. Działanie platformy opiera się na wolontariuszach, a sama aplikacja strukturą bardziej przypomina Reddit - ma 3 tys. serwerów, każdy z własnymi ustawieniami prywatności, zespołem moderującym treść i wytycznymi dla społeczności (użytkownicy na różnych serwerach mogą komunikować się ze sobą, w ramach grup tematycznych, zarządzanych przez organizacje non-profit, indywidualnych administratorów i hobbystów). W efekcie – w odróżnieniu o Twittera – pojedyncza osoba nie ma kontroli nad całą siecią. „Uświadomiłem sobie, że metoda wyrażania siebie w internecie jest zbyt ważna, aby znaleźć się w rękach jednej korporacji, która może zrobić z nią wszystko, co tylko zechce – powiedział „Forbesowi”. Przyznał przy tym, że po akwizycji Twittera przez Muska zaniepokoił go przyrost rasistowskich haseł i mowy nienawiści na tej platformie. Jego zdaniem to problem, który obrazuje, że sytuacja w konkurencyjnym serwisie nie wygląda najlepiej. „Nie jestem też pewien co do umiejętności przywódczych Muska” – przyznał też Rochko.

Z danych Sensor Tower wynika, że liczba instalacji Mastodona tylko w ciągu kilku dni po akwizycji Twittera przez Elona Muska skoczyła niemal o 700 proc. Platforma w zaledwie jeden dzień odnotowała zaś ponad 70 tys. nowych użytkowników.

Globalne Interesy
Wartość tej firmy stopniała w dzień o 600 mld dol. Za „rekordem" stoją Chińczycy
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Globalne Interesy
Amerykanie skopiują Chińczyków? Panika wśród gigantów i „pokoje wojenne”
Globalne Interesy
Europa zaskoczona i przerażona. Co przyniesie projekt Stargate Trumpa?
Globalne Interesy
„Punkt zwrotny w historii AI”. Czym jest DeepSeek, wielka nadzieja Chin?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Globalne Interesy
Ta AI z Chin pobiła ChatGPT i wywraca rynek do góry nogami. Dobra wiadomość dla Polski
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku