OpenAI rewolucjonizuje rynek technologii. Opracowana przez tę firmę, wspieraną miliardami dolarów Microsoftu, konwersacyjna sztuczna inteligencja okazała się wielkim hitem – dziś o twórcach ChatGPT mówi cały świat, a BigTechy drżą z obawy o utratę swojej potęgi. Za tym wstrząsem stoją jednak konkretni ludzie, którzy mogą zapoczątkować nową erę w branży, tak jak na początku XX w. zrobili to twórcy PayPala. Zespół tego fintechu, który zapoczątkował boom na płatności online, przez dwie dekady trzęsie Doliną Krzemową. Czas na zmianę warty?
Macki ośmiornicy
LinkedIn, Facebook, Tesla, SpaceX, YouTube, Palantir – to tylko część technologicznych gigantów, za powstaniem których kryje się tzw. PayPal Mafia. To w ten sposób za oceanem określa się grupę przedsiębiorców, która na przełomie lat 2000. tworzyła firmę PayPal. Skomercjalizowany sukces tego biznesu przekuli w kolejne projekty. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska, jak Peter Thiel (król świata technologii, jego fundusze mają udziały w wielu przedsiębiorstwach, on też był jednym z pierwszych inwestorów w Faceboku i współtwórcą firmy Palantir), Elon Musk (najbogatszy człowiek świata, twórca m.in. takich koncernów, jak SpaceX i Tesla, właściciel Twittera) czy Reid Hoffman (współzałożyciel LinkedIna i jego wieloletni prezes). Pozostali finansowali lub bezpośrednio kierowali takimi brandami, jak YouTube, Uber, Tumblr, Reddit, Stripe, Pinterest, Lyft czy Airbnb.
Czytaj więcej
Miliarder i założyciel Microsoftu kpi z Elona Muska czy Jeffa Bezosa, którzy wydali ogromne sumy na podróże w kosmos. Dziwi się, że został twarzą teorii spiskowych dotyczących Covid-19 i szczepionek. Jest sceptyczny wobec AI.
Znamienny jest fakt, iż pierwsi trzej (Musk, Thiel, Hoffman) byli też w grupie „ojców-założycieli” OpenAI. A dziś to właśnie ta firma wyrasta na nowego technologicznego giganta. Co więcej, zespół, który opracowywał projekty sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT, niczym ośmiornica, a wcześniej PayPal Mafia, rozwija swoje macki w Dolinie Krzemowej, tworząc nowe biznesy. Eksperci za oceanem są przekonani, że jesteśmy właśnie świadkami narodzin nowego pokolenia reżyserów technologicznych zmian na świecie – tzw. OpenAI Mafii.
Miliony od inwestorów
Na liście współorganizatorów, inżynierów i licznych talentów, które zbudowały dzisiejszą pozycję OpenAI, warto wskazać m.in. byłego wiceprezesa ds. badań Daria Amodei, badacza AI Petera Chena czy menedżera odpowiedzialnego za działalność operacyjną Jeffa Arnolda. Każdy z nich po odejściu z OpenAI założył własny start-up, który rośnie w siłę. Amodei zbudował np. spółkę Anthropic zajmującą się sztuczną inteligencją (opracował nowego chatbota o nazwie Claude – jego otwarta wersja ma być udostępniona w ciągu najbliższych miesięcy). Tylko do końca ub.r. pozyskała ona ponad 0,7 mld dol. finansowania. Kilka dni temu kolejne niemal 400 mln dol. zainwestował w nią Google.