ChatGPT Mafia? O tych twórcach sztucznej inteligencji będzie głośno

Firma stojąca za sukcesem bota ChatGPT to nowa siła napędowa Doliny Krzemowej – wypuszcza w świat nowe pokolenie innowatorów, którzy mają się stać następcami słynnej PayPal Mafii, m.in. Elona Muska, Petera Thiela i Reida Hoffmana.

Publikacja: 14.02.2023 03:48

Sam Altman, szef OpenAI, zbudował nową wersję PayPala. Podobnie jak ta firma sektora płatniczego jeg

Sam Altman, szef OpenAI, zbudował nową wersję PayPala. Podobnie jak ta firma sektora płatniczego jego spółka tworząca inteligentne algorytmy staje się kolebką kolejnej technologicznej rewolucji

Foto: afp

OpenAI rewolucjonizuje rynek technologii. Opracowana przez tę firmę, wspieraną miliardami dolarów Microsoftu, konwersacyjna sztuczna inteligencja okazała się wielkim hitem – dziś o twórcach ChatGPT mówi cały świat, a BigTechy drżą z obawy o utratę swojej potęgi. Za tym wstrząsem stoją jednak konkretni ludzie, którzy mogą zapoczątkować nową erę w branży, tak jak na początku XX w. zrobili to twórcy PayPala. Zespół tego fintechu, który zapoczątkował boom na płatności online, przez dwie dekady trzęsie Doliną Krzemową. Czas na zmianę warty?

Macki ośmiornicy

LinkedIn, Facebook, Tesla, SpaceX, YouTube, Palantir – to tylko część technologicznych gigantów, za powstaniem których kryje się tzw. PayPal Mafia. To w ten sposób za oceanem określa się grupę przedsiębiorców, która na przełomie lat 2000. tworzyła firmę PayPal. Skomercjalizowany sukces tego biznesu przekuli w kolejne projekty. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska, jak Peter Thiel (król świata technologii, jego fundusze mają udziały w wielu przedsiębiorstwach, on też był jednym z pierwszych inwestorów w Faceboku i współtwórcą firmy Palantir), Elon Musk (najbogatszy człowiek świata, twórca m.in. takich koncernów, jak SpaceX i Tesla, właściciel Twittera) czy Reid Hoffman (współzałożyciel LinkedIna i jego wieloletni prezes). Pozostali finansowali lub bezpośrednio kierowali takimi brandami, jak YouTube, Uber, Tumblr, Reddit, Stripe, Pinterest, Lyft czy Airbnb.

Czytaj więcej

Bill Gates o teoriach spiskowych i miłości. „Wolę szczepionki niż podróż na Marsa"

Znamienny jest fakt, iż pierwsi trzej (Musk, Thiel, Hoffman) byli też w grupie „ojców-założycieli” OpenAI. A dziś to właśnie ta firma wyrasta na nowego technologicznego giganta. Co więcej, zespół, który opracowywał projekty sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT, niczym ośmiornica, a wcześniej PayPal Mafia, rozwija swoje macki w Dolinie Krzemowej, tworząc nowe biznesy. Eksperci za oceanem są przekonani, że jesteśmy właśnie świadkami narodzin nowego pokolenia reżyserów technologicznych zmian na świecie – tzw. OpenAI Mafii.

Miliony od inwestorów

Na liście współorganizatorów, inżynierów i licznych talentów, które zbudowały dzisiejszą pozycję OpenAI, warto wskazać m.in. byłego wiceprezesa ds. badań Daria Amodei, badacza AI Petera Chena czy menedżera odpowiedzialnego za działalność operacyjną Jeffa Arnolda. Każdy z nich po odejściu z OpenAI założył własny start-up, który rośnie w siłę. Amodei zbudował np. spółkę Anthropic zajmującą się sztuczną inteligencją (opracował nowego chatbota o nazwie Claude – jego otwarta wersja ma być udostępniona w ciągu najbliższych miesięcy). Tylko do końca ub.r. pozyskała ona ponad 0,7 mld dol. finansowania. Kilka dni temu kolejne niemal 400 mln dol. zainwestował w nią Google.

Peter Chen, zafascynowany robotyką, stanął na czele Covariant AI – spółki, która ma ambicję stworzyć prawdziwy komputerowy mózg. Tajwański informatyk na swój pomysł, który miałby znaleźć zastosowanie m.in. w zakładach przemysłowych, pozyskał już blisko 150 mln dol. Jak wskazuje, połączenie sztucznej inteligencji i maszyn pozwoli algorytmom wchodzić w realną interakcję z otoczeniem, dzięki czemu roboty w fabrykach będą w stanie myśleć, uczyć się, a w efekcie wydajniej pracować.

Czytaj więcej

Polak z Kluczborka stoi za ChatGPT. Ta sztuczna inteligencja podbija świat

Jeff Arnold po opuszczeniu OpenAI założył Pilot.com – firmę, która specjalizuje się w usługach księgowych, podatkowych i finansowych dla szybko rozwijających się spółek technologicznych (od inwestorów popłynęło do niej już 161 mln dol.), został też dyrektorem generalnym Sharecare, notowanej na Nasdaq platformy zajmującej się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, a także zdobył tytuł najbardziej podziwianego prezesa w Atlancie.

W grupie OpenAI Mafia jest jednak więcej nazwisk – to m.in. były wiceprezes David Luan (stworzył Adept AI Labs, firmę opracowującą zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, na co od inwestorów już zdążył pozyskać 65 mln dol.), były szef technologiczny Jonas Schneider (zbudował Daedalus – spółkę, która podobnie jak Covariant AI chce dać robotom namiastkę mózgu) czy jedna z dyrektorów Ashley Pilipiszyn (założyła Titan Space Technologies, spółkę, która działa w sektorze kosmicznym i wykorzystuje sieci neuronowe do zaawansowanych obliczeń – w jej biznes zainwestowało Accenture).

A na tym nie koniec, bo Maddie Hall i Matt Krisiloff rozwijają biotechnologiczne start-upy Living Carbon (od inwestorów pozyskał 36 mln dol.) i Conception, z kolei Ludwig Petterson i Josh Tobin budują spółki w sektorze AI – Quill oraz Gantry.

OpenAI rewolucjonizuje rynek technologii. Opracowana przez tę firmę, wspieraną miliardami dolarów Microsoftu, konwersacyjna sztuczna inteligencja okazała się wielkim hitem – dziś o twórcach ChatGPT mówi cały świat, a BigTechy drżą z obawy o utratę swojej potęgi. Za tym wstrząsem stoją jednak konkretni ludzie, którzy mogą zapoczątkować nową erę w branży, tak jak na początku XX w. zrobili to twórcy PayPala. Zespół tego fintechu, który zapoczątkował boom na płatności online, przez dwie dekady trzęsie Doliną Krzemową. Czas na zmianę warty?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Nowa, darmowa wersja ChatGPT bije rekordy zainteresowania. Skok o 5 tys. proc.
Globalne Interesy
Microsoft pokazał nowatorskie komputery AI. Ostra krytyka ze strony Elona Muska
Globalne Interesy
Polska zbuduje „żelazną kopułę". Ogromny kredyt na zakup satelitów
Globalne Interesy
Rewolucja w firmie, która stworzyła ChatGPT. Polak objął kluczową funkcję
Globalne Interesy
ChatGPT mocno przyspiesza. Tymczasem konkurencja w AI ma poważne problemy