Chiny szykują uderzenie w potęgę Amerykanów. Komputery i sztuczna inteligencja

Władze w Pekinie zapowiadają zwiększenie łącznej mocy obliczeniowej kraju o ponad połowę do 2025 r. Chiny zwiększają nacisk na innowacje w zakresie superkomputerów i sztucznej inteligencji.

Publikacja: 09.10.2023 11:15

Chiny zainwetują krocie w zwiększenie mocy obliczeniowej - komputery i centra danych

Chiny zainwetują krocie w zwiększenie mocy obliczeniowej - komputery i centra danych

Foto: Bloomberg

Zgodnie z planem opublikowanym przez sześć departamentów rządu w Pekinie, w tym Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych, do 2025 r. całkowita moc obliczeniowa Chin osiągnie poziom 300 EFLOPS. EFLOPS, równy kwintylionowi operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, mierzy prędkość komputera.

Plan pojawia się w obliczu rosnącej konkurencji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w wielu obszarach zaawansowanych technologii, od półprzewodników i superkomputerów po sztuczną inteligencję. Najnowszym przejawem rywalizacji jest amerykańska kontrola eksportu sprzętu do produkcji chipów.

W sierpniu chiński rząd ujawnił, że moc obliczeniowa Chin osiągnęła w tym roku 197 EFLOPS, w porównaniu z 180 EFLOPS w 2022 r. Ministerstwo stwierdziło, że plasuje Chiny na drugim miejscu za Stanami Zjednoczonymi, ale nie podało szczegółowej skali amerykańskiej mocy obliczeniowej, do której się odnosiło.

Czytaj więcej

Zaostrza się wojna USA z Chinami. Republikanie chcą uderzyć we flagowe firmy

Ponieważ operacje w zakresie sztucznej inteligencji wymagają dużej ilości obliczeń, Pekin coraz częściej skupia się na wysiłkach mających na celu zwiększenie podaży mocy obliczeniowej.

Według wpisu na blogu Google z zeszłego miesiąca, czołowe na świecie modele generatywnej sztucznej inteligencji „będą wymagały dziesiątek EFLOP superkomputerów AI, aby utrzymać czas szkolenia wynoszący kilka tygodni lub krócej”.

Zgodnie z planem Chiny zamierzają zbudować w całym kraju więcej centrów danych, aby ułatwić przedsiębiorstwom dostęp do mocy obliczeniowej.

Czytaj więcej

Kto na czele wyścigu superkomputerów? Europa się budzi, obawy w Ameryce

Jak podaje Reuters, aby sprostać wymaganiom szybko rozwijających się operacji opartych o sztuczną inteligencję, Pekin planuje także poprawę infrastruktury obliczeniowej w zachodnich Chinach. Rozległym, ale mniej zaludnionym prowincjom Chin, takim jak południowo-zachodnie Guizhou, powierzono zadanie utworzenia ogromnych centrów danych w celu zasilania krajowego internetu. Na przykład firma Apple wraz z lokalnym partnerem utworzyła centra danych w Guizhou, aby obsługiwać użytkowników w tym kraju.

Kolejnym celem władz jest poprawa szybkości i wydajności sieci obliczeniowej. W planie określono, że prędkości transmisji między krytycznymi urządzeniami obliczeniowymi nie mogą dopuszczać opóźnień większych niż 5 milisekund.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest