Nvidia stworzyła najpotężniejszy chip. Ma zrewolucjonizować sztuczną inteligencję

Blackwell to najszybszy na świecie półprzewodnik, który „realizuje obietnicę sztucznej inteligencji dla każdej branży” – tak przedstawił najnowszy produkt Nvidii, szef firmy Jensen Huang. Szansę na supremację niespodziewanie utracił za to Apple.

Publikacja: 19.03.2024 14:09

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang prezentuje Blackwella

Dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang prezentuje Blackwella

Foto: Bloomberg

Ów chip najnowszej generacji, nazwany na cześć statystyka Davida Blackwella, ma mieć niebywałe wręcz możliwości. Huang określił je jako „wręcz rewolucyjne”. – Chip Blackwell jest dwukrotnie szybszy niż poprzednik – Hopper. I co kluczowe, prowadzi obliczenia w sieci – zaznacza szef Nvidii.

Jakiej mocy jest potężny chip Nvidii

To jeszcze bardziej zwiększa jego prędkość. Jeśli chodzi o moc, to Hopper dysponował ją na poziomie 4 PFLOPS w zadaniach AI. Nowy układ ma natomiast wydajność 20 PFLOPS.

Czytaj więcej

USA spóźniły się z restrykcjami. Wiadomo, gdzie Chiny kupiły kluczową technologię

Dotychczasowy układ Hopper, czyli model H100, to dziś jeden z kluczowych podzespołów napędzających dynamiczny rozwój rynku AI. Blackwell to kolejny krok, a właściwie skok. Jak tłumaczył Huang podczas konferencji GPU Technology Conference (GTC) w San Jose, najnowszy półprzewodnik będzie tak zaawansowany, że będzie w stanie generować wideo 3D na podstawie polecenia głosowego. Aby porównać obie technologie można wskazać, iż Hopper zawiera 80 mld tranzystorów. Blackweel – aż 208 mld.

Zmarnowana szansa Apple

W tym półprzewodnikowym wyścigu Nvidia wychodzi na prowadzenie. Ale to Apple miał szansę wyskoczyć przed szereg. Jak donosił ostatnio Bloomberg, w u producenta iPhone`ów działał specjalny zespół „ds. krzemu”, który pracował nad projektem określanym jako "mózg sztucznej inteligencji". Chodziło o układ dla samochodu Apple. Ten miał liczyć aż 536 mld tranzystorów. To tyle co cztery najpotężniejsze obecnie układy SoC M2 Ultra (zawierają po 134 mld tranzystorów). Gdyby to przedsięwzięcie wypaliło, koncern z Cupertino stworzyłby całkowicie przełomowe rozwiązanie - rekordowy układ scalony. Koncept jednak – wedle nieoficjalnych informacji – trafi jednak do szuflady, wraz z projektem elektrycznego auta z logo nadgryzionego jabłka.

Czytaj więcej

Prawdziwy król chipów pochodzi z Polski. Kim jest Chris Malachowsky?

Kto rządzi w mikroprocesorach

Amerykanie bez wątpienia umacniają swoją pozycję w produkcji Chipów. Poza Nvidią świetnie radzi sobie bowiem inny gigant – AMD. Ale w grze są też firmy z Tajwanu, Korei Płd. i Japonii. Błyskawicznie rozwija się też przemysł półprzewodnikowy w Chinach. A to największy dziś na świecie „konsument” chipów – odpowiada za ponad 50 proc. globalnego zapotrzebowania na te podzespoły. Jest także piątym co do wielkości producentem tej technologii. Pekin, w związku z tym, że Waszyngton umieścił kilku producentów z tego kraju, jak Semiconductor Manufacturing International Co (SMIC), na tzw. czarnej liście (w kontekście obaw o bezpieczeństwo), ma ambitny plan uniezależnienia się od importu układów scalonych.

Na rynku chipów AI to jednak Nvidia jest królem. Na tronie zasiadła dzięki boomowi na modele generatywnej sztucznej inteligencji, jak choćby ChatGPT od OpenAI, Copilot Microsoftu, czy opracowany przez Google system Gemini. Wszystkie te rozwiązania korzystają z półprzewodników firmy kierowanej przez Jensena Huanga – H100 i A100 (Meta już zapowiedział, że w br. chce kupić 350 tys. chipów A100).

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji