Raptem kilka tygodni po tym, jak OpenAI, twórca ChatGPT, zorganizowało jedną z największych zbiórek funduszy w historii Doliny Krzemowej, firma Perplexity może przeprowadzić podobną operację – napisały „The Wall Street Journal” i „Financial Times”, powołując się na swoje źródła. Rozmowy mają dotyczyć pozyskania 500 mln dol., co wyceniłoby spółkę na 8 mld dol. A to oznacza podwojenie jej wartości. – Intensywność rozmów i zainteresowanie spółką wzrosły – stwierdziła jedna z osób zorientowanych w sytuacji.
Szaleństwo AI winduje wartość firm
Runda OpenAI o wartości 6,6 mld dol., która wyceniła firmę na 150 mld dol., wyznaczyła nowy pułap dla start-upów związanych z AI, obecnie ulubieńców inwestorów. W ostatnich tygodniach współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever i „matka chrzestna” AI Fei-Fei Li zebrali po miliardzie dolarów na rzecz swoich start-upów, które powstały raptem w ostatnich miesiącach. Była dyrektor ds. technologii OpenAI Mira Murati, która we wrześniu odeszła z tej firmy, również prowadzi wstępne rozmowy z inwestorami na temat pozyskania środków na nowe przedsięwzięcie. Ta gwałtowna zbiórka funduszy spotęgowała obawy dotyczące powstania bańki spekulacyjnej w branży, w ramach której start-upy, które jeszcze nie przyniosły zysków, wydają miliardy dolarów na szkolenie najnowocześniejszych modeli sztucznej inteligencji.
Czytaj więcej
OpenAI wkracza na terytorium od dawna zdominowane przez Google, uruchamiając SearchGPT, wyszukiwarkę opartą na sztucznej inteligencji, zapewniającą dostęp do informacji z Internetu w czasie rzeczywistym.
Jak podaje „FT”, w operacji zasilenia finansowego Perplexity mają wziąć udział obecni udziałowcy. To producent chipów AI Nvidia i założyciel Amazona Jeff Bezos, a także kilka znanych nazwisk z branży AI, takich jak współzałożyciel OpenAI Andrej Karpathy i główny naukowiec AI w Mecie Yann LeCun. Tymczasem minęło zaledwie kilka miesięcy, odkąd Perplexity zamknęło rundę zbierania funduszy o wartości 250 mld dol., w której wziął udział fundusz Vision Fund 2 SoftBanku. To potroiło latem wycenę start-upu do 3 mld dol. Spółka zbierała także pieniądze w styczniu i kwietniu tego roku.
Czym jest Perplexity i jej twórca
Perplexity chce rozbić monopol Google’a, który ma ok. 90 proc. rynku wyszukiwarek, oraz przejąć przychody z reklam, które w przypadku giganta z Mountain View w ubiegłym roku wyniosły 175 mld dol. Zamierza tego dokonać, oferując lepsze narzędzie do wyszukiwania, skrzyżowanie wyszukiwarki z chatbotem, często określane jako „silnik odpowiedzi”. Nowe wyszukiwania tworzą „wątki” konwersacyjne na określony temat. Po wpisaniu zapytania Perplexity odpowie pytaniami uzupełniającymi, prosząc o doprecyzowanie.