Nowy najbogatszy Chińczyk. Kim jest założyciel kontrowersyjnej aplikacji społecznościowej

Rosnąca globalna popularność TikToka sprawiła, że ​​współzałożyciel jego spółki-matki, ByteDance, stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach. I to po imponującym skoku wartości majątku.

Aktualizacja: 30.10.2024 10:56 Publikacja: 29.10.2024 19:12

Zhang Yiming jest założycielem Bytedance, najdroższego startupu świata

Zhang Yiming jest założycielem Bytedance, najdroższego startupu świata

Foto: Giulia Marchi/Bloomberg

Według listy sporządzonej przez Instytut Badawczy Hurun wartość majątku Zhang Yiminga wynosi obecnie 49,3 miliarda dolarów, czyli o 43 proc. więcej niż w 2023 roku. 41-latek ustąpił ze stanowiska dyrektora firmy w 2021 r., ale przypuszcza się, że wciąż ma akcje około 20 proc. firmy.

TikTok stał się jedną z najpopularniejszych aplikacji społecznościowych na świecie, pomimo głębokich obaw w niektórych krajach dotyczących jego powiązań z Pekinem. Choć Zhang Yiming przekonuje, że firma jest niezależna od chińskiego rządu, Stany Zjednoczone zamierzają zakazać TikToka w styczniu 2025 r., chyba że ByteDance go sprzeda.

Wojna o TikToka z USA nie uderzyła w majątek Zhang Yiminga

Pomimo tak silnej presji w USA, globalny zysk ByteDance wzrósł w ubiegłym roku o 60 proc., zwiększając osobistą fortunę Zhanga Yiminga. - Zhang Yiming to 18. numer jeden, jakiego mieliśmy w Chinach w ciągu zaledwie 26 lat – powiedział szef Hurun Rupert Hoogewerf, cytowany przez BBC.

Czytaj więcej

Te firmy rzuciły wyzwanie ChatGPT. Wielkie obawy w Ameryce przed chińską AI

„Dla porównania Stany Zjednoczone mają tylko czterech będących w tym czasie numerem jeden: Billa Gatesa, Warrena Buffetta, Jeffa Bezosa i Elona Muska. - To wskazuje na pewną dynamikę chińskiej gospodarki - dodał Hoogewerf.

Zhang nie jest jedynym przedstawicielem ogromnego chińskiego sektora technologicznego na liście. Pony Ma, szef konglomeratu technologicznego Tencent (m.in. komunikator WeChat, portal QQ.com, produkcja gier), zajmuje trzecie miejsce na liście, a jego majątek szacuje się na 44,4 miliarda dol. (wzrost o 13 proc.).

Ile stracili chińscy miliarderzy

Po liście Hurun widać problemy chińskiej gospodarki. ich rywale zarobili mniej w roku, w którym chińska gospodarka się załamała. Tylko około 30 proc. obecnych na niej osób odnotowało wzrost majątku netto, reszta straciła. - Lista bogatych spółek Hurun China skurczyła się bezprecedensowo trzeci rok z rzędu, ponieważ chińska gospodarka i giełdy mają za sobą trudny rok – powiedział Hoogewerf. Jego zdaniem liczba osób na liście spadła w ubiegłym roku o 12 proc. do nieco poniżej 1100 osób.

Widać, że zyskują producenci smartfonów, takich jak Xiaomi, podczas gdy rynek zielonej energii załamał się. - Producenci paneli słonecznych, baterii litowych i pojazdów elektrycznych mieli za sobą trudny rok, ponieważ wzrosła konkurencja, a groźba ceł w USA i Unii zwiększyła niepewność w biznesie – powiedział.

Producenci paneli słonecznych odnotowali spadek swojego majątku aż o 80 proc. w porównaniu do szczytowego poziomu z 2021 r., zaś producenci akumulatorów i pojazdów elektrycznych stracili  odpowiednio połowę i jedną czwartą majątku.

Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Polowanie na tajemniczego twórcę bitcoina
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Globalne Interesy
Elon Musk zbuduje miasto w prawicowym Teksasie. Przenosi tu spółki i fabryki
Globalne Interesy
Elon Musk bije kolejne rekordy bogactwa dzięki Tesli i Trumpowi. Ile jest wart?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10