W medycynie coraz częściej sięga się po rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości. Teraz również, dzięki polskiemu start-upowi, tej technologii mogą doświadczyć paramedycy. Spółka postanowiła wykorzystać VR w szkoleniu ratowników – jej rozwiązanie umożliwia naukę postępowania w scenariuszach awaryjnych i sytuacjach wysokiego ryzyka, ale w symulowanym, całkowicie wirtualnym, a co za tym idzie, bezpiecznym środowisku. Jak podkreślają w 4Help VR, uczestnicy takich szkoleń, dzięki treningowi odpowiednich reakcji, stają się lepiej przygotowani do radzenia sobie z podobnymi zdarzeniami w realnych sytuacjach.
Kurs pierwszej pomocy dedykowany goglom HTC Vive powstał z myślą o firmach i placówkach edukacyjnych, które korzystają ze szkoleń BHP oraz pierwszej pomocy. Nowatorskie narzędzie wrocławskiego start-upu oszczędza czas, ogranicza wydatki, a przede wszystkim daje efekty (najnowsze badania nad wirtualną rzeczywistością dowodzą, iż jeśli czegoś doświadczymy w VR, to następnym razem nasza postawa i reakcja wobec zagrożenia w świecie realnym będzie szybsza oraz zdecydowanie bardziej pewna).
Czytaj więcej
Czy rzeczywistość wirtualna będzie naszą alternatywną przestrzenią życiową? „Budowniczy” i Meta chcą, aby futurystyczna wizja stała się wkrótce realna.
Komplet wyposażenia do wirtualnej nauki pierwszej pomocy składa się z fantomu oraz z zestawu VR Vive Focus 3 z autorskim oprogramowaniem opracowanym przez ratownika medycznego. Aplikacja Pierwsza Pomoc umożliwia odbycie szkolenia i uzyskanie praktycznych i skutecznych umiejętności ratowania życia w bardzo krótkim czasie. Program obejmuje szkolenie z zakresu: bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, wezwania pomocy, ale też resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zastosowania automatycznego defibrylatora czy m.in. monitorowania czynności życiowych.
Dzięki goglom VR na całym świecie szkoli się też już przyszłe pokolenia lekarzy. Technologia ta wykorzystywana do edukowania studentów m.in. w zakresie diagnozy, leczenia, rehabilitacji oraz chirurgii. Gogle wykorzystywane są nawet do leczenia depresji. Mowa o rozwiązaniu VR TierOne – to przebadana naukowo technologia dla osób zmagającymi się np. ze stanami lękowymi w przebiegu ciężkich chorób jak: depresja, Covid-19 czy udar. VR TierOne zostało stworzone jako pomoc terapeutyczna dla pacjentów, lekarzy, psychologów i rehabilitantów. Eksperci HTC wskazują, że to urządzenie medyczne pozwala na przejście do wykreowanego „wirtualnego ogrodu odrodzenia”, gdzie odbywa się terapia. Takie leczenie podzielone jest na osiem sesji trwających po 20 minut.